آمریکا چقدر نفت صادر و وارد می کند؟

0 9

آمریکا چقدر نفت صادر و وارد می کند؟ ایالات متحده نفت را هم وارد و هم صادر می کند (اصطلاح گسترده ای که شامل نفت خام و محصولات تصفیه شده مانند بنزین، گازوئیل و سوخت جت و سایر محصولات می شود). به گزارش بازار نفت و گاز ، به طور کلی، ایالات متحده بیش از صادرات خود نفت را وارد می کند، که آن را به یک وارد کننده خالص نفت تبدیل می کند. در سال ۲۰۱۷، واردات ۱۹ درصد از تقاضای نفت کشور را تامین کرد.

واردات و صادرات نفت آمریکا

در طول بیشتر تاریخ خود، ایالات متحده بیش از صادرات نفت خود (شامل نفت خام، فرآورده های نفتی تصفیه شده و سایر مایعات) نفت وارد کرده است. این وضعیت در سال ۲۰۲۰ تغییر کرد. سازمان اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) در فوریه ۲۰۲۱ چشم انداز انرژی کوتاه مدت (STEO) تخمین می زند که سال ۲۰۲۰ اولین سالی بود که ایالات متحده بیش از واردات سالانه نفت صادر کرد. با این حال، عمدتاً به دلیل کاهش تولید نفت خام داخلی و افزایش متناظر آن در واردات نفت خام، EIA انتظار دارد که ایالات متحده در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به عنوان واردکننده خالص نفت به صورت سالانه بازگردد.

واردات و صادرات نفت آمریکا
واردات و صادرات نفت آمریکا

افزایش واردات نفت خام

EIA انتظار دارد که افزایش واردات نفت خام باعث رشد خالص واردات نفت در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ شود و بیش از جبران تغییرات در تجارت خالص محصولات پالایش شده باشد. EIA پیش بینی می کند که واردات خالص نفت خام از میانگین سال ۲۰۲۰ که ۲.۷ میلیون بشکه در روز (b/d) بود به ۳.۷ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۱ و ۴.۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۲ افزایش خواهد یافت.

در مقایسه با تجارت نفت خام، صادرات خالص فرآورده های نفتی پالایش شده در طول سال ۲۰۲۰ تغییر چندانی نداشته است. به طور متوسط سالانه، صادرات خالص فرآورده های نفتی ایالات متحده – نفت کوره تقطیر شده، مایعات گاز هیدروکربنی و بنزین موتور، در میان دیگران – به طور متوسط ۳.۲ میلیون نفر بوده است. بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ و ۳.۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۰. EIA پیش بینی می کند که صادرات خالص فرآورده های نفتی به طور متوسط ۳.۵ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۱ و ۳.۹ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۲ خواهد بود زیرا تقاضای جهانی برای فرآورده های نفتی نسبت به اخیر افزایش می یابد. نقطه پایین در نیمه اول سال ۲۰۲۰.

شکاف بین ورودی و تولید نفت خام

انتظار می رود که ایالات متحده نفت خام بیشتری وارد کند تا شکاف فزاینده بین ورودی‌های نفت خام پالایشگاهی و تولید نفت خام داخلی را در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ پر کند. تولید نفت خام ایالات متحده حدود ۰.۹ میلیون بشکه در روز (۸ درصد) کاهش یافته است. ۱۱.۳ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ به دلیل کاهش چاه و کاهش فعالیت حفاری مربوط به قیمت پایین نفت خام.

EIA انتظار دارد افزایش قیمت نفت خام که از سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ آغاز شد، به تولید بیشتر نفت خام ایالات متحده در اواخر سال جاری کمک کند. EIA پیش بینی می کند که تولید نفت خام داخلی ماهانه تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۱۱.۳ میلیون بشکه در روز و تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۱۱.۹ میلیون بشکه در روز برسد. این مقادیر نسبت به میانگین ماهانه اخیر ۱۱.۱ میلیون بشکه در روز در نوامبر ۲۰۲۰ افزایش یافته است. (براساس داده های ماهنامه عرضه نفت EIA) اما همچنان کمتر از اوج قبلی ۱۲.۹ میلیون بشکه در روز در نوامبر ۲۰۱۹ است.

آمریکا چقدر نفت صادر و وارد می کند؟

بیشتر نفت وارداتی توسط ایالات متحده نفت خام است (۷۰ تا ۸۰ درصد کل واردات نفت، که از سال به سال کمی متفاوت است). از لحاظ تاریخی اکثریت عظیم صادرات نفت ایالات متحده را تشکیل می دهد. با این حال، در چند سال اخیر، ایالات متحده صادرات مقدار قابل توجهی نفت خام را آغاز کرده است که عمدتاً به دلیل تولید بالای نفت داخلی است. در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸، نفت خام تقریباً یک چهارم کل صادرات نفت ایالات متحده را به خود اختصاص داده است.

ایالات متحده تقریباً ۱۰.۲ میلیون بشکه نفت در روز وارد کرد که بیشترین میزان واردات نفت از کانادا (۴۱٪) و عربستان سعودی (۱۰٪) بود. در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸، ایالات متحده تقریباً ۷.۵ میلیون بشکه نفت در روز صادر کرد. بزرگترین بازارهای صادرات نفت ایالات متحده مکزیک و کانادا هستند، اما ایالات متحده نفت را به ۱۸۰ کشور صادر می کند.

افزایش تولید نفت خام آمریکا

افزایش اخیر در تولید نفت داخلی، به ویژه از سال ۲۰۱۰، تأثیر قابل توجهی بر واردات و صادرات نفت ایالات متحده داشته است. از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵، اتکای ایالات متحده به واردات نفت از ۶۰ درصد به ۲۵ درصد کل مصرف کاهش یافت، در حالی که صادرات بیش از ۳۰۰ درصد افزایش یافت. اما صادرات به افزایش خود ادامه داده است و از ۴.۷ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۵ به ۷.۶ میلیون بشکه در روز در اوایل اواسط سال ۲۰۱۸ رسیده است. اداره اطلاعات انرژی پیش بینی می کند که وابستگی واردات نفت ایالات متحده به نفت در دهه آینده به کاهش خود ادامه خواهد داد.

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.