آیا نفت ۲۰۰ دلاری حقیقت دارد؟

0 255

شاید برای شما هم شنیدن این قیمت شگفت انگیز باشد. شاید بسیاری نفت ۲۰۰ دلاری را یک فاجعه برای دنیا قلمداد کنند و برخی نیز آن را برای کشور ما که یک تولید کننده بزرگ نفت در دنیا است را موهبت در نظر بگیرند و آینده خوبی را برای بازار نفت ایران و اقتصاد کشور پیش بینی کنند. در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

سال ۲۰۰۸ به بعد

در سال ۲۰۰۸ ، قیمت نفت به رکورد بالای ۱۴۵ دلار در روز رسید.

قیمت آن قبل از رسیدن به ۱۰۰ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۱۴ به ۳۵ دلار در هر بشکه کاهش یافت. این در حالی است که سازمان همکاری و توسعه اقتصادی پیش بینی می کند که با توجه به چین و سایر بازارهای نوظهور قیمت نفت برنت می تواند به ۲۷۰ دلار برسد.

اما آیا چنین چیزی بد خواهد بود؟

مالیات ها به عنوان راهی برای متوقف کردن تغییرات آب و هوا رد شده است. منتقدین می گویند که این امر می تواند قیمت نفت را بیش از حد بالا ببرد و مالیات رکودی را به فقرا تحمیل کند. اگر قیمت های بالا به اندازه کافی طولانی مدت به طول انجامد ، مردم عادت خرید خود را تغییر می دهند. تخریب تقاضا پس از شوکت های نفتی در سال ۱۹۷۹ اتفاق افتاد. قیمت نفت به طور مداوم در حدود شش سال رو به وخامت گذاشت که سرانجام سقوط کرد و تقاضا کاهش یافت شد.

OECD اظهار داشت که قیمت بالای نفت منجر به “از بین رفتن تقاضا” می شود.

 

 

نفت 200 دلاری
نفت ۲۰۰ دلاری

 

نفت ۲۰۰ دلاری

ایده نفت با نرخ ۲۰۰ دلار در هر بشکه ، با توجه به روش زندگی آمریکایی ها بسیار فاجعه بار است. اما مردم اتحادیه اروپا به دلیل مالیات بالا سالها معادل حدود ۲۵۰ دلار در هر بشکه پرداخت می کردند. اتحادیه اروپا به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان نفت در جهان نیست. تا زمانی که مردم خود را برای این قیمت ها  تنظیم می کنند ، راه هایی برای زندگی با قیمت های بالاتر نفت پیدا می کنند.

اما برای ایران چطور؟

شما درباره تاثیر این قیمت در اقتصاد ایران چه فکری می کنید؟

نظرات خود را در قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید.

منبع: thebalance.com

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.