صادرات نفت ایران به چه کشورهایی است؟

0 22

صادرات نفت ایران به چه کشورهایی است؟ به گزارش بازار نفت و گاز بیش از نیمی از صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در سال ۲۰۲۰ به چین اختصاص داشت. بر اساس تحلیل ClipperData، بیشتر نفت ارسال شده از ایران به چین از کشورهایی مانند مالزی، سنگاپور، امارات متحده عربی، عراق و عمان مجددا برچسب گذاری شده است.

صادرات نفت ایران در سال ۲۰۲۰

در سال ۲۰۲۰، ایران کمتر از ۲ میلیون بشکه در روز نفت خام تولید کرد که طبق تحلیل ما که در ماه جولای به روز رسانی کردیم، تقریباً پایین ترین سطح تولید ایران در ۴۰ سال گذشته است. عوامل متعددی در تولید پایین نفت خام ایران در سال ۲۰۲۰ نقش داشته است، از جمله کاهش اقتصاد جهانی ناشی از همه‌گیری کووید-۱۹ و تحریم‌های بین‌المللی بر نفت خام ایران که صادرات نفت خام این کشور را محدود کرده است.

ذخایر نفتی ایران

ایران دارای ذخایر فراوان نفت خام و گاز طبیعی است. در پایان سال ۲۰۲۰، ذخایر ایران ۲۵ درصد از ذخایر نفت خاورمیانه و ۱۲ درصد از ذخایر نفت جهان را تشکیل می داد. اگرچه ایران یکی از اعضای اوپک است، اما طبق توافق اوپک پلاس از کاهش تولید معاف است زیرا تولید نفت خام این کشور به دلیل تحریم‌های اعمال‌شده توسط آمریکا محدود است.

تولید و صادرات نفت خام ایران

صادرات و تولید نفت خام ایران از زمانی که ایالات متحده در ماه می ۲۰۱۸ اعلام کرد از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج می‌شود و تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران را بازمی‌گرداند، کاهش یافته است. تولید نفت خام در چند ماه اول سال ۲۰۱۹ در حدود ۲.۶ میلیون بشکه در روز ثابت ماند، زمانی که دولت ایالات متحده معافیت‌های تحریمی را برای برخی از کشورهای کلیدی واردکننده نفت ایران اعطا کرد. با این حال، پس از انقضای این معافیت ها در می ۲۰۱۹، تولید به حدود ۲.۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافت.

ما تخمین می زنیم که صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران از بیش از ۲.۵ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۷، سال قبل از اعمال مجدد تحریم ها توسط ایالات متحده، به میانگین کمتر از ۰.۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است.

تولید و صادرات نفت خام ایران

صادرات نفت ایران به چه کشورهایی است؟

از نفت خام و میعانات صادراتی ایران در سال ۲۰۲۰، بیش از نیمی از آن به چین اختصاص یافت. بر اساس تجزیه و تحلیل ClipperData، بیشتر نفتی که از ایران به چین حمل می شد، از کشورهایی مانند مالزی، سنگاپور، امارات متحده عربی، عراق و عمان مجدداً برچسب خورده بود.

حجم ذخایر نفت ایران

ایران پنجمین تولیدکننده بزرگ نفت خام در اوپک در سال ۲۰۲۰ و سومین تولیدکننده بزرگ گاز طبیعی بود. ایران دارای برخی از بزرگترین ذخایر نفت اثبات شده در جهان است. ذخایر گاز طبیعی، به عنوان سومین دارنده بزرگ و دومین ذخایر بزرگ نفت جهان و گاز طبیعی به ترتیب در سال ۲۰۲۰. در پایان سال ۲۰۲۰، ایران ۲۵ درصد از ذخایر نفت را به خود اختصاص داده است.

صادرات محصولات سوخت و پتروشیمی

ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ صنعت نفت و گاز ایران را تحریم کرد تا منبع اصلی درآمد جمهوری اسلامی در مناقشه با تهران بر سر کار هسته ای این کشور را خفه کند. این کار صادرات نفت خام را فلج کرد اما نه فروش سوخت و پتروشیمی را که ردیابی آنها دشوارتر است. نفت خام را می توان با عیار و سایر ویژگی های آن ایرانی تشخیص داد، در حالی که نفتکش های بزرگ به راحتی از طریق ماهواره ردیابی می شوند.

آمارهای وزارت نفت و بانک مرکزی نشان می دهد که ایران در سال ۲۰۲۰ حدود ۲۰ میلیارد دلار محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی صادر کرده است که دو برابر ارزش صادرات خام این کشور است. دولت در ماه آوریل گفت که آنها منبع اصلی درآمد آن هستند.

حمید حسینی، عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران در تهران به رویترز گفت: جهان وسیع است و راه های دور زدن تحریم ها بی پایان است.

او گفت که قیمت های رقابتی و موقعیت ایران در نزدیکی خطوط اصلی کشتیرانی، محصولات این کشور را جذاب کرده است. همچنین تعداد خریداران محصولات پالایش شده بسیار بیشتر از واردکنندگانی است که پالایشگاه هایی برای فرآوری نفت خام ایران پیکربندی شده اند. علاوه بر این، ایران مقداری سوخت را با کامیون به همسایگان خود صادر می کند که شامل معاملات کوچکی است که تشخیص آن برای خزانه داری ایالات متحده دشوار است.

تهران از آوریل در حال مذاکره برای احیای توافق هسته ای خود با شش قدرت جهانی است، پس از اینکه ایالات متحده تحت رهبری دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد و تحریم ها را تشدید کرد. ایران می‌گوید تنها در صورت لغو تحریم‌های آمریکا، فعالیت هسته‌ای خود را بر اساس این پیمان محدود خواهد کرد.

میزان تولید نفت خام ایران

یک منبع نزدیک به وزارت نفت گفت که تولید نفت ایران در حال حاضر حدود ۲ میلیون تا ۲.۵ میلیون بشکه در روز است که حدود ۲ میلیون بشکه در روز به پالایشگاه های داخلی و تقریباً ۵۰۰ هزار بشکه در روز به صادرات اختصاص می یابد، یک منبع نزدیک به وزارت نفت گفت که ایران می تواند تولید نفت خام را ۲ میلیون بشکه در روز در سال افزایش دهد. اگر تحریم ها برداشته شود دو تا سه ماه. تا قبل از اعمال تحریم ها، صادرات نفت خام منبع اصلی درآمد ایران بود که معمولاً بیش از ۲ میلیون بشکه در روز بود و در سال ۲۰۱۸ به ۲.۸ میلیون بشکه در روز رسید. یک منبع نزدیک به وزارت نفت ایران گفت که بنزین با کامیون به افغانستان و پاکستان تحویل داده شده و از طریق خلیج فارس به امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) ارسال شده است.

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.