قیمت جهانی روغن پایه

1 10

گزارش آرگوس از روغن‌پایه در تاریخ ۷ ژانویه به تحلیل بازار نفت و گاز ایران

بازار نسبتاً باثبات و نگرانی از اومیکرون

قیمت روغن‌های پایه در روز ۷ ژانویه مصادف با ۱۷ دی در منطقه آسیا اقیانوسیه و خلیج‌فارس باثبات بوده است ولی خریداران و فروشندگان به‌آسانی دست به خریدوفروش نمی‌زنند. خریداران ازبک سو مخازن و ذخایر خود را پایش می‌کنند تا در صورت مناسب بودن قیمت نسبت به خرید اقدام کنند و از سوی دیگر نگران انتشار وسیع سویه او میکرون هستند که می‌تواند به رکود در بازار منجر شود و در چنین شرایطی، پر بودن مخازن باعث نگرانی از عدم فروش و راکد ماندن سرمایه می‌شود. در حال حاضر سطح مخازن نگهداری وانبارها به‌گونه‌ای چون است که آن‌ها قادر هستند پاسخگوی تقاضاهای باز باشند ضمن اینکه به‌طورکلی در ماه‌های سرد زمستان تقاضا برای خرید روغن‌پایه در حدی نیست که شرکت‌ها با کمبود عرضه مواجه شوند و عمدتاً در این ماه‌ها بازار آرام است و اگر تقاضاهایی هم باشد برای روغن‌های سبک است و البته این تقاضا برای روغن‌های سبک ممکن است به‌سرعت به تقاضا برای درجات سنگین روغن منجر شود که در اواخر فصل زمستان فروش بهتری دارند. اگر عرضه کم شود مسلماً قیمت بالا می‌رود ولی اکنون بازار متعادل است. مشکلی که در حال حاضر می‌تواند تأثیرگذار باشد و چالش قیمتی ایجاد کند مسئله لجستیک در کشور چین است. چین همیشه مشکل کمبود وسایل حمل دریایی و یا شلوغی بندرها دیر ترخیص شدن محموله‌ها را دارد کافی است که موضوع انتشار او میکرون شدت بیشتری پیدا کند و دولت سختگیر چین بخواهد مقررات جدیدی به‌منظور پیشگیری وضع نماید در این صورت‌وضعیت کاملاً فرق خواهد کرد و شاید خریداران راضی شوند به‌راحتی از سود تجارت روغن چشم‌پوشی نمایند. در هندوستان نیز کمبود فضاهای وانبارها در بعضی از بندرها باعث گردیده که موضوع حمل و تجارت روغن‌پایه پیچیدگی‌های زیادی پیدا کنند و مسائلی مشابه آنچه در چین رخ می‌دهد به گونه دیگری در هند اتفاق بیفتد و منجر به طولانی شدن ترخیص و هزینه‌های بندری بیشتر بشود.

روغن‌های پایه گروه یک باثبات قیمت بیشتر

به گزارش گروه تحلیلی نفت و گاز، در حال حاضر قیمت روغن‌های گروه اول از ثبات بیشتری برخوردار است. تولیدکنندگان تایلندی بسیاری از محموله‌های ماه ژانویه خود را پیش‌فروش کرده‌اند. تقاضا برای روغن‌های گروه یکتا حدی بوده که ثبات قیمت را به همراه داشته است و گاهی حتی افزایش قیمت نیز در معاملات دیده می‌شود. البته فروش روغن‌های برائت استاک نسبت به ماه قبل کمتر بوده است. تقاضا برای برائت استاک در حال حاضر در بازار چین نامشخص است ونمی توان تفسیر دقیقی از آن داشت. تمایل اندک خریداران برای خرید برایت استاک نشان از فراوانی و وفور عرضه دارد و اخباری از رسیدن محموله‌های جدید در هفته‌های پیش رو شنیده می‌شود، درعین‌حال اگر این محموله‌ها با بحران‌های لجستیک مواجه شوند و ترخیص و عرضه آن‌ها به بازار طبق انتظار نباشد ممکن است کفه تقاضا به‌یک‌باره افزایش یابد و قیمت بالاتر برود، برعکس اگر هیچ مشکلی پیش نیاید با توجه به‌وفور بیشتر کالاوخیال راحت خریداران از عرضه بیش از حد این محصول، قطعاً قیمت‌ها بازهم کاهش می‌یابد؛ اما به نظر می‌رسد که اکثریت فعالان بازار براین عقیده‌اند که این کف قیمت برائت استاک است و در آینده قیمت‌ها بالاتر خواهد رفت. تعمیرات واحد تولید روغن گروه اول در تایلند به دلیل مدت کوتاه آن تأثیری بر قیمت‌ها نخواهد داشت اما با توجه به اینکه این تعمیرات در ماه فوریه صورت می‌گیرد که هم‌زمان با رشد فصلی تقاضاهای روغن است ممکن است در معاملات مربوط به این ماه اندکی نوسانات افزایشی ایجاد نماید و حتی در خود تایلند باعث افزایش قیمت موقتی بشود.

واردات روغن‌پایه هند هم‌زمان با افزایش تولید داخلی

هند روغن‌پایه موردنیاز را از چند منطقه تأمین می‌نماید این مناطق شامل خاورمیانه، اروپا و آسیا اقیانوسیه است. فقط در پایان ژانویه چندین محموله روغن‌پایه قرار است از بندرها حوزه خلیج‌فارس به بندرها هندوستان واصل شود که قراردادهای آن قبلاً منعقد گردیده است. یک محموله ۱۴ هزارتنی روغن‌پایه بسیار سبک از اسپانیا در نیمه اول این ماه به هند می‌رسد ضمن اینکه محموله مشابه دیگری در پایان این ماه در اسپانیا بارگیری و به‌سوی هند ارسال خواهد شد. البته جریان محموله‌های خرید فوری از کره جنوبی که درگذشته عازم هند می‌گردید تا حد زیادی کاهش‌یافته است. فروشندگان این محموله‌های کوچک کره جنوبی قیمت‌های بالایی طلب می‌کردند و حاضر به تخفیف نبودند. محصولات تولید تایوان در بازار قابل‌دسترسی هستند ولی اغلب این محصولات، روغن‌های پایه سنگین هستند. در حال حاضر توجه بر روی روغن‌های سبک‌تر است ولی احتمال اینکه تا یک ماه آینده روند معکوس گردد دور از ذهن نیست. ضمناً در بازار هندوستان یک تمایل برای خرید از بازار چین وجود دارد ولی برخی از مشکلات حمل و بارگیری بعضاً مشکلاتی به همراه می‌آورد. علاوه بااینکه هندوستان از کلیه مبادی فوق نسبت به انجام واردات اقدام می‌کند، در داخل کشور نیز تولیدکنندگان محلی بخشی از نیاز این کشور به روغن‌های پایه را تأمین می‌کنند ولی اغلب این تولیدکنندگان، محصولات روغن سنگین را به بازار عرضه می‌کنند. اگرچه تولید روغن هندوستان در ماه گذشته کمی کاهش یافت ولی به‌طورکلی این کشور در حال افزایش ظرفیت تولید روغن‌های پایه در داخل کشور است.

واردات روغن‌پایه
واردات روغن‌پایه

کاهش قیمت روغن‌های گروه دوم اثبات قیمت گروه سوم

درحالی‌که روغن‌های گروه اول و گرچه سوم از قیمت‌های باثباتی برخوردار هستند روغن‌های گروه دوم کاهش قیمت دارند. دسترسی آسان و فراوانی روغن‌های گروه دوم در بازار روزبه‌روز بیشتر می‌شود و همه پایه‌های روغن با درجات متفاوت ویسکوزی‌تر به میزان زیاد در بازار در حال عرضه است. این درحالی‌که است که تقاضای چندانی در بازار دیده نمی شود. نیازهای صنایع که مصرف کننده اصلی روغن های گروه دوم هستند کاهش یافته است. بغضی از صنایع به جای روانکارهای گروه دوم از روغن های سبک گروه یک استفاده می کنند واز ماه اکتبر تا کنون شاهد روند نزولی مصرف صنایع وکاعش نیاز آنها به روغن های گروه دو هستیم که این روند نزولی تا روز های پایانی سال رقرار ماند ودر هفته اول سال جدید شاهد ادامه آن بوده ایم. ظاهرا ترکیب کنندگان روغن به این نتیجه رسیده اند که می توانند با خریداری روغن های ارزان قیمت گروه یک، هزینه های کمتری را متحمل شوند ضمن اینکه از نظر فنی نیز مشکلی پیش نمی آید واین تصمیم واین نگاه صنایع در افت قیمت روغن های گروه دوم تاثیر زیادی داشته است. علیرغم اینکه فراوانی روغن های گروه سوم نیز همانند گروه دوم زیاد است ولی قیمت های روغن های گروه سوم با ثبات است. رقیب اصلی روغن های گروه سوم یک ماده شیمیایی به نام پلی آلفا اولفین است که در گزارشات آرگوس با نام PAOشناخته می شودکه اخیرا به میزان زیادی در بازار های روغن پایه عرضه می شود ومی تواند همان کاربردهای روغن های گروه سوم را داشته باشد. روغن های گروه سوم cst4که در چرخه تولید در روسیه مورد تایید قرار نگرفته اند وامکان باز گشت آنها به چرخه تولید نیست به اروپا صادر می شود و جالب است که باتوجه به قیمت بسیار ارزان این نوع روغن های تایید نشده وعلی رغم قابلیت اندک استفاده ان وصرفا به دلیل ارزانی، این محصول مشتری های زیادی دارد وحتی مشتری های آن از محصولاتی که نیمه تایید یا کاملا تایید شده اند بیشتر است شاید خریداران از چنین محصولی برای ترکیب با سایر محصولات ویا برای رقیق تر کردن ویا در اماکن کم خطربتوانند استفاده محدودی داشته باشند.

 

 

 

 

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید
1 نظر
  1. […] قیمت جهانی روغن پایه هم‌اکنون قیمت هر تن برایت استاک ساخت کشور تایوان از سایر انواع برایت استاک مرغوب‌تر است در حدود ۹۹۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یوان معادل ۱۵۵۷ دلار تا ۱۵۷۲ دلار است […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.