قیمت pvc جهانی

قیمت PVC جهانی (قیمت پلی وینیل کلراید جهانی) در اروپا و آسیا به تحلیل بازار نفت و گاز ایران:

PVC اروپا و ترکیه

پلاتس قیمت های آتی 30-3 روزۀ PVC را در هفته اول ژوئن 1.900 یورو در هر متریک تن ارزیابی کرد که 45 یورو در هفته کاهش داشت.

قیمت قرارداد آزاد در 1.995 یورو در متریک تن FD آلمان در هفته بدون تغییر ارزیابی شد و با در نظر گر فتن تغییر قیمت در صنایع بالادستی اتیلن، از پایان ماه می منتظر بازخورد تسویه حساب قراردادهای منعقد شده در ژوئن است.

قیمت های نقدی cfr ترکیه هم در هفته با 20 دلار کاهش به 1.670 دلار در متریک تن رسید. تضعیف تقاضا باعث ریزش قیمت های نقدی cfr روسیه با 20 دلار کاهش به 1.630 دلار در متریک تن شد که به دنبال کاهش قیمت نقدی cfr ترکیه رخ داد.

قیمت های نقدی fob در شمال غرب اروپا نیز با کاهش 20 دلاری هر هفته با 1.875 دلار در هر متریک تن ارزیابی شد که منعکس کنندۀ کاهش قیمت نقدی ترکیه و تا حدی کاهش قیمت نقدی در بازار داخلی است.

قیمت PVC آسیایی

تحلیل صنعت Pvc جهانی قیمت PVC آسیا با وجود کمرنگ بودن بحث های قیمت گذاری، هفته اول ژوئن را بدون تغییر سپری کرد. قیمت PVC با ترم cfr چین 1.190 دلار در متریک تن ارزیابی شد، در حالی که قیمت cfr هند 1.380 دلار در متریک تن بود که هر دو نسبت به هفته گذشته تغییری نداشتند.

احساسات بازار همزمان با افزایش قیمت نفت خام تقویت شد. با توجه به داده های پلاتس، قیمت آتی ICE برنت اوت (آگوست) در هفته با 5.53 دلار کاهش در هر بشکه به بشکه ای 117.12 دلار رسید.

پلاتس پیش از این گزارش داد که شاخص خرید چین یا PMI در ماه می به 49.6 رسید، در صورتی که شاخص آوریل 47.4 بود. قیمت PVC اتیلن در هفته اول ژوئن با 200 یوان کاهش به هر متریک تن 8.500 یوان رسید؛

در حالی که قیمت PVC کاربید در مدت مشابه با 170 یوان افزایش به 8.570 یوان در هر متریک تن ارزیابی شد. به گفته منابع، پیشنهادات fob چین محدود است و با بازگشت تقاضای محلی، پیشنهادات چینی به احتمال زیاد کاهش بیشتری خواهد داشت.

در بازار داخلی هند، قیمت رزین PVC بین 120-119 روپیه بر کیلوگرم تحویل در موندرای بود که نسبت به قیمت 119-118 روپیه بر کیلوگرم در هفته قبل افزایش نسبی داشت.

LDPE اروپا

در تحلیل هفته پیش بینی قیمت پلیمر جهانی ,پلاتس قیمت نقدی LDPE اروپا را در هفته اول ژوئن با فقیمت 1.900 دلار در متریک تن FD شمال غرب اروپا بدون تغییر ارزیابی کرد.

پایین ترین سطح قیمت بین 1.950-1.900 یورو به ازای هر متریک تن شنیده شد که بالاتر از شاخص 1.850 یورو در متریک تن بود. قیمت های LDPE در قرارداد آزاد 2.565 یورو در متریک تن FD آلمان در این هفته بدون تغییر بود و از اواخر ماه می انتظار می رفت که قیمت های قرارداد ژوئن با در نظر گرفتن تغییر قیمت اتیلن خام تأیید شود.

LDPE آسیا

قیمت LDPE آسیا در هفته اول ژوئن به دلیل تضعیف تقاضا ناشی از دورنمای مبهم اقتصادی و کاهش قیمت نفت ریزش داشت. قیمت آتی نفت خام ICE برنت اوت با 2.78 دلار کاهش در هر بشکه به 117.12 دلار به ازای هر بشکه رسید.

حجم تقاضا در چین به دلیل اعمال قرنطینه در چندین بازار ضعیف بود. علاوه براین، نگرانی از تأثیرات فشار تورمی در آسیا که هزینه ها را کاهش داده و مصرف پلی اتیلن را تحت تأثیر قرار می دهد، در بازار موج می زند. LDPE جنوب آسیا 1.550 دلار در متریک تن cfr جنوب آسیا ارزیابی شد که 50 دلار در هفته کاهش داشت و پیشنهادات کمتری نیز در بازار شنیده شد.

با این حال، انتظار می رود که بازارها از ژوئن به ثبات برسند. با توجه به اخبار کارخانه، گلوبال کمیکال PTT تایلند کارخانه LDPE خود با ظرفیت تولید 300.000 تن در سال را در Map Ta Phut پس از 24 روز وقفه برای انجام تعمیرات، مجددآ راه اندازی کرد.

LLDPE اروپا

پلتس در هفته اول ژوئن، قیمت LLDPE در بازارهای اروپایی را در روز بدون تغییرارزیابی کرد اما از طرفی، با 20 یورو کاهش در هفته به 1.800 یورو در هر متریک تن FD شمال غرب اروپا رسید.

بیشترین شاخص بین 1.900-1.750 یورو به ازای هر تن بود. قیمت نقدی LLDPE C6 با 2.050 یورو ریزش در هفته به پایین ترین سطح 2.150-2.050 یورو در هر متریک تن و بالاترین میزان در 2.000-1.950 یورو در متریک تن رسید.

علاوه براین، قیمت نقدی گرید متالوسن در هفته 2.050 یورو در متریک تن FD شمال غرب اروپا بود که نشان دهندۀ قیمت های بالاتر از 2.200 یورو به دلیل تقاضای محدود است.

همچنین قیمت آزاد LLDPE گرید FD C4 آلمان در هفته آخر ماه می در 2.250 یورو به ازای هر متریک تن ارزیابی شد که انتظار می رفت قیمت های قرارداد ژوئن تأیید شده و قیمت اتیلن خام در همین ماه نیز تغییر کند. قیمت های قرارداد آزاد LLDPE C6 گرید FS شمال غرب اروپا نیز با همین انتظارات، در هفته آخر ماه می 2.485 یورو در متریک تن بدون تغییر برآورد شد.

احتمال کاهش تقاضا PVC اروپایی و ترکیه

پلی پروپیلن (PP)

در قیمت جهانی محصولات پلیمری ,قیمت ها در بازار آسیا در هفته اول ژوئن در میان احساسات صعودی و قوی تر شدن قیمت های داخلی چین افزایش یافت. به گفته یکی از منابع مستقر در چین، قیمت ها در بازار داخلی چین به کف رسیده و این روند به سرعت در حال افزایش است. با توجه به داده های پلاتس، با تقویت بازار داخلی در آینده قیمت گرید رافیا با 325 یوان رشد به 8.825 یوان در هر متریک تن رسید.

با این حال، قیمت دلار برای پلی پروپیلن در چین در طی هفته ثابت ارزیابی شد. به طور کلی، احساسات بازار پس از لغو قرنطینه شانگهای روند صعودی در پیش گرفت. به گفته منابع مستقر در چین، نرخ تقاضا در چین پس از افزایش قیمت در بازار آتی رشد داشته است و انتظار می رود پس از لغو قرنطینه شانگهای، رشد بهتری را تجربه کند. هر کدام از فعالان و منابع بازار دید متفاوتی از بازار دارند؛

برخی آن را بسیار آرام و ساکت می دانند و برخی دیگر افزایش پیشنهادات از سوی فروشندگان را پیش بینی می کنند. برخی از معاملات در سطوحی بالاتر از هفته قبل انجام شد.

همین روند مشابه در بازار هند نیز مشاهده شد؛ به طوری که معاملات در سطح بالاتری انجلم شدند چون که به اعتقاد فعالان بازار، قیمت ها پس از حدود دو ماه کاهش یافته بودند.

قیمت گرانول Pvc جهانی

پلی اتیلن (PET)

بازار PET آسیا در هفته اول ژوئن روند آرامی داشت و اکثر فروشندگان محموله های ژوئن را فروخته و هنور پیشنهادات جولای را آغاز نکرده اند. تقاضا برای گرید بطری (bottle) ثابت ماند و برخی از تولیدکنندگان همچنان درخواست هایی از خریداران در ایالات متحده و اتحادیه اروپا دریافت می کنند که البته در مقایسه با حجم تقاضاهای مارس و آوریل بسیار پایین است.

منابع موجودی بازار را بین 30-25 روز تخمین زده اند که سطح معمولی برای تراشه های گرید بطری است. در بازار پلی استر و گرید یارن، حجم تقاضا در میان تضعیف تقاضا برای کالاهای تمام شده کاهش یافت.

با این حال، با وجود لغو قرنطینه شانگهای احساسات بازار بهبود یافت و انتظار می رود این قرنطینه دو ماهه به احتمال زیاد منجر به افزایش خرید پوشاک و کفش در هفته های آتی خواهد شد که به بهبود بازار یارن کمک می کند.

پلی پروپیلن (PP)

پلی پروپیلن (PP)

اتیلن آسیا در قیمت PVC جهانی

فعالیت بازار اتیلن در آسیا در اول ژوئن با نزدیک شدن به آخر هفته محدود بود. بیشتر خریداران منتظر ارائه پیشنهادات جولای بودند و گفتند که به اندازه کافی محموله های ژوئن را پوشش داده اند (داد و ستد انجام داده اند).

پیشنهادات در بازار داخلی چین بین 8.500-8.350 یوان در متریک تن تحویل درب مخزن مبدأ (ایکس تنک) ثابت بود و به گفته منابع بازار، احتمالآ پس از جشنواره قایق اژدها [1] در 3 ژوئن برابر با 13 خرداد اعلام خواهد شد. در بازارهای بالادست، شاخص نفتای ژاپن C+F در اول ژوئن برابر با 11 خرداد با 37 دلار کاهش به 844 دلار در متریک تن رسید.

با توجه به داده های پلاتس، اسپرد نفتا-اتیلن 206 دلار در هر متریک تن محاسبه شد که کمتر از اسپرد معمولی 350-300 دلار به ازای هر متریک تن بود. [1] یکی از جشن های سنتی در چین است که بعنوان تعطیلات عمومی محسوب می شود.

پلی استایرن آسیایی

اگرچه حجم تقاضا در بازار پلی استایرن آسیا ضعیف بود، اما این بازار در اولین هفته از ماه ژوئن به دلیل افزایش قیمت استایرن در بالادست شاهد رشد 20-10 دلاری در گریدهای مختلف بود.

پلی استایرن معمولی با ترم cfr چین در این هفته با 15 دلار افزایش به 1.460 دلار در متریک تن رسید؛ در حالی که پلی استایرن مقاوم به ضربه (HIPS) با ترم cfr چین در مدت مشابه با 10 دلار رشد به 1.540 دلار در متریک تن ارزیابی شد.

با وجود عرضه فراوان و افزایش موجودی در کارخانجات پایین دست، خریداران رویکرد “انتظار و دید” را اتخاذ کردند و از طرفی، فروشندگان نیز از عرضه خودداری کردند. پیشنهادات گرید GPPS هم در طول هفته بالاتر از 1.500-1.480 دلار در متریک تن شنیده شد

اما تقاضا برای محموله های وارداتی پایین بود. در همین حال، میزان صادرات در بازار با شاخص فروش 1.500-1.480 دلاری در هر متریک تن fob چین شنیده شد.

بوتادین آسیایی

بوتادین آسیا در اولین هفته از ژوئن روند ثابتی داشت. تقاضای نقد کره جنوبی احتمالآ برای محموله های جولای همچنان پابرجا خواهد بود. در همین هفته، معامله ای با قیمت 1.530 دلار در متریک تن fob چین برای انتقال به کره جنوبی در مقایسه با 1.500 دلار هفته گذشته انجام شد.

با توجه به گزارشات پلاتس، قیمت بوتادین محلی چین نیز بهبود یافت و با 200 یوان رشد در روز به 11.800 یوان در هر متریک تن معادل 1.536 دلار در متریک تن رسید. از سوی دیگر، عرضه بوتادین چین در راستای راه اندازی کارخانجات جدید بوتادین رو به افزایش است.

به گفته منابع، ژوجیانگ چین قصد دارد کارخانه جدید بوتادین با ظرفیت 70.000 تن در سال خود را در اوایل ژوئن در ژجیانگ راه اندازی کند. در جنوب شرق آسیا، امکان دسترسی به منابع نقدی فراهم بود.

همچنین پالایشگاه PTT تایلند مناقصه فروش نقدی یک محموله 2.000 متریک تنی با بارگیری در 24-22 ژوئن برابر با 3-1 تیر را صادر کرد. بحث قیمت نقدی بوتادین آسیایی در بحبوحۀ نوسانات آتی نفت خام غرب محدود شد. داده های پلاتس نشان داد که قیمت های آتی ICE برنت اوت در 1 ژوئن برابر با 11 خرداد با 2.78 دلار ریزش به بشکه ای 117.12 دلار رسید.

بوتادین آسیایی

بوتادین آسیایی

پروپیلن آسیایی

قیمت نقدی در بازار پروپیلن آسیا در اول ژوئن برابر با 11 خرداد ثابت ماند زیرا فعالیت بازار به دلیل عدم اطمینان از قیمت های خوراک بالادست متوقف شد؛ در حالی که تقاضای پایین دست در چین هم محدود بود.

پس از لغو قرنطینه شانگهای، مدتی طول کشید تا روند تقاضا بهبود یابد اما برخی از فعالان بازار معتقدند که در حال حاضر، می توانند به رشد بازار خوش بین باشند. با ادامه جنگ روسیه و اوکراین، قیمت خوراک و انرژی روند قیمت گذاری پروپیلن را تحت تأثیر خود قرار داده اند.

به گفته فعالان بازار، حاشیه کرکر بخار شدیدآ تحت فشار است و ممکن است در آینده با هزینه های خوراک بالاتری نیز مواجه شود؛ بنابراین، بازگشت تقاضا در بازار پایین دست بسیار ضروری است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *