آشنایی با برخی اصطلاحات تجاری

0 702

Performa Invoice : پیش فاکتور

آشنایی با برخی اصطلاحات تجاری

زمانی که واردکننده میخواهد نسبت به خرید کالایی اقدام کند، بعد از اینکه چک و چونه ها تمام شد از فروشنده میخواهد که یک Performa Invoice برایش صادر کند، مثلا با اعتبار ۳ ماهه، تا او بتواند نسبت به ثبت سفارش و گشایش ال سی و انجام دیگر امور لازم اقدام نماید. در این سند هر آنچه که در Invoice خواهد آمد، ذکر میشود و نباید بین Performa Invoice و Invoice نهایی تفاوت زیادی باشد؛ مگر اینکه یکی از طرفین به مفاد قرارداد عمل نکرده باشد.
این سند باید روی سربرگ رسمی فروشنده صادر گردد و نام خریدار و فروشنده در آن ذکر شود. نام و تعداد کالا، وزن کالا، قیمت واحد، قیمت کل،HS CODE ، شرایط بیمه، شرایط حمل، محل تحویل یا تخلیه، ترم انتخاب شده از اینکوترمز ۲۰۱۰، همچنین نحوه پرداخت و تسویه حساب نیز مشخص می گردد.

Invoice : صورتحساب

بعد از فروش کالا به خریدار، باید صورتحساب روی سربرگ فروشنده صادر گردد و دارای مشخصات دقیق کالا باشد از قبیل: نام کالا، مشخصات فنی، وزن کالا، قیمت واحد، قیمت کل، ترم خرید طبق اینکوترمز ۲۰۱۰، شماره اعتبار اسنادی اگر باشد، نام خریدار،HS CODE کالا و موارد دیگر که طبق درخواست خریدار و شرایط قرارداد صادر می گردد.
البته بنا به درخواست خریدار، صادرکنندگان صورتحساب به دلائلی قیمت های غیر واقعی را در صورتحساب ها درج میکنند تا صاحبین کالا در گمرک کشور خود حقوق ورودی کمتری پرداخت نمایند یا مشخصات کالا را غیر واقعی میزنند تا شامل تعرفه گمرکی کمتری شود و همه اینها تخریب کننده وجهه اقتصادی یک کشور خواهد بود.

(HS CODE ( HORMONIZED SYSTEM CODE : کد کالا

یک سیستم کدگذاری استاندارد شده بین المللی برای کالا است. دارای ۸ رقم میباشد و دارای اهمیت زیادی برای ترخیص صادراتی و ترخیص وارداتی است. به هر کالا یک کد داده شده است و توصیفی اجمالی از آن کالا را در بر دارد، تا کشورها بتوانند کالاهای وارده و صادره را به خوبی کنترل نمایند و حقوق ورودی گمرکی نیز به درستی اخذ شود و همچنین آمار و اطلاعات استخراجی صحیح تر به دست آید.

Certificate of origin : گواهی مبدأ

سندی است که توسط مرجع ذیصلاح در هر کشور صادر می گردد و دلالت دارد بر اینکه محموله از مبدأ آن کشور حمل گردیده است. مرجع صادرکننده گواهی مبدأ در ایران برای کالاهای ایرانی، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاوری ایران می باشد.

Certificate of manufacture : گواهی تولید

این سند زمانی درخواست میشود که کشور و شرکت تولیدکننده از اهمیت زیادی برای خریدار برخوردار باشد. لذا این گواهی را نیز از تولیدکننده یا فروشنده میخواهد که باید توسط مرجع ذیصلاح آن کشور صادر شود و تأیید کند که کالای موضوع قرارداد توسط شرکت طرف قرارداد تولید شده است.

Certificate of analysis : گواهی آنالیز

این سند زمانی درخواست میشود که آنالیز کالای تولید شده از اهمیت زیادی برخوردار باشد و باید کالا طبق آنالیز درخواستی خریدار تولید شود. این سند هم باید توسط یک سازمان ذیصلاح و مسئول صادر گردد.

Inspection Company : شرکت های بازرسی

این شرکتها کارشان این است که به دستور خریدار، کالا را از لحاظ کیفیت، وزن، تعداد، آنالیز و هر چیز دیگر بازرسی نمایند و نتیجه بازرسی را به خریدار اطلاع دهند. چون صاحبین کالا در مبدأ حضور ندارند و مطمئن نیستند که فروشنده به تعهداتش عمل کند. لذا از شرکتهای بازرسی میخواهند که معمولاً در مبدأ بارگیری کالا را طبق قرارداد کنترل نمایند، تا خریدار مطمئن شود کالا طبق قرارداد تولید، بارگیری و حمل میگردد. یکی از اسنادی که در حملهای بین المللی اهمیت فوق العاده ای دارد و از اینکه سر خریدار ایرانی کلاه برود جلوگیری میکند، استفاده از خدمات یک شرکت بازرسی مطمئن است.

Bill of Lading : بارنامه

این سند توسط شرکت حمل و نقل بین المللی صادر میگردد و به نوعی قرارداد حمل کالا و رسید تحویل کالا به شرکت حمل و نقل تلقی میگردد. مهمترین این اسناد بارنامه هایی هستند که توسط خطوط کشتیرانی معتبر صادر میگردند یا بارنامه های FBL، که توسط شرکت های واسطه حمل، صادر میگردند. غیر از این بارنامه ها، بارنامه های دیگر اعتبار کافی را نخواهند داشت.

Shipped On Board : حمل شده روی عرشه

صِرف صدور بارنامه دلالت بر حمل ندارد، مگر اینکه اصطلاح Shipped On Board با نام و شماره سفر کشتی، روی بارنامه درج گردد و به امضاء مدیر شرکت حمل و نقل برسد. شما خریدار ایرانی میتوانید برای اطمینان بیشتر از صحت بارنامه، رونوشت رنگی بارنامه را از فروشنده خود درخواست نمائید. سپس اطلاعات بارنامه و حمل را با نماینده شرکت کشتیرانی یا شرکت حمل و نقل بین المللی در مقصد، کنترل نمایید.

اگر اطلاعات بارنامه و حمل را تأیید کردند، میتوانید مطمئن باشید که کالای شما حمل شده است.

Clean Bill of Lading : بارنامه تمیز

این اصطلاح وقتی روی بارنامه بیاید دلالت میکند بر اینکه محموله صحیح و سالم بارگیری شده و هیچ مشکلی نداشته است. البته شرکتهای حمل و نقل و خصوصاً خطوط کانتینری کشتیرانی از صدور اینچنین بارنامه هایی امتناع میکنند، چون میتواند مسئولیت زیادی برای آنها به همراه داشته باشد. اما در خصوص حملهای کامیونی حتما بخواهید این اصطلاح روی بارنامه درج گردد.

Cargo or Shipment : محموله یا کالا

برای جابجایی کلیه محمولاتی که در سیستم حمل و نقل بین المللی حمل میگردند، بیشتر این دو اصطلاح استفاده میگردد.

Dry Cargo : کالای خشک یا کالای معمولی

محمولاتی هستند غیر از گازها و مایع ها و همچنین اینکه نیاز نیست در دمای خاصی یا تحت شرایط ویژه ای نگهداری یا حمل شوند.

Dangerous Goods or Hazardous : کالای خطرناک

محمولاتی هستند که اگر با شرایط ویژه ای، بسته بندی، بارگیری و حمل نشوند، میتوانند برای انسان یا محیط زیست بسیار خطرناک باشند. مثل گازهای سمی، مواد منفجره یا هر چیز دیگری با درجه احتراق یا کشندگی بالا و غیره.

Shipping order or Shipping Instruction : دستورات حمل

بعد از اینکه صادرکننده محموله خود را در کانتینر یا هر وسیله نقلیه ای برای خروج از کشور بارگیری کرد، باید دستورات حمل خود را طی یک نامه رسمی با مهر و امضاء مجاز به شرکت حمل و نقل بین المللی ابلاغ کند. این سند بسیار حائز اهمیت است و باید با نهایت دقت تکمیل و ارسال شود.

Shipper or Consignor : فرستنده، صادرکننده، مالک کالا

هرکسی که نامش در اسناد حمل در قسمت shipper یاconsignor بیاید، اگر نسخ اصلی بارنامه را هم در دست داشته باشد، از طرف شرکت حمل و نقل بین المللی صاحب کالا شناخته میشود، مگر خلافش ثابت شود. لذا در دستورات حمل فرستنده کالا نام و مشخصات کامل خود را باید در این قسمت بنویسد.

Consignee : خریدار یا گیرنده کالا

شخصی که باید محموله در مقصد به او تحویل داده شود، به شرطی که اسناد حمل را در دست داشته باشد و به طریقی با shipper تسویه کرده باشد.

Notify party

طرفی که باید ورود کالا حتما به او اعلام شود ( توسط نماینده شرکت کشتیرانی یا حمل و نقل بین المللی در مقصد )
زمانی که یک تاجر ایرانی کالای خود را از طریق اعتبار اسنادی خریداری میکند، نام بانک در قسمت Consignee و نام تاجر یا شرکت وارد کننده در قسمت Notify party می آید.

Port of loading : Place of loading : محل بارگیری کالا و آغاز عملیات حمل و نقل بین المللی.

این محل هم میتواند بندر باشد، مثل هامبورگ، شانگهای، بندر عباس و هم می تواند محلی در خشکی باشد، مثل تهران، مونیخ، پاریس.

Port of discharge : بندر تخلیه در مقصد یا آخرین بندر سر راهی

اگر پایان عملیات حمل، بندرعباس اسکله شهید رجایی باشد، در تمام اسناد در قسمت Port of discharge باید نام بندر عباس اسکله شهید رجایی درج گردد. اگر بندر امام باشد، نام بندر امام، اگر بندر خرمشهر باشد، نام بندر خرمشهر باید درج گردد.

Final place of delivery : نقطه پایان عملیات حمل و نقل بین المللی ( در خشکی )

اگر این جمله در بارنامه بیاید به این معنا است که بعد از اینکه کالا به port of discharge رسید، باید توسط همان شرکت و یا شرکت حمل و نقل بین المللی دیگری که نامش در اسناد آمده، به محلی در قلمرو گمرکی آن کشور انتقال پیدا کند. برای مثال: محموله به بندرعباس رسیده ولی در اسناد حمل final place of delivery تهران ذکر شده است. لذا کالا باید توسط یک شرکت حمل و نقل بین المللی طبق قوانین به تهران حمل شود (ترانزیت شود).

مطالب مرتبط

base oil چیست

روغن پایه چیست

Description of goods : شرح و توصیف کالا

هر جا این اصطلاح بیاید باید فرستنده کالا، نام کالای خود را به توصیف بیان کند و بهتر استHS CODE نیز اعلام گردد.

Net weight : وزن خالص کالا

به این معناست که وزن کالا بدون بسته بندی چقدر است. برای مثال اگر ۱۰۰۰ کارتن روغن خریده اید، فقط وزن روغن داخل بطری ها حساب است نه چیز دیگر.
از مواردی که شرکتهای بازرسی میتوانند برای شما کنترل کنند وزن واقعی خالص کالا قبل از حمل طبق قرارداد منعقده است

GROSS WEIGHT : وزن ناخالص کالا

همان روغنی که در آیتم قبل عرض کردیم فرض کنید که در بطری های ۴۵۰ گرمی بسته بندی شده، بعد بطری ها در کارتن قرار داده شده و کارتن ها روی پالت جا گرفته اند. حالا وزن محموله روغن، به اضافه وزن تمامی بسته بندی ها میشود.
در GROSS WEIGHT یکی از نکات مهم این است که وزن ناخالص برای شرکتهای حمل و نقل بسیار مهم است.

باید طوری محموله را در وسیله حمل بارگیری نمایند، که تعادل وسیله نقلیه در مسیر حمل حفظ شود.

Cargo value : ارزش کالا طبقCommercial Invoice یا نظر صاحب کالا

گاهی اوقات صاحب کالا از شرکت حمل و نقل می خواهد که کالای او را با ارزش واقعی بیمه نماید، یا نیاز دارد ارزش کالا در اسناد حمل ذکر گردد. البته شرکتهای حمل و نقل بین المللی معمولاً از اجابت چنین درخواستی اجتناب میکنند. چون بار مسئولیت سنگینی دارد. اما لطفاً در خصوص حمل محمولاتتان در مسیرهای داخل ایران، حتماً محمولات خود را با ارزش واقعی به اضافه ۱۰ درصد بیمه باربری نمایید.

 

Dimension : ابعاد محموله

یعنی طول xعرضx ارتفاع= حجم محموله
اگر قرار است کالایی را در وسیله نقلیه ای بارگیری نمایید، باید ابعاد خارجی محموله بسته بندی شده خود را اندازه گرفته و ابعاد داخلی وسیله نقلیه را نیز از شرکت حمل و نقل بپرسید و محاسبه نمایید تا مطمئن شوید که چه تعداد از بسته ها داخل وسیله نقلیه جا میگیرد که البته نباید از حد تناژ مجاز نیز فراتر رود. بارها مشاهده شده محموله به بندر بارگیری ارسال شده اما در زمان بارگیریِ وسائط حمل و نقل بین المللی، مقداری از بار روی زمین مانده چون داخل کانتینر یا کامیون ترانزیت جا نشده است.

Container load : حداکثر ظرفیت بارگیری کانتینر

کانتینرهای استاندارد بسته به نوع آنها از حدود ۲۰ تن تا ۲۸ تن قابلیت بارگیری دارند. که صاحب کالا با مشخص کردن GROSS WEIGHT کالای خود شرکت حمل و نقل را آگاه میکند که کانتینر با چه ظرفیتی باید در اختیار او قرار گیرد.

Container tare weight : وزن کانتینر خالی

این موضوع را به این جهت روی کانتینر و در اسناد درج میکنند که این وزن به اضافه وزن GROSS WEIGHT کالا، وزن کل محموله در حال حمل را تشکیل میدهد و فرماندهان کشتی با دانستن این اطلاعات می توانند با چیدمان مناسب بالانس کشتی را تنظیم کنند و هم شرکت های تخلیه و بارگیری بتوانند از وزن دقیق محموله خبر داشته باشند تا سانحه ای رخ ندهد.

FCL =FULL CONTAINER LOAD : ظرفیت بارگیری کامل

زمانی که این اصطلاح روی بارنامه قید میگردد، به این معنا است که تمامی محموله داخل کانتینر یا کانتینرهای این بارنامه متعلق به یک CONSIGNEE است.

LCL = LESS THAN CONTAINER LOAD : بارگیری کم تر از ظرفیت کامل کانتینر

زمانی که این اصطلاح روی بارنامه قید میگردد، به این معنا است که محموله بارنامه در یک کانتینر به همراه دیگر محمولات بارگیری و حمل شده است و باید پس از رسیدن به مقصد از کانتینر تخلیه گردد. برای مثال اگر شما روزی بخواهید برای بازاریابی در ایران یک نمونه کمی مثلاً حدود یک تن کالا از یکی از کشورها مثل چین، ژاپن، تایوان یا کره جنوبی به ایران وارد نمایید، باید محموله شما در کنار دیگر محمولات در یک کانتینر بارگیری شود و بار شما بعنوان یک بارLCL یا خرده بار تلقی میگردد.

OCEAN VESSL / VOYAGE NO. : نام کشتی و شماره سفر

اگر در نسخ اصلی بارنامه، نام کشتی و شماره سفر قید شده باشد، میتوان تقریباً اطمینان داشت که کالا توسط کشتی مورد نظر حمل خواهد شد، در غیر این صورت صرف صدور بارنامه بدون نام کشتی و شماره سفر دلالتی بر حمل کالا ندارد.

FREIGHT CHARGES : کرایه حمل

زمانی که حمل با فروشنده است و شما بخواهید از کرایه حمل کالایی با خبر شوید، میتوانید از فروشنده خود بخواهید که FREIGHT CHARGES را به شما اعلام کند، تا بفهمید آیا کرایه حملی که محاسبه میکند منطقی است یا دارد زیاد حساب میکند. در این صورت میتوانید چانه بزنید یا شرکت حمل و نقل خودتان را برای حمل معرفی نمایید. لذا بهترین راه این است که از شرکت حمل و نقل بخواهید کرایه حمل خود را ALL IN اعلام کند. چون معمولاً چندین آیتم در محاسبه کرایه حمل دخیل هستند.

بنابراین رسماً اعلام کنید که غیر از هزینه فوق این شرکت هیچ هزینه دیگری پرداخت نخواهد کرد.

THC = TERMINAL HANDLING CHARGES : تی اچ سی

هزینه های ترمینالی برای بارگیری در مبدأ و تخلیه در مقصد که معمولاً مبدأ بعهده فروشنده و مقصد بعهد خریدار است، مگر اینکه توافق دیگری شده باشد.
فرض کنید شما یک کانتینر کالا از فروشنده ای در تیانجین چین خریداری کرده اید و او باید طبق قرارداد آن را بصورت CFR به بندرعباس اسکله شهید رجایی حمل کند. در اینجاTHC تیانجین با فروشنده است وTHC اسکله شهید رجایی بندرعباس با شماست که طبق تعرفه از شما دریافت میشود.

FREIGHT PAYABLE AT : کرایه حمل قابل پرداخت در

این اصطلاح محل پرداخت کرایه حمل را بر روی بارنامه مشخص میکند. محل پرداخت میتواند مبدأ باشد یا مقصد یا هر محل دیگری که با شرکت حمل و نقل بین المللی قبل از حمل توافق شده است.

FREIGHT PREPAID AT : کرایه پیش پرداخت شده در

این اصطلاح معمولاً با نام بندر مبدأ در روی بارنامه دیده میشود و دلالت دارد بر اینکه فروشنده یا صادرکننده کرایه حمل را تا مقصد پرداخت کرده است. برای مثال اگر شما از شانگهای تحت ترمCFR یک کانتینر لوازم ورزشی خرید کرده باشید، باید روی نسخ اصلی بارنامه قید شده باشد FREIGHT PREPAID AT SHANGHAI

CONTAINER NO : شماره کانتینر

اگر محموله شما با کانتینر از مبدأ حمل شده باشد شماره کانتینر باید روی بارنامه درج گردد. هر تعداد کانتینر که در یک بارنامه حمل شده است باید شماره آنها روی بارنامه به درستی قید گردند. کانتینر دارای ۴ حرف و ۶ رقم و یک چک دیجیت است که به حروف آن میگویندPREFIX که نشان دهنده مالک کانتینر است و به شماره های آن میگویند CONTAINER NUMBER و هفتمین شماره یعنیCHECK DIGIT که بعد از شماره های کانتینر می آید. این شماره توسط خطوط کشتیرانی جهت کنترل و چک کردن اصالت و صحت کانتینرهایشان استفاده میشود. برای مثال شماره یک کانتینر شرکت کشتیرانی هپگ لوید کشور آلمان اینگونه است: HLXU365178-0

SEAL NO : شماره پلمپ

تمام شرکتهای کشتیرانی و بعضی از صاحبین کالا پس از اینکه تشریفات گمرکی کالا تمام شد و محموله اجازه ی بارگیری بر روی وسیله نقلیه را گرفت، یک پلمپ بر روی محل مشخصی از کانتینر الصاق میکنند. این عمل باعث خواهد شد که هیچ کس نتواند بدون شکستن پلمپ، کانتینر را باز نماید و اگر پلمپ باز شود، شخص تحویل گیرنده خواه انباردار باشد یا شرکت حمل و نقل مسئول خواهد بود. این پلمپ ها فقط با شکستن یا بریدن جدا خواهند شد. قبل از بارگیری کانتینر بر روی کشتی حتماً باید تمامی کانتینرها به پلمپ کشتیرانی الصاق گردند. چون باید پلمپ هر کانتینر در بارنامه قید گردد، تا صاحبین کالا مطمئن باشند کالایشان بدون دخل و تصرف حمل گردیده است.
البته یک پلمپ هم گمرک خروجی مبدأ به کانتینر میزند که در بارنامه قید نمیگردد.

MARKS & NOs. : علائم و شماره ها

این اطلاعات در اسناد حمل می آید و روی بسته قید میگردد و نشانگر این است که هر بسته حاوی چه علائمی هست. مثلا نام فرستنده، نام خریدار، شماره اعتبار اسنادی، شماره بسته ها و اطلاعات مربوط به خود کالا ازقبیل: خطرناک بودن، آتش زا بودن و یا شکستنی بودن و هر بارنامه باید محمولاتش طبق علائم و شماره های ذکر شده در اسناد، تخلیه گردد.

اگرمغایرتی داشته باشد مغایرت گمرکی پدید می آید و شرکت حمل ونقل بایدبه گمرک و صاحب کالا پاسخ گوباشد.

NUMBER & KIND OF PACKAGES : تعداد و نوع بسته بندی

در این قسمت در اسناد تجاری تعداد بسته ها و نوع بسته بندی ذکر میگردد .فرض کنیم شما از اسپانیا ۵۰ جعبه لوازم یدکی خریداری کرده اید در اسناد تجاری و حمل در این قسمت قید میگردد:
NUMBER & KIND OF PACKAGES: 50 WOODEN CASES
و در قسمت مشخصات کالا نوشته میشود:
DESCRIPTION OF GOODS: SPARE PARTS

 

SHIPPER’S LOAD COUNT AND SEAL

به این معنی است که بارگیری محموله، شمارش کالا و پلمپ کانتینر توسط فرستنده انجام شده است. معمولاً این اصطلاح در حملهای دریایی کانتینری روی بارنامه قید میگردد و در صورتی که کشتیرانی یا شرکت حمل و نقل بین المللی کانتینر و پلمپ را سالم به مقصد برساند هیچ گونه مسئولیتی در صورت کسری محموله در مقابل گیرنده کالا متوجه او نخواهد بود و میگوید که فرستنده کالا را بارگیری کرده و بارنامه را هم تأیید کرده، لذا من هیچ مسئولیتی ندارم.

BILL OF LADING : بارنامه

وقتی صادرکننده ای محموله ترخیص شده خود را به شرکت حمل و نقل بین المللی تحویل میدهد، یک شرکت حمل و نقل بین المللی باید یک بارنامه صادر و به فرستنده تسلیم نماید. بارنامه باید تابع یک کنوانسیون معتبر باشد و باید توسط یک شرکت معتبر صادر گردد و حتماً بیمه شود. در غیر اینصورت در صورت بروز خسارت فرستنده و گیرنده دچار مشکلات زیادی خواهند شد.

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.