آرامکو درگیر فشار سرمایه گذاری خصوصی سعودی

0 89

شرکت ملی نفت عربستان سعودی(آرامکو) با مشارکت و سرمایه گذاری وزارت نفت عربستان سعودی در یک برنامه تجاری ۱۲ تریلیون ریالی (۳.۲تریلیون دلار)شرکت خواهد کرد. امین ناصر از برنامه سه گانه دولت با هدف افزایش مشارکت بخش خصوصی_مشارکت این بخش در اقتصاد کشور، با ایجاد تمرکز بر پروژه هایی که با برنامه های تجاری شرکت مطابقت دارد سخن می گوید.

امین ناصر مدیر عامل آرامکو

امین ناصر مدیر عامل آرامکو، در مصاحبه ی با شبکه تلویزیونی سی ان بی سی ایالات متحده بیان داشت: «این یک برنامه داوطلبانه است که به آرامکو انگیزه ای قوی می بخشد و به طور بالقوه برخی از برنامه های ما جهت ارائه انرژی های کم کربن، به مشتریانمان در عربستان و سراسر جهان را تسریع می کند.»

به عنوان بخشی از این طرح، آرامکو می تواند به دنبال جلب سرمایه گذاری بخش خصوصی در پروژه های برنامه ریزی شده خود برای تولید هیدروژن آبی باشد، که انتظار می رود تا سال ۲۰۳۰ تولید شود. علی رغم اظهارات ناصر که مشارکت در برنامه سرمایه گذاری دولت، را امری داوطلبانه بیان می کرد در عمل برای آرامکو غیر ممکن است . معمار این برنامه، ولیعهد محمد بن سلمان است که عملاً حاکم کشور و رئیس شورای عالی نفت است و آرامکو که هنوز دارای ۹۸ درصد دولتی است در نهایت باید پاسخگوی شورای عالی باشد.

برنامه سرمایه گذاری Shareek

برنامه سرمایه گذاری موسوم به Shareek که در زبان عربی به معنی “شریک” می باشد؛ جهت افزایش مشارکت دولت با بخش خصوصی و توانمند سازی شرکت های خصوصی برای سرمایه گذاری تا  میزان ۵ تریلیون (یک تریلیون و۳۰۰ میلیارد دلار) تا پایان سال ۲۰۳۰ طراحی شده است.

صندوق سرمایه گذاری حاکمیت عربستان سعودی (PIF) به میزان ۳ تریلیون ریال به این برنامه کمک خواهد کرد و ۴ تریلیون ریال دیگر را نیز تحت استراتژی جدید سرمایه گذاری ملی، سرمایه گذاری خواهد شد که تا کنون جزئیات آن اعلام نشده است.

هنوز هیچ جزئیاتی از نحوه کار برنامه جدید Shareek منتشر نشده است هرچند این برنامه مستلزم مشارکت بخش دولتی و خصوصی است ولی مشخص نیست که شرکت آرامکو و شرکت پتروشیمی Sabic چه میزان سرمایه گذاری مشترک با شرکت های خصوصی تحت این برنامه انجام خواهد و اینکه آیا هر یک از سرمایه های آرامکو در این طرح از بودجه برنامه ریزی شده از هزینه سرمایه (capex) ناشی می شود یا از سود سهام دولتی آرامکو است .

این برنامه احتمال دسترسی آرامکو را به بودجه ی اختصاصی که برای برخی از پروژه های اصلی بالادستی و پایین دستی پرداخت می شود، افزایش می دهد. ناصر بیان داشت که: « ما سرمایه گذاری هایی را که تأثیر مثبتی در تجارت ما داشته باشد دنبال خواهیم کرد، و  از بسیاری جهات، در حال حاضر ما با برنامه Shareek همسو هستیم».او درباره ی این برنامه گفت:«سهم بخش خصوصی را به سطح جدیدی ارتقا خواهد یافت، و سرمایه گذاری های زیادی روی صفحه رادار ما قرار دارد، که برخی از آنها مربوط به رشد فزاینده است که شامل نفت و گاز و پتروشیمی، و برخی مربوط به اقتصاد هیدروژن و زیرساخت های مربوط به آن و برخی دیگر مربوط به پروژه های پایداری است».

 

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.