میدان گازی فرزاد« B » ایران بدون هند توسعه یافت.

0 96

به گزارش گروه تحلیلی نفت و گاز ،پلتس اعلام کرد:شرکت ملی نفت ایران قرار است معامله ۱.۷۸ میلیارد دلاری را با یک شرکت داخلی برای توسعه میدان گازی فرزاد « B » در خلیج فارس امضا کند.

با توجه به سیاست‌های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران مبنی بر استفاده از ظرفیت شرکت‌های ایرانی، قراردادی در قالب بیع متقابل برای توسعه میدان گازی فرزاد « B » امروز با حضور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منعقد می گردد.

ذخایر گاز مشترک با عربستان سعودی

هدف از اجرای این قرار داد بین شرکت ملی نفت ایران ، به عنوان کارفرما ، و گروه پتروپارس ، به عنوان پیمانکار عمومی ایران ، دستیابی به برداشت روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز غنی (۲۸ میلیون مترمکعب) طی ۵ سال است ؛ که به پالایشگاههای گاز پارس جنوبی استان بوشهر ارسال می شود.

میدان مشترک گازی فرزاد « B » از میادین مشترک بین ایران و عربستان سعودی در نوار مرزی در فاصله ۱۵ کیلومتری جزیره فارسی واقع شده در منطقه پارس شمالی ؛ منطقه ای که در محدوده شهرستان دیر واقع است.

میزان گاز درجای میدان فرزاد «B» در حدود ۲۳ هزار میلیارد فوت مکعب برآورد شده است که میزان میعانات گازی آن حدود ۵ هزار بشکه در ازای هر میلیارد فوت مکعب گاز تخمین زده می‌شود.

هند بلوک گازی فرزاد « B » را در سال ۲۰۰۸ کشف کرد.

یک کنسرسیوم هندی که در رأس آن شرکت (او.ان.جی.سی.ویدش)حضور داشت در سال ۲۰۰۸ میلادی میدان گازی فرزاد«B » را در داخل بلوک فرا ساحلی فارسی(بینالود) کشف کرد؛ طی توافق نامه منعقد شده بین ایران و کنسرسیوم در سال ۲۰۰۰ قرار بود که شرکت های هندی، پس از اکتشاف، توسعه آن را بر عهده گیرند، اما پس از تشدید تحریم ها، فعالیت خود در ایران را متوقف کردند.

ایران و هند از آن زمان سال ها در خصوص توسعه این میدان به طور متناوب مذاکره داشتند.در سال ۲۰۱۶ ، ایران گفت که در حال بررسی پیشنهاد هند است اما بعلت تفاوت قیمت گاز مورد تقاضای ایران با پیشنهاد هند بعید است توافقی صورت گیرد.

ایران و هند در تقارن ۲۰۱۸-۲۰۱۷ نسبت به فرزاد « B »

در سال ۲۰۱۸_۲۰۱۷ کنسرسیوم  هندی به ایران پیشنهاد سرمایه گذاری ۱۱ میلیارد دلار برای میدان فرزاد« B »را داد مشروط به اینکه مقامات ایرانی سطح معقولی از سود سرمایه گذاری (حدود ۱۸ درصد)را تضمین کنند.

مذاکرات بین این دو کشور برای توسعه این میدان گازی سالها به طول انجامید؛ تا اینکه هند در سال۲۰۱۷_۲۰۱۸ پس از این که ایران تصمیم نهایی درباره این میدان را چندین بار به تعویق انداخت، هند تهدید کرد واردات نفت ایران را کاهش خواهد داد.

هند برای سال مالی ۲۰۱۷_۲۰۱۸ ، پس از آنکه دو کشور با اختلاف نظر در مورد توسعه فرزاد « B »روبرو شدند ، خرید نفت خام خود را حدود سه ماه به ۳۸۲،۰۰۰ بشکه در روز کاهش دهد.

سرانجام فرزاد « B »

ایران با امضای توافق اولیه در ماه می ۲۰۱۷ تصمیم گرفت توسعه میدان فرزاد« B » را به شرکت گازپروم روسیه ، واگذار کند. این خبر توسط وزیر نفت ایران بیژن زنگنه، اعلام شد که احتمالا روس ها جای هندی ها را در میادین نفت و گاز ایران می گیرند.

بلاخره بعد از چند سال مذاکرات طولانی با طرفین خارجی درباره توسعه میدان گازی فرزاد « B »، به دلیل تحریم های آمریکا علیه صنعت نفت ایران، تصمیم بر آن شد شرکت ملی نفت استفاده از شرکت های خارجی را کنار گذاشته و از توان شرکت های داخلی استفاده کند.

در فوریه ۲۰۲۰ شرکت ملی نفت ایران به شرکت (او.ان.جی.سی.ویدش) اعلام کرد قصد دارد برای توسعه میدان گازی فرزاد« B » با یک شرکت ایرانی قرارداد امضا کند که با وجود اظهار تمایل هندی ها این قرار داد با گروه پترو پارس منعقد شد.

با اجرای کامل این طرح_انعقاد قرارداد داخلی توسعه میدان گازی فرزاد « B »_ضمن افزایش ظرفیت تولید گاز کشور و حفظ سرمایه ملی در میدان‌های مشترک، سبب رونق تولید داخلی و ایجاد اشتغال گسترده در کشور شده و بازار کار مناسبی به وجود خواهد آمد.

منبع : مجله پلتس

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.