ذخیره سازی نفت ایران بر روی دریا پیش از حذف تحریم ها

0 70

 

به گزارش پایگاه خبری نفت و گاز به نقل از پلتس، ذخیره سازی نفت ایران در خارج از کشور خود آغاز شد ؛ زیرا احتمال توافق هسته ای جدید افزایش یافته و این امر این امکان را فراهم می کند که ایران سهم بازار از دست رفته خود را مجدد پس بگیرد.

ایران در حال آماده سازی برای افزایش سریع تولید و صادرات است .این در حالی است که مذاکره کنندگان ایالات متحده ، ایران و اروپا پنجمین دور مذاکرات غیرمستقیم این هفته را در وین پیرامون این توافق نامه، که به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک شناخته می شود؛ آغاز می کنند .

نفت ایران در ذخیره سازی شناور از اواسط ژانویه زمانی که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا شد بیش از دو برابر شده است.

 ۳۲ میلیون بشکه شناور، ذخایر نفت ایران روی دریا

بر اساس برآوردهای شرکت اطلاعات کپلر ، تانکرهای نفتی ایران برای هفته آغاز شده از ۲۴ می حدود ۳۲ میلیون بشکه نفت خام و میعانات در دریا نگه داشته اند. طبق داده های کپلر ، این مقدار برای هفته آغاز شده از ۳ می به ۳۴ میلیون بشکه رسیده بود؛ که در آن زمان ، بالاترین میزان در ۱۳ ماه گذشته بود.

بر اساس بر آوردهای پلتس در اواسط سال ۲۰۱۹ ، ایران تقریباً ۶۰ میلیون بشکه نفت خام و میعانات نفتی ذخیره کرده ، زیرا تحریم های ایالات متحده و کمبود خریدار باعث خرده فروشی این عضو اوپک شده بود.

این امر همچنین در حالی صورت می گیرد که صادرات نفت ایران در ماه های اخیر دوباره آغاز شده است . به گفته منابع بازار ، چین خریدار ویژه ای مشتاق برای قیمت های تخفیف یافته  ایران است.

فرآورده های ذخیره سازی شده بر روی شناور ها هم نفت خام و هم میعانات نفتی است ؛که از گریدهای اصلی صادراتی ایران مانند ایران لایت ، ایران هوی ، مخلوط فروزان ، سروش و میعانات پارس جنوبی تشکیل شده است.

این حجم ها در خاورمیانه و آسیا پراکنده است و بیشتر این تانکرها در سواحل ایران ، مالزی ، چین ، اندونزی و امارات شناور هستند.

ایران برای فروش نفت خود در بنادر خلیج فارس و مناطقی از جنوب شرقی آسیا، در اطراف مالزی و اندونزی از حمل و نقل کشتی به کشتی استفاده کرده است.

نفت خام ایران با استفاده از کشتی های فیدر به این مناطق حمل می شود و سپس به کشتی های کوچکتری منتقل می شود ؛که در آنها از ایران به عنوان مبدا خود نام برده نشده است.

ایران تحت تحریم های قبلی غرب علیه نفت خود ، که از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ و سپس از ۲۰۱۸ به بعد ادامه داشت ، همیشه برای ذخیره نفت خام خود به ذخیره سازی شناور متوسل شده است.

زمینه احیای صادرات نفت ایران

در ۲۰ ماه می ،رئیس جمهور ایران حسن روحانی گفت “توافق اصلی” برای بازگرداندن توافق هسته ای ،  انجام شده ؛زیرا ایالات متحده به طور گسترده متعهد به لغو تحریم های خود در زمینه نفت ، پتروشیمی و حمل و نقل ایران است. اما هنوز توافق نهایی انجام نشده است و بحث و گفتگو درباره جزئیات مختلف ادامه دارد.

براساس برآوردهای پلتس، صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران از ۶۰۰،۰۰۰ بشکه در روز در ماه می به ۱.۵ میلیون بشکه در روز در ماه دسامبر افزایش خواهد یافت ، پس از توافق چارچوبی که تا ژوئن انجام شد ، شرایط تخفیف کامل تحریم ها تا ماه سپتامبر مشخص شده است.

وی در یادداشت اخیر خود گفت: “معافیت از تحریم های موقت نفت نیز ممکن است ، زیرا ایران به سمت انطباق کامل هسته ای پیش میرود.”

این امر در حالی اتفاق می افتد که صادرات نفت ایران در سال جاری افزایش یافته است ، که طبق برخی منابع بازار ، چین طی چند ماه اخیر به بیش از ۱ میلیون بشکه در روز نفت ایران دست یافته است.

صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در اوایل ماه می ۲۰۱۸ ، هنگامی که ایالات متحده تحت دولت ترامپ از توافق هسته ای ایران خارج شد ، به طور متوسط ​​به ۲.۹۰ میلیون بشکه در روز رسید.

بر اساس نظرسنجی ماهانه پلتس در مورد تولید اوپک ، ایران ۲.۴۳ میلیون بشکه در روز نفت خام پمپ می کرد ، که در پایان سال ۲۰۲۰ حدود ۲.۰ میلیون بشکه در روز افزایش داشت. این در حالی است که بلافاصله قبل از اعمال مجدد تحریم های آمریکا در سال ۲۰۱۸ ، ایران در اوج ۳.۸ میلیون به ۳.۹ میلیون بشکه در روز نفت استخراج میکرد.

http://Www.iroilmarket.com

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.