زنگنه :افزایش تولید ۶.۵ میلیون بشکه نفت نخستین برنامه دولت جدید

0 75

زنگنه وزیر نفت ، در تاریخ ۳۱ ماه می (دهم خرداد)گفت: ایران می تواند “به راحتی” ظرفیت تولید نفت خود را به ۶.۵ میلیون بشکه در روز برساند ؛ زیرا مذاکره کنندگان آمریکا ، ایران و اروپا قرار است این هفته برای گفتگوهای بیشتر درباره بازگرداندن توافق هسته ای تشکیل جلسه دهند.

به گزارش گروه تحلیلی نفت و گاز ، زنگنه در مراسم آیین امضای تفاهم‌نامه انجام مطالعات توسعه حوزه نفتی آزادگان و آغاز عملیات اجرایی طرح نگهداشت تولید گاز میدان‌های هما، وراوی و تابناک با تأکید؛ بر افزایش تولید نفت ایران اظهار کرد: “ما به راحتی می توانیم به ۶.۵ میلیون بشکه در روز برسیم.” و این رقم اصلا هدف عجیب و غریبی نیست ، بلکه واقعیتی است که بعضی‌ها نمی‌خواهند آن را بپذیرند و مرتب بر علیه آن کار می‌کنند.

توصیه زنگنه به دولت آینده

ایران قرار است انتخابات ریاست جمهوری خود را در تاریخ ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد)برگزار کند و زنگنه گفته است که او در دولت جدید در سمت خود باقی نخواهد ماند.

زنگنه گفت: از نظر من هر دولتی بر سرکار آید؛ باید میزان تولید نفت را به رقم روزانه ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه برساند و این اقدام  را جزو نخستین برنامه‌ها و اهداف خود قرار دهد. وی افزود: این مهم علاوه بر ایجاد اشتغال، صنایع ایران را فعال و در عین حال قدرت امنیتی ایجاد می‌کند.

زنگنه در ادامه با اشاره به اینکه در سیاست کلی نظام ،در زمینه انرژی که در سال ۱۳۷۹ از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ گردید؛ بر افزایش‌ ظرفیت‌ تولید صیانت‌شده‌ نفت‌ متناسب‌ با ذخایر موجود و برخورداری‌ کشور از افزایش‌ قدرت‌ اقتصادی‌ و امنیتی‌ و سیاسی‌ تأکید شده است؛ اظهار داشت: نفت فقط بر قدرت اقتصادی موثر نیست، بلکه نفت قدرت امنیتی و سیاسی کشور را نیز بالا می‌برد.

وی خطاب به دولت آینده گفت:”توصیه من به دولت آینده این است که افزایش تولید نفت را به ۶.۵ میلیون بشکه در روز برسانند.”

وی افزود: “طولی نمی کشد که کنوانسیون ها ؛ با افزایش فشار برای مهار آسیب های زیست محیطی ناشی از نفت و گاز ، محدودیت تولید نفت را صادر می کنند و به کشورها و دولت ها اجازه تولید نفت نمی دهند. بنابراین ، تا وقت داریم ، باید ظرفیت تولید نفت را بالا ببریم؛ زیرا محدودیت های بین المللی گریبان گیر ما خواهد شد. ما باید به سرعت تولید خود را تسریع کنیم. “

زنگنه :نگویید هیچ بازار نفتی وجود ندارد.

زنگنه با اشاره به اینکه عراق قبلاً بیش از ۳ میلیون بشکه در روز پمپاژ نمی کرد؛ گفت:نگویید هیچ بازار نفتی وجود ندارد، می‌توان برای آن بازار پیدا کرد، عراق که هیچ‌گاه تولید روزانه اش از سه میلیون بشکه تجاوز نمی کرد ؛ اکنون تولید خود را به ۵ میلیون بشکه در روز افزایش داده است و برایش بازار هم دارد؟! آن وقت آیا ایران نمی تواند برای افزایش تولید نفت خود بازار پیدا کند؟! باید اراده داشت. برای موفقیت در هر کاری باید اراده و تدبیر وجود داشته باشد.

تولید نفت استقلال نه وابستگی

زنگنه با تاکید بر اینکه افزایش تولید روزانه نفت به ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نه تنها وابستگی نیست بلکه استقلال از نفت است؛ زیرا اگر پول نفت در بخش خصوصی سرمایه ‎گذاری گردد ثروت زیرزمینی به رو زمینی تبدیل می شود و باعث می گردد ما از بودجه نفتی فاصله بگیریم.

زنگنه تصریح کرد : در موضوع افزایش تولید نفت اصل مهم تامین تجهیزات نیست بلکه مدیریت و فناوری است . تجهیزات قابل تامین هستند و این در حالی است که در حال حاضر ۹۰ درصد تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در ایران ساخته می‌شود که با ۲۰ سال گذشته اصلا قابل قیاس نیستند.

در این مراسم ، علی آقامحمدی ، عضو هیئت داوری مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران ، خاطرنشان کرد که ایران اهداف طولانی مدتی دارد که از تولید خام بیشتر در داخل برای محصولات تصفیه شده استفاده می کند ، که به نوبه خود می تواند با حاشیه بالاتر صادر شود.
پس از بهره برداری از نفت ، می توانیم آن را در پالایشگاه های نفت فرآوری کنیم. افزایش تولید به معنای فروش نفت به صورت خام نیست. ”

http://Www.iroilmarket.com

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.