عراق امیدوار است حجم کامل واردات گاز ایران را احیا کند.

0 76

 

به گزارش گروه تحلیلی نفت و گاز به نقل از آرگوس ، سخن گوی وزارت برق عراق احمد موسی گفت : بغداد پس از توافق با تهران در مورد نحوه پرداخت بدهی های معوقه خود ، ابراز امیدواری کرد؛ واردات کامل گاز ایران را مجدد از سر بگیرد. این خبر درست در شرایطی منتشر شد که دمای هوا در عراق رو به افزایش است.

وی در ادامه سخنان خود گفت : وزرای برق و دارایی عراق و مدیر کل بانک تجارت عراق توافق کرده اند که؛ بدهی ها را برای از سرگیری صادرات گاز ایران طی روزهای آینده پرداخت کنند.

تأمین گاز از ایران برای عراق به دلیل بدهی های بیش از ۶ میلیارد دلاری بغداد در ماه دسامبر به طور موقت قطع شد ؛ و اگر چه چندین هفته پس از آن صادرات مجدداً از سر گرفته شد ، اما از آن زمان حجم آن به شدت محدود شده است.

نیاز عراق به ۷۰ میلیون مترمکعب گاز در روز

موسی گفت: واردات گاز از ایران در حال حاضر ۲۰ میلیون مترمکعب در روز است ، که این مقدار کمتر از یک سوم قرار داد ۷۰ میلیون مترمکعب در روز مورد نیاز این کشور است؛ تادر زمان افزایش دما به بیش از ۵۰ درجه سانتی گراد ، تقاضای اوج تابستان خود را برآورده کند.

موسی گفت : اگر واردات کامل گاز ایران از سر گرفته شود ، تولید برق عراق به ۲۲۰۰۰ مگاوات می رسد. که می توان با تولید برق بیشتر به شهروندان در ساعات بیشتری برق رسانی کرد؛ هرچند این احتمال وجود دارد که همچنان در اوج تقاضا نیز این مقدار کم باشد.

عراق تحت دو توافقنامه امضا شده در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ گاز ایران را وارد کرده است. بر اساس قرارداد اول ،(۲۰۱۳) ایران متعهد شده که حداکثر ۳۵ میلیون متر مکعب در روز گاز خط لوله را برای استفاده به نیروگاه ۳ گیگا واتی بیسمایا ، بزرگترین نیروگاه گازسوز عراق صادر کند. این نیروگاه، برق بغداد پایتخت این کشور را تامین می‌کند.

بر اساس توافق نامه دوم (۲۰۱۵) عراق از ایران می خواهد که گاز جنوب این کشور  را با ظرفیت ۲۰ تا ۳۵ میلیون مترمکعب در روز تأمین کند؛ که حجم آن بسته به نیاز مناطق تنظیم می شود.

تأثیر تحریم ها

وابستگی عراق به واردات گاز و برق از ایران نیز تبعات سیاسی خود را دارد؛ زیرا این امر به معافیت از تحریم های آمریکا بستگی دارد. دولت آمریکا در مارس به بغداد ۱۲۰ روز معافیت داد؛ تا به او اجازه دهد واردات گاز و ۱۲۰۰ مگاوات برق از ایران را ادامه دهد.

دولت عراق برای تامین انرژی خود تحت فشار قرار گرفته است ؛ زیرا خدمات اساسی از سرمایه گذاری کم در زیرساخت های حیاتی و ضعف حاکمیت رنج می برند.

عراق قصد دارد تا کمبود رو به رشد تأمین برق را برطرف کند؛ وزارت برق این کشور اعلام کرده قصد دارد بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ حدود ۸.۳ گیگاوات به ظرفیت تولید برق این کشور بیافزاید.

http://Www.iroilmarket.com

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.