نفت خام ایران چشم امید پالایشگاه های آسیایی

0 91

پالایشگاه های آسیایی امیدوار هستند هر چه سریع تر رابطه دوستانه با نفت خام ایران را احیا کنند؛ این پالایشگاهها پیشاپیش در حال برنامه ریزی برای خرید مجدد نفت خام ایران هستند؛ تا خلا نسبی از ترازهای متوسط ​​و ترش را که بازار جهانی نفت طی دو سال گذشته شاهد بوده است پر کنند ، زیرا احتمال لغو تحریم های واشنگتن علیه ایران زیاد است

گروه تحلیلی نفت  و گاز به نقل از پلتس،پالایشگاه های آسیایی قصد دارند رابطه خود را با ایران تمدید کنند و خلاء نسبی از ترازهای متوسط را که بازار جهانی نفت طی دو سال گذشته شاهد بوده است پر کنند ، زیرا امید پالایشگاه های آسیایی به این است که به احتمال زیاد واشنگتن تحریم های تهران را لغو می کند.

اگرچه هنوز نشانه روشنی در مورد نتیجه نهایی احتمالی مذاکرات واشنگتن و تهران وجود ندارد ، اما خوشبینی روزافزونی وجود دارد که دروازه های نفت ایران در اواخر سال جاری برای بازارهای جهانی گشوده شود. انتظار می رود که این امر به طور بالقوه برنت / دبی را گسترش دهد ، توازن تقاضا و عرضه را برای نفت خام سنگین ترسیم کند و زمینه را برای نبرد با تولید کنندگان رقیب خاورمیانه فراهم کند.

عرضه نفت خام ایران

نفت خام امید پالایشگاه های آسیایی

در سال های اخیر به دلیل تحریم های ایران و ونزوئلا و همچنین کاهش تولیدات اعمال شده توسط اوپک، با کمبود نفت خام ترش متوسط ​​و سنگین مواجه بوده ایم . بازرگانان گفتند: که هرگونه تخفیف تحریم ها تفاوت برای سایر گریدهای نفت خام ، خاورمیانه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

الکس یاپ، کارشناس گلوبال پلاس معتقد است که : ورود بشکه های اضافی نفت ایران در میان تداوم کاهش عرضه اوپک پلاس چشم انداز خوبی برای پالایشگاههای آسیایی خواهد بود.

علیرغم تحریم ها ، بر اساس آخرین نظرسنجی پلتس در مورد تولید اوپک، ایران در ماه آوریل به طور متوسط ۲.۴۳ میلیون بشکه در روز تولید نفت داشته که حدود ۵۰۰ هزار بشکه بیشتر از تولید اواخر سال ۲۰۲۰ است ؛ با این حال تا رسیدن به رقم ۳.۸ میلیون بشکه‌ای پیش از تحریم‌ها فاصله زیادی دارد.

حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران ، در ماه می گفت : که “توافق اصلی” برای بازگرداندن توافقات هسته ای حاصل شده است و ایالات متحده به طور گسترده متعهد شده است که تحریم های نفت ، پتروشیمی و حمل و نقل ایران را لغو کند.

 بازگشت نفت خام ایران به پالایشگاههای آسیایی

یک کارگزار نفتی پالایشگاههای شمال آسیا اذعان کرد: “پالایشگاه های ژاپنی آماده خریداری نفت خام ایران هستند؛ چرا که کیفیت نفت ایران منحصر به فرد بوده و جایگزینی نفت خام ایران با نفت خام دیگری غیرممکن است.

از طرف دیگر با بهبود اوضاع اقتصادی در بسیاری از کشورها و کاهش محدودیت‌های کرونایی شاهد افزایش قیمت نفت در بازار جهانی هستیم و همین امر در حال لطمه زدن و کاهش تقاضا در برخی کشورهای صادرکننده نفت آسیایی شده است.

کارگزاران نفتی پالایشگاه جنوب آسیا بر این باور هستند که : رویکرد هندی‌ها در واردات نفت ایران به طور کامل اقتصادی ؛ به طوری  که پالایشگاه‌های نفتی هند که مدت‌ها بود نتوانستند قراردادهای مدت‌دار با تولیدکنندگان خاورمیانه‌ای ببندند به سرعت به سمت خرید نفت از ایران خواهند رفت.

واردات نفت خام هند از ایران طی تحریم های قبلی علیه ایران در محدوده ۲۰۰،۰۰۰-۲۵۰،۰۰۰ بشکه در روز بود. پس از لغو تحریم ها در سال ۲۰۱۶ ، پالایشگاه های دولتی هند واردات نفت خام ایران را افزایش دادند زیرا ایران تخفیف زیادی برای حمل بار ارائه داد.

در نتیجه ، واردات نفت خام هند از ایران رو به افزایش بود و در سال ۲۰۱۸ ، پیش از اعمال تحریم های نفتی هند‌ی‌ها روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کردند ؛ که طبق اطلاعات حمل و نقل ، حدود ۱۱ درصد از کل واردات نفت در آن سال می باشد.

 استراتژی قیمت ها برای جلب خریداران آسیا

قیمت نفت خام ایران همچنان عامل اصلی تقاضای خریداران آسیایی است. در سال ۲۰۱۸ قیمت نفت سنگین عربستان سعودی ، در مقایسه با قیمت های رسمی فروش لایت ایران ۱۰تا ۲۰ سنت در هر بشکه گران تر بود ، اگرچه با اعمال تحریم ها ،  قیمت نفت سنگین ایران حداکثر تا ۳۰ سنت در هر بشکه نسبت به نفت سنگین عربستان کاهش قابل ملاحظه ای داشت .

به همین ترتیب ، قیمت های نفت خام سنگین ایران در سال ۲۰۱۸ به طور متوسط ​​۳۰تا ۸۰ سنت در هر بشکه بالاتر از هویان عربستان بود؛ اما به دنبال تحریم ها ، قیمت های هویان ایران به ۵ تا ۳۰ سنت در بشکه پایین تر ازهویان عربستان افت کرد.

در سال ۲۰۱۹ ، با آشکارتر شدن تأثیر تحریم ها ، قیمت های گریدهای ایرانی در مقایسه با گرید های عربستان سعودی تحت فشار قرار گرفتند. قیمت لایت ایرانی ۳۰ تا ۶۰ سنت در هر بشکه پایین تر از عرب لایت بود در حالی که قیمت های هویان ایرانی در برابری تا ۷۰ سنت در هر بشکه پایین تر از هبی هوی بود.

این در حالی است که گریدهای نفت خام ایران با سایر گریدهای خاورمیانه مانند عربستان سعودی Heavy ، Arab Light و Arab Medium ، Basrah Light عراق ، Basrah Medium و Basrah Heavy ، زاکوم علیای امارات ، نفت خام عمان و نفت خام صادراتی کویت رقابت می کنند.

یک کارشناس نفتی بر این باور است، ایران پس از لغو تحریم‌های نفتی احتمالا با اتخاذ یک استراتژی ارائه قیمت با قدرت رقابت‌پذیری بیشتر به سمت جذب حداکثری مشتریان آسیایی خواهد رفت.

عادی سازی قیمت ها برای پالایشگاههای چین

چین مدت ها به عنوان خریدار دائمی و مشتری ٍثابت نفت ایران است و حذف تحریم ها احتمالاً گزینه های بیشتری را برای پالایشگاه های این کشور ارائه می دهد.  پالایشگاه ها ی چین قبل از تحریم ها خریداران اصلی گریدهای سبک و متوسط ​​ایرانی بوده اند.

تجار سنگاپوری نیز از اظهار تمایل خود برای خرید نفت ایران سخن گفته اند ؛آنها بیان داشتند “ما قبل از تحریم ها خریدار نفت ایران بوده ایم و گریدهای مختلف نفت ایران همچنان مورد توجه مابوده است و قیمت مناسب را عاملی برای توجه به نفت ایران مطرح می کنند.

 

http://Www.iroilmarket.com

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.