نفت خام ایران چشم امید پالایشگاه های آسیایی

0 18

نفت خام ایران چشم امید پالایشگاه های آسیایی. پالایشگاه های آسیایی امیدوار هستند هر چه سریع تر رابطه دوستانه با نفت خام ایران را احیا کنند؛ این پالایشگاهها پیشاپیش در حال برنامه ریزی برای خرید مجدد نفت خام ایران هستند؛ تا خلا نسبی از ترازهای متوسط ​​و ترش را که بازار جهانی نفت طی دو سال گذشته شاهد بوده است پر کنند ، زیرا احتمال لغو تحریم های واشنگتن علیه ایران زیاد است.

نفت خام ایران چشم امید پالایشگاه های آسیایی

با بررسی بازار نفت گاز پتروشیمی به نقل از گروه تحلیلی نفت و گاز اگرچه هنوز نشانه روشنی در مورد نتیجه نهایی احتمالی مذاکرات واشنگتن و تهران وجود ندارد ، اما خوشبینی روزافزونی وجود دارد که دروازه های سیل نفت ایران در اواخر سال جاری برای بازار های جهانی گشوده شود.

انتظار می رود که این امر به طور بالقوه گسترش برنت / دبی را گسترش دهد ، توازن تقاضا و عرضه را برای نفت خام سنگین ترسیم کند و زمینه را برای رقابت با تولیدکنندگان سایر کشورهای نفتی خاورمیانه فراهم کند.

امید پالایشگاه های آسیایی

پالایشگاه های آسیایی قصد دارند رابطه خود را با ایران تمدید کنند و خلاء نسبی از ترازهای متوسط را که بازار جهانی نفت طی دو سال گذشته شاهد بوده است پر کنند ، زیرا امید پالایشگاه های آسیایی به این است که به احتمال زیاد واشنگتن تحریم های تهران را لغو می کند.

اگرچه هنوز نشانه روشنی در مورد نتیجه نهایی احتمالی مذاکرات واشنگتن و تهران وجود ندارد ، اما خوشبینی روزافزونی وجود دارد که دروازه های نفت ایران در اواخر سال جاری باز شود. انتظار می رود که این امر به طور بالقوه برنت / دبی را گسترش دهد ، توازن تقاضا و عرضه را برای نفت خام سنگین ترسیم کند و زمینه را برای نبرد با تولید کنندگان رقیب خاورمیانه فراهم کند.

در سال های اخیر به دلیل تحریم های ایران و ونزوئلا و همچنین کاهش تولیدات اعمال شده توسط اوپک ، نفت خام ترش متوسط و سنگین کمبود داشته است. بازرگانان گفتند که هرگونه تخفیف تحریم ها تفاوت برای سایر گریدهای خام خاورمیانه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

عرضه نفت خام ایران

نفت خام ایران

در سال های اخیر به دلیل تحریم های ایران و ونزوئلا و همچنین کاهش تولیدات اعمال شده توسط اوپک، با کمبود نفت خام ترش متوسط ​​و سنگین مواجه بوده ایم . بازرگانان گفتند: که هرگونه تخفیف تحریم ها تفاوت برای سایر گریدهای نفت خام ، خاورمیانه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

الکس یاپ، کارشناس گلوبال پلاس معتقد است که : ورود بشکه های اضافی نفت ایران در میان تداوم کاهش عرضه اوپک پلاس چشم انداز خوبی برای پالایشگاههای آسیایی خواهد بود.

علیرغم تحریم ها ، بر اساس آخرین نظرسنجی پلتس در مورد تولید اوپک، ایران در ماه آوریل به طور متوسط ۲.۴۳ میلیون بشکه در روز تولید نفت داشته که حدود ۵۰۰ هزار بشکه بیشتر از تولید اواخر سال ۲۰۲۰ است ؛ با این حال تا رسیدن به رقم ۳.۸ میلیون بشکه‌ای پیش از تحریم‌ها فاصله زیادی دارد.

حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران ، در ماه می گفت : که “توافق اصلی” برای بازگرداندن توافقات هسته ای حاصل شده است و ایالات متحده به طور گسترده متعهد شده است که تحریم های نفت ، پتروشیمی و حمل و نقل ایران را لغو کند.

چشم امید پالایشگاه های آسیایی به بازگشت نفت خام ایران

یک کارگزار نفتی پالایشگاههای شمال آسیا اذعان کرد: “پالایشگاه های ژاپنی آماده خریداری نفت خام ایران هستند؛ چرا که کیفیت نفت ایران منحصر به فرد بوده و جایگزینی نفت خام ایران با نفت خام دیگری غیرممکن است.

از طرف دیگر با بهبود اوضاع اقتصادی در بسیاری از کشورها و کاهش محدودیت‌های کرونایی شاهد افزایش قیمت نفت در بازار جهانی هستیم و همین امر در حال لطمه زدن و کاهش تقاضا در برخی کشورهای صادرکننده نفت آسیایی شده است.

کارگزاران نفتی پالایشگاه جنوب آسیا بر این باور هستند که : رویکرد هندی‌ها در واردات نفت ایران به طور کامل اقتصادی ؛ به طوری  که پالایشگاه‌های نفتی هند که مدت‌ها بود نتوانستند قراردادهای مدت‌دار با تولیدکنندگان خاورمیانه‌ای ببندند به سرعت به سمت خرید نفت از ایران خواهند رفت.

واردات نفت خام هند از ایران طی تحریم های قبلی علیه ایران در محدوده ۲۰۰،۰۰۰-۲۵۰،۰۰۰ بشکه در روز بود. پس از لغو تحریم ها در سال ۲۰۱۶ ، پالایشگاه های دولتی هند واردات نفت خام ایران را افزایش دادند زیرا ایران تخفیف زیادی برای حمل بار ارائه داد.

در نتیجه ، واردات نفت خام هند از ایران رو به افزایش بود و در سال ۲۰۱۸ ، پیش از اعمال تحریم های نفتی هند‌ی‌ها روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کردند ؛ که طبق اطلاعات حمل و نقل ، حدود ۱۱ درصد از کل واردات نفت در آن سال می باشد.

قیمت نفت خام ایران استراتژی برای جلب خریداران آسیا

قیمت نفت خام ایران همچنان عامل اصلی تقاضای خریداران آسیایی است. در سال ۲۰۱۸ قیمت نفت سنگین عربستان سعودی ، در مقایسه با قیمت های رسمی فروش لایت ایران ۱۰تا ۲۰ سنت در هر بشکه گران تر بود ، اگرچه با اعمال تحریم ها ،  قیمت نفت سنگین ایران حداکثر تا ۳۰ سنت در هر بشکه نسبت به نفت سنگین عربستان کاهش قابل ملاحظه ای داشت .

به همین ترتیب ، قیمت های نفت خام سنگین ایران در سال ۲۰۱۸ به طور متوسط ​​۳۰تا ۸۰ سنت در هر بشکه بالاتر از هویان عربستان بود؛ اما به دنبال تحریم ها ، قیمت های هویان ایران به ۵ تا ۳۰ سنت در بشکه پایین تر ازهویان عربستان افت کرد.

در سال ۲۰۱۹ ، با آشکارتر شدن تأثیر تحریم ها ، قیمت های گریدهای ایرانی در مقایسه با گرید های عربستان سعودی تحت فشار قرار گرفتند. قیمت لایت ایرانی ۳۰ تا ۶۰ سنت در هر بشکه پایین تر از عرب لایت بود در حالی که قیمت های هویان ایرانی در برابری تا ۷۰ سنت در هر بشکه پایین تر از هبی هوی بود.

این در حالی است که گریدهای نفت خام ایران با سایر گریدهای خاورمیانه مانند عربستان سعودی Heavy ، Arab Light و Arab Medium ، Basrah Light عراق ، Basrah Medium و Basrah Heavy ، زاکوم علیای امارات ، نفت خام عمان و نفت خام صادراتی کویت رقابت می کنند.

یک کارشناس نفتی بر این باور است، ایران پس از لغو تحریم‌های نفتی احتمالا با اتخاذ یک استراتژی ارائه قیمت با قدرت رقابت‌پذیری بیشتر به سمت جذب حداکثری مشتریان آسیایی خواهد رفت.

عادی سازی قیمتها برای پالایشگاههای چین

چین به عنوان خریدار ثابت نفت خام ایران باقی مانده است و حذف تحریم ها احتمالاً گزینه های بیشتری را برای پالایشگاه های بزرگتر دولتی ارائه می دهد. آن پالایشگاه ها قبل از تحریم ها گریدهای سبک و متوسط ​​ایرانی می خریدند.

یک تاجر نفت خام در سنگاپور گفت: “ما قبلاً نفت خام ایران را قبل از تحریم خریداری می کردیم. گریدها برای ما کار می کنند ، به ویژه ایرانیان لایت. و اگر قیمت خوب باشد ما در نظر خواهیم گرفت.”

برعکس ، خریدهای پالایشگاه های مستقل ، که حدود ۳۵٪ از کل واردات نفت خام چین را تشکیل می دهند ، ممکن است با لغو تحریم ها ، به دلیل تقابل خریداران بیشتر با همان بشکه ها ، به سد معبر برسند.

یکی دیگر از بازرگانان نفت خام در سنگاپور گفت: “پالایشگاه های مستقل فقط به دلیل قیمت پایین ایران را خریداری می کنند. به محض لغو تحریم ها ، قیمت پستی را که خریداری نخواهند کرد عادی می کند.”

سایر پالایشگاه های منطقه نیز در حال بررسی این موضوع هستند که بانک ها به زودی تصمیم می گیرند که معاملات ایران را تأمین مالی کنند.

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.