نفت ۱۰۰ دلاری ،هشدار کارشناسان بازار نفت به صعود قیمت ها

0 121

کارشناسان ارشد بازار نفت ؛ در روز سه شنبه(۲۵خرداد ماه) ۱۵ ژوئن گفتند: که قیمت نفت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه در سال جاری می تواند صعود داشته باشد . این کارشناسان عقیده دارند کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و متحدانش(اوپک پلاس)، باید سقفی را برای قیمت ها در نظر بگیرد . تا از رویدادهای احتمالی در برابر افزایش بی رویه قیمت ها ،ریسک نوسانات قیمت ، کمبود احتمالی عرضه  و… جلوگیری کند.

نفت ۱۰۰ دلاری ،هشدار کارشناسان بازار نفت

کارشناسان ارشد بازار نفت هشدار می دهند؛ که قیمت نفت در سال جاری می تواند به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود داشته باشد.

به گزارش گروه تحلیلی نفت  و گاز به نقل از پلتس ؛ رئیس تحقیقات کالای گلدمن ساکس ، جف کوری ، با تأکید بر ایده سه رقمی شدن نفت خام در کنفرانس GEPEC ، “اس اند پی گلوبال پلاتس”، نسبت به پایان سرمایه گذاری در پروژه های طولانی مدت نفت خام  و تأثیر که ممکن است بر قیمت ها داشته باشد؛ هشدار داد.پگرچه سناریوی اصلی گلدمن ساکس این نیست . ولی پیش بینی می کند قیمت نفت خام به ۸۰  دلار در هر بشکه برسد ، کوری گفت که ” این احتمال وجود دارد قیمت صعودی نفت خام به مرز ۱۰۰ دلار تا پایان سال جاری(۲۰۲۱) برسد “.

وی همچنین بیان کرد ؛ که روند بازارها در کوتاه مدت ۱۰ درصد احتمال می دهند .قیمت نفت خام در فاصله زمانی حال تا پایان سال ۲۰۲۱ به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کند.

کوری در مورد چشم انداز سرمایه گذاری نفت نیز بسیار ناخشنود و بدبین بود و خاطرنشان کرد که همه در صنعت نفت به جای بازگشت به سرمایه گذاری های طولانی مدت به دنبال بازگشت پول خود با قیمت بالاتر هستند.

قیمت نفت به ۱۰۰ دلار صعود می کند؟

دیدگاه کوری در مورد قیمت ها با نظرات جداگانه مدیر بازرگانی کالای شرکت ترافیگورا ، جرمی وایر ، در اجلاس جهانی کالای FT (فاینشنال تایمز) هم راستا بود و مورد پشتیبانی قرار گرفت.

وایر در پاسخ به این سوال که آیا قیمت نفت به دلیل محدودیت های احتمالی عرضه در سال های آینده می تواند به ۱۰۰ دلار صعود کند ؟بیان داشت : “برای مدتی این احتمال وجود دارد که به این میزان برسید زیرا برای ایجاد انگیزه [تولید] … به قیمت های بالاتری نیاز دارید ما باید در تجارت سرمایه جذب کنیم و این احتمال وجود دارد که در دسترس بودن سرمایه و هزینه، سرمایه برای این صنعت را بالاتر برد. ”

راسل هاردی ، مدیرعامل شرکت تجاری کالاهای ویتول ، همچنین هشدار داد ؛که جهان طی دهه آینده با کمبود احتمالی جهانی عرضه نفت روبرو است؛ زیرا عقب نشینی از پروژه های سوخت های فسیلی توسط بخش هایی از صنعت ، شکافی را میان عرضه و تقاضای مورد انتظار ایجاد می کند.

وی در اجلاس FT گفت: که قیمت های نفت در بازه ۷۰ تا ۸۰ دلار در هر بشکه برای باقیمانده سال ۲۰۲۱ باقی خواهد ماند.زیرا تولیدکنندگان اوپک پلاس با انتظار بازگشت صادرات نفت ایران ،به بازار نظم تولید خود را حفظ می کنند .تا انتظارات صادرات نفت ایران به بازار را تأمین کنند.

پیش بینی قیمت نفت

در همین حال ، هلیما کرافت ، مدیر استراتژی کالا در شرکت  آر بی سی کپیتال مارکتس، گفت :قیمت نفت فقط در صورت بروز شوک شدیدی در بازار به ۱۰۰ دلار در هر بشکه می رسد .

وی گفت :”اگر شوک عرضه داشته باشیم یا تولید یک کشور آفلاین شود … من فکر می کنم شما نیاز به بهبود تقاضا به علاوه نوعی شوک عرضه به سیستم از نظر قطع ژئوپلیتیک دارید”؛ تا قیمت ها را به سه رقمی برساند.

مایکل کوهن ، اقتصاددان ارشد ایالات متحده در شرکت بریتیش پترولیوم در کنفرانس GEPEC ، گفت :افزایش قیمت نفت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه با توجه به ظرفیت اضافی عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک و تولیدی که احتمالاً این کشور ها در ماه های آینده وارد بازار می کنند. بعید به نظر می رسد.

کوهن ، در مورد سرمایه گذاری های نفتی نسبت به کوری خوش بین تر است ، زیرا قیمت های بالاتر به عنوان محرکی انگیزشی در نظر می گیرد .اما تأکید کرد که عرضه تدریجی کمتر از آنچه در گذشته دیده می شد خواهد بود .

توریل بوسونی، مدیر واحد بازارهای نفت آژانس بین المللی انرژی درباره قیمت های نفت محتاط بود و گفت: در کوتاه مدت هر چند که سطح ذخایر نفت کاهش پیدا می کند. اما همچنان مطلوب است. چرا که اوپک هشت میلیون بشکه در روز مازاد ظرفیت تولید دارد و بنابراین احتمال کمبود عرضه در بازار وجود ندارد.وی در کنفرانس GEPEC افزود: “سالها طول می کشد تا بازار در چنین تنگنایی گرفتار شود.”

بر اساس گزارش پلاتس، اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس انتظار دارد قیمت نفت برنت در تابستان در محدوده ۷۰ دلار در هر بشکه بماند. اما در سال ۲۰۲۲ به محدوده ۶۰ دلار برگردد.

 

 

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.