استراتژی نفتی دولت رئیسی برای احیای نفت ایران(۱۴۰۰/۳/۲۸)

0 141

به گزارش گروه تحلیلی نفت وگاز:بعد از برگزاری انتخابات که در تاریخ ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد ۱۴۰۰)برگزار شد .سوالات زیادی در مورد استراتژی نفتی دولت جدید اذهان فعالان بازار را معطوف به خود کرده است.بدیهی است استراتژی نفتی دولت جدید در مورد ظرفیت تولید،میزان صادرات ،توسعه بخش های پائین دستی،پتروشیمی و… فارغ از بحث مذاکرات بر بازارهای جهانی اثر گذار است. اما عمیق ترین این اثرات قطعا متوجه اقتصاد نفتی ایران خواهد بود.

استراتژی نفتی دولت جدید

مشاور ارشد آقای رئیسی در امور انرژی در گفتگو با پلتس ازاستراتژی نفتی دولت جدید سخن می گوید.

علی رضا ضیغمی،مشاور شورای هماهنگی انرژی ستاد انتخاباتی رئیسی گفت: تمرکز دولت جدید باید روی بخش پایین‌دستی و اجتناب از خام‌فروشی نفت باشد. زیرا این بخش ارزش افزوده بالاتری دارد. وی افزود: افزایش ظرفیت تولید نفت به ۴ میلیون بشکه در روز در مدت کوتاهی میسر است. اما رساندن ظرفیت تولید به ۵/ ۶ میلیون بشکه که بیش از این بیژن زنگنه، وزیر نفت فعلی به آن اشاره کرده بود ؛را امری غیرضرور دانسته که تحقق آن به علت زیر ساخت های قدیمی کشور ساده نیست.

دولت آقای روحانی و کارشناسان بین‌المللی معتقدند که با توجه به نزدیک‌‌ شدن به پیک تقاضای نفت در سال‌های آینده به دلایل ‌زیست‌محیطی و تثبیت و کاهش مصرف پس از آن، کشور باید نفت بیشتری تولید و صادر کند. زیرا در آینده‌ای نه چندان دیگر چنین فرصتی در دسترس نخواهد بود.
پلتس از قول افرادی که به دولت آقای رئیسی نزدیک هستند، می‌گوید:استراتژیهای او ممکن است بر بخش پایین‌دستی و پتروشیمی متمرکز شود و برنامه‌های بلند پروازانه دولت آقای روحانی را در بخش بالادستی که به دلیل تحریم تا حد زیادی محقق نشده، دنبال نکند.

در ادامه به مصاحبه پلتس با علیرضا ضیغمی رئیس پیشین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران که پیش از مشخص شدن نتیجه انتخاب در روز جمعه انجام شده می پردازیم.

استراتژی نفتی برای تولید وصادرات

پلتس :تولید و صادرات نفت ایران چه مسیری را طی می کند؟ آیا شاهد افزایش تولید و صادرات خواهیم بود؟

ضیغمی: اگر انشاالله آقای رئیسی اکثریت آراء مردم را بدست آورد؛ باید با پالایش بیشتر فروش نفت خام را متوقف کنیم. البته ما نمی توانیم یک باره این کار را انجام دهیم. این یک حرکت تدریجی خواهد بود. مجلس ما برخی از طرح های ساخت پالایشگاه ها را تصویب کرده است. ظرفیت تولید نفت ما هرچه باشد ؛ فرض کنیم، اگر ما تا ۴ میلیون بشکه در روز تولید داشته باشیم؛مصرف داخلی پالایش ما ۱.۷ میلیون تا ۱.۸ میلیون بشکه در روز است ، به علاوه پالایشگاه ستاره خلیج فارس که حدود ۴۰۰۰۰۰ بشکه در روز میعانات را می گیرد. این طرح های پالایشگاهی جدید ؛شکاف بین مصرف داخلی و تولید کلی ۴ میلیون بشکه در روز را کاهش خواهند داد.

ارجحیت بخش پایین دستی

پلتس: چرا تمرکز پایین دستی بر گسترش تولید بالادست ارجح است؟

ضیغمی :با وجود افزایش ظرفیت صنایع پتروشیمی به ۲ برابر، در طی ریاست جمهوری آقای روحانی ؛هنوز هم براساس آمارهای رسمی، بیش از ۶۲ درصد درآمد کشور از صادرات؛ وابسته به فروش نفت خام است. این مساله ،از غفلت در استفاده از ظرفیت های صنایع پتروشیمی ؛بخصوص در حوزه های پایین دستی در کشورمان پرده بر میدارد. این در حالی است که بسیاری از صاحبنظران تاکید دارند؛ که در کشور نفت خیزی مانند ایران، صنعت پتروشیمی به ویژه در دوران تحریم ها می تواند؛ مهمترین محل برای درآمدزایی باشد.

وی افزود: محصولات پایین دستی چند برابر ارزش افزوده به ارمغان می آورند. به عنوان مثال ، ما مصرف داخلی محصولات پتروشیمی را پوشش خواهیم داد؛ و مازاد آن صادر می شود. زنجیره ارزش پتروشیمی ها ، زنجیره ارزش کارخانه های گاز و زنجیره ارزش پالایشگاه های نفت بسیار زیاد است.استفاده از این ظرفیت خدادادی استراتزی است که به عمران و آبادانی کشور منتج میشود.

پلتس: شما به ظرفیت تولید ۴ میلیون بشکه در روز نفت اشاره کردید. منظورتان این است که دولت آینده بدون در نظر گرفتن تحریم ها و با صادرات کمتر ، تولید نفت را به ۴ میلیون بشکه در روز برساند؟

ضیغمی: بله. تحریم ها بحث جداگانه ای است. در اینجا ، این در مورد ظرفیت تولید است. ظرفیت تولید ما باید ۴ میلیون بشکه در روز باشد. و ما این ظرفیت را در حال حاضر داریم. اگر چه،به دلیل وجود تحریم ها و کاهش فروش نفت ، برخی از چاه ها را تعطیل کرده ایم. آنها باید تحت تعمیرو نگهداری اساسی قرار گیرند. تا در صورت نیاز به باز کردن شیرها؛ به ظرفیت ۴ میلیون بشکه در روز برسیم. برخی از چاه هایی که فعال نیستند با تعمیرات و هزینه کم به مدار باز می گردد.

زیرساخت های فرسوده

پلتس: [بیژن زنگنه وزیر نفت در حال خروج] گفته است که دولت جدید باید ظرفیت تولید نفت خام را به ۶.۵ میلیون بشکه در روز برساند. آیا این چیزی است که آقای رئیسی به عنوان رئیس جمهور در نظر می گیرد؟

ضیغمی پاسخ داد: این چیزی است که ،باید توسط دولت جدید مورد بحث قرار گیرد. اما من ، به عنوان یک شهروند خبره و نه یک مقام ، فکر می کنم نیازی به افزایش ظرفیت تولید خود به ۶.۵ میلیون بشکه در روز نداریم. آنقدر ها هم ساده نیست. برای جایگزینی چاه های قدیمی به چاه ها و واحدهای بهره برداری جدید نیاز داریم. تعداد زیادی دکل حفاری قدیمی با عمر بیش از ۵۰ سال داریم. بیش از ۱۰۰ دکل هم در داخل و هم در خارج از کشور وجود دارد؛ که نیاز به بازسازی دارند. من فکر نمی کنم در حال حاضر با توجه به هزینه زیاد ،افزایش تولید ۶.۵ میلیون بشکه در روز اولویت داشته باشد.

تحریم ها ، کمبود بودجه و کمبود فناوری

پلتس: آیا بین تحریم ها ، کمبود بودجه و کمبود فناوری ، تجهیزات و قطعات پیشرفته ، ایران قادر به احیای سریع تولید است؟

ضیغمی: بله. ما این توانایی را داشته ایم و هنوز هم داریم. به هشت سال جنگ [ایران و عراق] نگاه کنید. صادرات ما در آن زمان با وجود بمب گذاری ها ۱.۵ میلیون تا ۱.۷ میلیون بشکه در روز بود. من خودم مسئول خارک [ترمینال نفتی] بودم. پالایشگاه های بمباران شده به سرعت در سرویس قرار می گرفتند. ترمینال یا سکوهای نفتی بمب گذاری شده به راحتی نوسازی شدند. این همه بدون حمایت خارجی به طور مستقل انجام شد. ما از نظر تزریق گاز ، خرید ، مشاوران ، پیمانکاران مشکلی نداریم و نیازی به شرکتهای خارجی نداریم.

البته وقتی می گوییم هیچ نیازی نداریم ، این استراتژی را هم رد نمی کنیم که همه دنیا به همدیگر احتیاج دارند. بنابراین ، در صورت عدم تحریم ، در یک فضای دوستانه و برنده ، استراتژی ما همکاری با کشورهای خارجی مانند چین هست ؛ کشورهایی که منصفانه با ما برخورد می کنند. اما ما وابسته نیستیم . نیازی نیست از آنها بخواهیم یا به خارجی ها امتیاز بدهیم ،تا بیایند و برای ما کار کنند. در حال حاضر ، حدود ۷۰٪ تا ۸۰٪ ​​نفت ، گاز ، پتروشیمی و تجهیزات تصفیه بدون نیاز به مشکل در داخل تولید می شود.

بی اعتمادی به شرکت های بین المللی

پلتس: در مورد تأمین مالی پروژه ها چطور؟

خوب این یک مسئله است. هر پروژه نفت یا گاز در ۳ تا ۴ سال اول بودجه هزینه شده خود را باز میگرداند. بسیاری از کشورهای خارجی علاقه مند به سرمایه گذاری در پروژه های ما هستند. ما با چین توافقنامه دوجانبه ای برای سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیارد دلاری در کشورمان داریم ؛که بخشی از آن مربوط به صنعت انرژی است.

من به عنوان یک شهروند ، به کشورهای اروپایی توصیه می کنم که پس از هر حادثه پیش پا افتاده ای ایالات متحده را دنبال می کنند ، تحریم ها را دنبال می کنند ، [پروژه های انرژی] را رها کرده آنها را ترک می کنند؛ و سپس آنها می خواهند مانند توتال برگردند ؛(توتال شرکتی بود که به او یک پروژه اختصاص داده شد.بعد از ۲ تا ۳ سال انتظار و تعلیق پروژه این شرکت؛ پروژه را بدون اتمام رها کرد و سپس ترک کرد. این واقعاً برای ما قابل قبول نیست.اگر کشورهای اروپایی می خواهند در آینده با ما تعامل داشته باشند ، نباید از آمریکا پیروی کنند.

شرکتهایی مانند توتال و سایر شرکتهای بزرگ بین المللی باید بدانند که ما صاحب نظران و متخصصان متعهد به کشور هستیم. کشورهای دیگری برای ما وجود دارد ، برخی کشورهای اروپایی ، چین ، روسیه و دیگران. آنها حاضرند بیایند و همکاری کنند و در پروژه های ما سرمایه گذاری کنند.

پلتس: اگر تحریم ها برداشته شود و شرکت های اروپایی مانند Total علاقه به همکاری نشان دهند ، آیا درها برای آنها باز است؟

ضیغمی: همه چیز به نظر و استراتژی آقای رئیسی بستگی دارد. من توانایی اظهار نظر در این باره را ندارم. اما به عنوان یک شهروند ، اگر می خواهید نظر من را بدانید ، با آمدن دوباره آنها خوب نیستم. قابل اعتماد نیستند. با هر وزش باد ، آنها می آیند و می روند.

 

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.