اولین تأسیسات آمونیاک آبی در امارات ساخته شد.

0 100

شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) قصد دارد یک مرکز آمونیاک آبی بسازد. برای این منظور ادنوک با شرکت شیمیایی مستقر در ابوظبی Fertiglobe برای توسعه اولین مرکز آمونیاک آبی همکاری می کند.

به گزارش گروه تحلیلی نفت و گاز به نقل از پلتس امارات متحده عربی در حال سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف هیدروژنی است. در حالی که این کشور حاشیه خلیج فارس تلاش می‌کند تقاضای روزافزون جهانی برای محصولات انرژی سبز را تأمین کند. زیرا روند انتقال انرژی در حال شتاب‌گیری است.

تأسیسات آمونیاک آبی در قطب صنعتی الروویس ابوظبی

ادنوک به‌ عنوان بزرگترین تولیدکننده انرژی امارات در تولید هیدروژن پیشرو است . این شرکت به دنبال جذب سرمایه گذاری در محصولات کم کربن است. ادنوک اعلام کرد: تأسیسات آمونیاک آبی در قطب صنعتی الروویس ابوظبی ساخته می‌شود. ظرفیت تولید این تاسیسات سالانه یک میلیون تن خواهد بود.پیش‌بینی می‌شود این تاسیسات در سال ۲۰۲۵ به مرحله تولید برسد.

ادنوک گفت : مشارت بین Fertiglobe( شرکت های شیمیایی هلندی OCI) و ADNOC( تولید کننده انرژی امارات متحده عربی) به طور مشترک برای فعالیت های مهندسی و فعالیت های FEED انجام می شود.

مدیرعامل ادنوک ، در بیانیه گفت: “ما معتقدیم هیدروژن و سوخت حامل آن ، مانند آمونیاک ، به عنوان منابع انرژی کم کربن ، پتانسیل بالایی  ارائه می دهند.” “همچنان به رشد پایگاه تولیدی خود در روویس ادامه می دهیم . امارات متحده عربی برای تأمین تقاضای جهانی برای این سوخت جدید در موقعیت خوبی قرار دارد.این سوخت جدید موقعیت ما را به عنوان یک ماده شیمیایی در مقیاس جهانی و قطب صنعتی و مقصد اصلی برای سرمایه گذاری محلی و بین المللی تقویت می کند .

Fertiglobe اولین سرمایه گذار بین المللی است. که با TA’ZIZ ، یک سرمایه گذاری مشترک بین ادنوک و صندوق سرمایه داری مستقل ابوظبی ADQ ، شراکت می کند.

تولید OCI تقریباً ۱۶.۲ میلیون تن در سال کود ازت ، متانول ، سوخت های زیستی ، مایع اگزوز دیزل ، ملامین و سایر محصولات ازت را شامل می شود.

Nassef Sawiris ، رئیس اجرایی OCI NV و مدیر عامل Fertiglobe ، در بیانیه گفت.سرمایه گذاری OCI با ADNOC “به رشد عرضه محصولات کم کربن و سوخت های پاک کمک می کند .که باعث رشد سریع تر تجارت سوخت های بیولوژیکی می شود.

 تأسیسات آمونیاک سبز KIZAD

ابوظبی یا KIZAD منطقه صنعتی خلیفه امارات اعلام کرده است؛ قصد دارد یک میلیارد دلار آمونیاک سبز در منطقه آزاد ایجاد کند .این شرکت می خواهد بازارهای منطقه ای و بین المللی را هدف قرار دهد. سومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک سرمایه گذاری در انرژی پاک را افزایش می دهد.

KIZAD در بیانیه ای در تاریخ ۲۵ می گفت : هلیوس اینداستری ، یک شرکت خصوصی تولید کننده وسایل نقلیه پروژه خصوصی یا SPV ، برای توسعه تأسیسات طی دو مرحله سرمایه گذاری خواهد کرد .تا در نهایت ۲۰۰۰۰۰ تن آمونیاک سبز تولید کند. آمونیاک سبز که از ۴۰۰۰۰ تن هیدروژن تولید خواهد شد. توسط نیروگاه خورشیدی ۸۰۰ مگاواتی تأمین می شود.

KIZAD ،منطقه صنعتی خلیفه ابوظبی که یکی از بنادر دولتی ابوظبی است. به زمان آغاز اجرا و بهره‌برداری این طرح با ظرفیت ۲۰۰۰۰۰اشاره‌ای نکرد.

رهبری تولید هیدروژن در منطقه

در حال حاضر ادنوک ۳۰۰۰۰۰ تن در سال هیدروژن تولید می کند .ادنوک قصد دارد ظرفیت خود را به بیش از ۵۰۰۰۰۰ تن در سال برساند. پروژه ADNOC Al Reyadah می تواند ۸۰۰۰۰۰ تن در سال CO2 از واحدهای محلی تولید فولاد امارات متحده عربی جذب کند. این شرکت قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ میزان استفاده و ذخیره سازی کربن خود را به ۵ میلیون تن در سال برساند.

ادنوک توافقات هیدروژنی را از اواخر سال ۲۰۲۰ اعلام کرده است . زمانی که شورای عالی سابق نفت ابوظبی تولید کننده ملی نفت را موظف کرد به عنوان رهبر تولید هیدروژن شناخته شود.

امارات و ادنوک منتظر صادرات هیدروژن عمدتا به کشورها و شرکت های آسیایی هستند. ادنوک همچنین موافقت نامه های هیدروژن را با وزارت اقتصاد ، تجارت و صنعت ژاپن METI و انرژی GS کره جنوبی منعقد کرده است.

در ماه آوریل ، وزارت انرژی امارات متحده عربی توافق نامه همکاری با METI را امضا کرد. که بر اساس آن توکیو به دلیل تسریع در تلاش برای استقرار استفاده گسترده از هیدروژن ، در نظر دارد اولین زنجیره تأمین هیدروژن بین المللی را با امارات متحده عربی توسعه دهد.

در ژانویه ، METI اولین توافق نامه همکاری آمونیاک سوخت را با ادنوک منعقد کرد. توکیو قصد دارد زنجیره تأمین کالا خود را ، احتمالاً در خاورمیانه ، تا اواخر دهه ۲۰۲۰ توسعه دهد.

وزارت انرژی امارات ، ادنوک، صندوق های ثروتمند اقتصادی ADQ و شرکت سرمایه گذاری مبادالا در اوایل سال ۲۰۲۱ اتحادیه هیدروژن تشکیل دادند. تا تولید و استفاده از سوخت را در امارات متحده عربی و در نهایت به بازارهای صادراتی گسترش دهند.

 

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.