توافق نامه نفتی عراق با ژن هوا چین لغو شد.

0 245

به گزارش گروه تحلیلی بازار نفت و گاز به عراق به طور کامل توافق نامه نفتی پیش پرداخت با ژن هوا چین را لغو می کند .عراق، نفت خام را به مشتریان دیگر می فروشیم.

یکی از مقامات عالی رتبه نفتی عراق به پلتس گفت: عراق توافق نامه نفتی تهیه پیش پرداخت  ۲ میلیارد دلاری با شرکت دولتی نفت ژن هوا چین را لغو کرد.عراق گفت : نفت خام اختصاص یافته برای این معامله را به مشتریان دیگر فروخته است. زیرا بغداد در پی استفاده از  افزایش  قیمت ها است.

لغو توافق نامه نفتی عراق با ژن هوای چین

سازمان دولتی بازاریابی نفت عراق در اوایل سال جاری ژن هوا را به عنوان پیشنهاد دهنده برنده این توافق نامه نفتی انتخاب کرده بود .این توافق نامه نفتی شامل پیش پرداخت یک میلیارد دلاری یک ساله و تأمین ۴ میلیون بشکه نفت خام هر ماه بود.طبق این توافق نامه نفتی، قرار بود نفت بدون مقصد باشد . و به ژن هوا اجازه فروش مجدد محموله های نفتی را داشته باشد.

علی الشاطری معاون مدیر (SOMO) گفت: “در حال حاضر  در این مرحله به دلیل افزایش قیمت نفت ما در موقعیت بهتری هستیم.  ما حتی بیش از آنچه بودجه عراق نیاز دارد سود اضافی کسب می کنیم”.

وی افزود: “نفت قبلاً تخصیص یافته است. ما بیش از میزان موجودی نفت خام تقاضای نفت داریم .بنابراین در هر زمان که مازاد نفت خام داشته باشیم ، تعدادی از مشتریان باید آن را مصرف کرده و مقادیر قراردادی خود را بر اساس آن افزایش دهند.”

احسان اسماعیل ، وزیر نفت عراق ، در ۲۱ فوریه گفته بود که SOMO تصمیم گرفته است این “معامله” را متوقف کند.با وجودی که این اولین معامله بازاریابی دولت است.

بر اساس داده های وزارت نفت ، SOMO نفت خام خود را با متوسط ​​قیمت ۶۵.۸۴۲ دلار در هر بشکه در ماه می فروخت .که ۲۳.۵ درصد نسبت به متوسط ​​قیمت نفت در ژانویه افزایش دارد.

استمداد عراق با عقد توافق نامه نفتی

دولت عراق در سال گذشته برای مهار بحران کسری بودجه خود وام ۶ میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول تقاضا کرده بود .با این وجود مجبور به عقد توافق نامه پیش‌فروش نفت برای ۵ سال آینده شده بود.

شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق(SOMO) سال گذشته از مشتریان خود خواسته بود . برای انعقاد قرارداد پنج ساله فروش نفت خام بصره در قبال واریز پیش پرداخت، پیشنهادهای خود را ارائه کنند.

در میان مشتریان نفت عراق، چین اولین کشوری است که پیش قدم شده بود. علی نزار، معاون شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق اعلام کرده که شرکت نفتی ژن هوای چین توافق کرده که در ازای دریافت روزانه ۱۳۰ هزار بشکه در پنج سال آینده، به عنوان پیش‌پرداخت خرید سال اول، ۲ میلیارد دلار به طور نقد در اختیار دولت عراق قرار دهد.

مشارکت در سود

یک منبع مستقر در پکن  فسخ قرار داد بین سومو و ژان هوا را تائید کرد. این منبع گفت : سایر قراردادهای قبلی ژن هوا برای نفت خام عراق  تحت تأثیر قرار نگرفته است.

منابع بازار گفتند ، ژن هوا حدود ۱۸ میلیون بشکه نفت خام عراق را سالانه برای پالایشگاه خواهر ، هوآجین شیمیایی ، تامین می کند .این میزان ورای سایر محموله ها برای پالایشگاه های دیگر چینی ، است.

شاطری گفت: “ما با مشتریان چینی خود از جمله ژن هوا رابطه تجاری خوب و حتی کاملی داریم. آنها موقعیت ما را درک می کنند.”

ژان هوا، متعلق به نورینکو ، از اوایل سال ۲۰۰۹  مشتری نفت خام عراق  برای پالایشگاه های خود است. در سال ۲۰۱۹ ، SOMO توافق نامه تقسیم سود باژن هوا امضا کرد . که بر اساس آن SOMO درصدی از درآمد حاصل از فروش مجدد نفت خام عراق را به دست می آورد.

SOMO همچنین توافق نامه تقسیم سود مشابهی با شرکت دولتی سینوشم دارد.

معمولاً قراردادهای SOMO’s با مشتریان به طور مستقیم به پالایشگاه‌های خود فروخته می‌شوند. اما این توافقات به اشتراک گذاری سود به شرکت‌هایی مانند Zhenhua و Sinochem اجازه فروش نفت خام عراق به سایر مشتریان که عمدتاً در خاور دور هستند را می‌دهند.

شاطری از افشای درصد اشتراک سود که اکثریت آن‌ها به SOMO تعلق می گیرد، خودداری کرد.

تجهیزات ذخیره سازی

شاطری گفت که SOMO همچنین در حال بررسی فرصت‌های تجاری دیگر با شماری از مشتریان از جمله ژن هوا است.

شاطری گفت: “ما به طور کلی ایده های تجاری فعلی داریم .تا بتوانیم SOMO و موجودیت نفت خام عراق را در بازار چین و به طور کلی آسیا افزایش دهیم.” “این ممکن است شامل ظرفیت های ذخیره سازی ، فعالیت های تجاری یا تسهیل فعالیت های تجاری در بازار باشد. نه اینکه  لزوماً براساس FOB  عراق باشد . حتی از آنجا هم چین می‌تواند نفت خام خود را بفروشد و وارد تجارت محصولات دیگر شود.”

سومو در حال مذاکره با شرکت‌ها در آسیا، از جمله چین، برای ذخیره نفت خام در عراق بوده‌ است.

شاطری گفت: ” در مذاکرات پیشرفت وجود دارد، اما نه در گرفتن تصمیم نهایی، بلکه تعداد شرکت‌هایی که این کار را انجام می‌دهند و توسعه روشی که ما عمیقاً وارد جزئیات این بحث‌ها می‌شویم، می‌تواند به عنوان پیشرفت مشخص شود

در ماه می، عراق سومین صادرکننده نفت به چین پس از عربستان‌ سعودی و روسیه بود.این در حالی است که هند و چین بزرگ‌ترین بازارهای صادرات نفت خام هستند.

منبع :پلتس

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.