ناکامی اوپک پلاس در رسیدن به توافقات مشترک در پی مخالفت امارات

0 67

نشست اوپک پلاس به دلیل نرسیدن به توافق قطعی، بدون نتیجه به کار خود پایان داد. هجدهمین نشست اوپک پلاس در ۲ ژوئیه برگزار شد . عدم دستیابی اعضا برای رسیدن به تصمیم مشترک فرجام این نشست را با شکست روبرو کرد. قرار است ادامه روند مذاکرات به نشست روز ۵ ژوئیه موکول شود.

به گزارش گروه تحلیلی بازار نفت و گاز توافق اوپک پلاس برای عرضه بیشتر نفت به بازار و تمدید سیاست مدیریت بازار تا پایان سال ۲۰۲۲ به علت مخالف امارات ناکام ماند. امارات متحده عربی اعلام کرد با افزایش تولید موافقت است.اما موافقت با تمدید مدت محدودیت عرضه را به بازبینی مبنای سطح تولید این کشور مشروط کرده است.

اوپک پلاس روز جمعه در خصوص سیاست تولید نفت در بن بست دیپلماتیکی قرار گرفت. که خطر افزایش بی سابقه قیمتهای نفت را به دنبال دارد.

اصرار امارات بر تولید بالاتر

مخالفت امارات بعد از دو روز گفتگو با سایر همتایانش و درخواست این کشور برای سهمیه بیشتر تولید باعث شکست مذاکرات اوپک و متحدانش شد. اعضای اوپک پلاس در پی اجماع بر سر افزایش تدریجی تولید نفت در ماه‌های آینده برای حفظ تعادل بازار بوده اند.

همه اعضای ائتلاف ،موافق پیشنهاد افزایش تولید روزانه ۴۰۰ هزار بشکه‌ای پس از ماه اوت و تمدید این قرارداد تا پایان ۲۰۲۲ هستند.اما امارات متحده عربی اصرار دارد. سطح تولید پایه خود را که از آن سهمیه تعیین می شود؛افزایش دهد .  که کشورهای دیگر آن را ناعادلانه می دانند.

یکی از نمایندگان اوضاع را “برای همه بسیار ناامیدکننده” توصیف می کند.و امیدوار است امارات از موضع خود عقب نشینی کند .و برای اجماع با سایر اعضای ائتلاف اوپک پلاس همراهی کند.زیرا همه توافقات اوپک پلاس نیاز به تصویب یکپارچه دارند.

این گرد و غبار تهدید میکند ائتلافی که از سال ۲۰۱۷ برای مهار تولید برای تقویت بازار نفت همکاری کرده است ، از بین ببرد.۲۳ کشور عضو اوپک پلاس، سال گذشته ، در پی همه گیری بیماری کرونا بر سر کاهش حداکثر ۹.۷ میلیون بشکه نفت توافق کردند.

گروه تولیدکننده نفت اوپک تحت فشار سنگینی قرار گرفته است تا روند نزولی خود را حفظ کند و با ثبات نرخ ها بازار را متعادل نگه دارد. که همزمان با ظهور اقتصاد جهانی از بیماری همه گیر بطور مداوم افزایش یافته است.

شکست ائتلاف اوپک‌پلاس بر سر توافق افزایش تولید، بازار را تحت فشار خواهد گذاشت .و قیمت نفت را بالاتر می‌برد. ولی این احتمال نیز وجود دارد: اگر اتحاد این ائتلاف کلاً از بین برود. مثل آنچه در جنگ قیمت سال گذشته میان عربستان و روسیه اتفاق افتاد.قیمت نفت سقوط خواهد کرد.

واکنش امریکا به نشست اوپک پلاس

بهای معاملات نفت خام طی هفته گذشته در بازار نیویورک برای نخستین بار به بالای ۷۵ دلار در هر بشکه صعود کرد.این صعود نخستین بار از سال ۲۰۱۸ است.

پلتس در تاریخ ۲ ژوئیه قیمت برنت را ۷۷.۶۲ دلار در هر بشکه ارزیابی کرد که بالاترین میزان از اکتبر ۲۰۱۸ است.همچنین پیش بینی کرد تقاضای جهانی نفت از ژوئن تا دسامبر ۸.۸ میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

از آنجا که پالایشگاه‌ها فعالیت خود را برای تامین تقاضای بنزین افزایش می‌دهند که باعث کمبود در بازار نفت خام آمریکا شده، شاخص نفت وست تگزاس در مسیر دستیابی به سود هفتگی ۱.۶درصدی قرار گرفت. در حالی که تولید نفت شیل با همین سرعت افزایش پیدا نکرده است.

از طرفی، برنت در مسیر افت ۰.۵درصدی هفتگی قرار گرفت .که نشان‌دهنده نگرانی در خصوص تقاضای سوخت در بخش‌هایی از آسیا به دلیل افزایش چشمگیر موارد ابتلا به نوع دلتای ویروس کرونا است.

قیمت نفت امسال حدود ۵۰ درصد افزایش داشت .و بهبود تقاضا از بحران همه‌گیری ویروس کرونا از احیای عرضه اوپک پلاس پیشی گرفته است. افزایش قیمت نفت به همراه صعود قیمت کالاهای دیگر باعث شده بانکهای مرکزی بزرگ جهان نسبت به تورم نگران شوند.

امارات در پی جدایی از اوپک پلاس

موضع امارات زخم های قدیمی را در درون ائتلاف دوباره باز کرده است . زیرا این عضو خلیج فارس ،  در سال های اخیر سرمایه گذاری زیادی برای گسترش ظرفیت تولید خود انجام داده است. اغلب در برابر نحوه مدیریت و تقسیم سهمیه های اوپک پلاس مخالفت کرده است.

امارات در سال ۲۰۲۰ قصد ترک اوپک را داشت. تا بتواند نفت بیشتری تولید کند.و از سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری در توسعه ظرفیت تولیدش سود ببرد. مخالفت امارات در جلسات اوپک‌ پلاس نشان می‌دهد آن‌ها هنوز همین نیت را دارند.

در مذاکرات روز پنجشنبه اوپک و متحدانش در مسیر دستیابی به توافقی برای افزایش ماهانه تولید ۴۰۰ هزار بشکه در روز از اوت تا دسامبر سال ۲۰۲۱ قرار دارند .اما امارات در آخرین دقیقه به این توافق اعتراض کرد . و کنفرانس آنلاین متوقف کرد.

امارات قصد دارد مبنای تولید خود را که سهمیه تولید با توجه به آن محاسبه می‌شود، افزایش دهد .امارات مبنای فعلی را ناعادلانه می‌داند و تا وقتی که با این درخواست موافقت نشود اجازه عقد قرارداد را نمی‌دهد. به این ترتیب ۷۰۰ هزار بشکه در روز به تولید امارات اضافه خواهد شد.

محدودیت عرضه این کشور بر مبنای سطح تولید سال ۲۰۱۸ محاسبه شده است.براین مبناحداکثر ظرفیت تولید امارات متحده عربی حدود ۳.۱۶۸میلیون بشکه در روز تعیین شده است. اما این کشور اکنون ظرفیت نزدیک به ۴ میلیون بشکه در روز را ادعا می کند.

این کشور خواهان آن است که مبنای سطح تولیدش بازبینی شده و در حدود ۳.۸ میلیون بشکه در روز قرار گیرد. تا بتواند از میادین جدید خود استفاده کند. امارات می‌گوید این تغییر ضروری است. زیرا تحت شرایط فعلی ، این کشور کاهش تولید عمیق تری در مقایسه با اعضای دیگر انجام می دهد.

منبع :پلتس

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.