متانول آمریکا و اروپا | هفته سوم سپتامبر2023

متانول آمریکا و اروپا | هفته سوم سپتامبر2023

تقویت دلار و تضعیف یورو

یک مقام‌ بانکی اروپا پس از افزایش مجدد نرخ بهره در اروپا اعلام نمود که احتمالا این آخرین باری است که اروپا نرخ بهره را افزایش می‌دهد و در شرایط موجود در مقایسه بین دلار یورو، پول آمریکایی موقعیت بهتری نسبت به یورو پیدا کرده است و ظاهرا اقدامات مقامات اروپایی انتظارات رشد GDP را برآورده نکرده است. ساخت خانه‌های جدید در ایالات متحده در ماه آگوست به ۱.۲۳ میلیون واحد کاهش یافت، که نشان‌دهنده کمترین سطح خانه سازی از ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ بوده است در حالی که انتظارات اقتصاددانان ساخت ۱.۴۴ میلیون واحد بوده است.تقویت دلار و تضعیف یورو

حجم معاملات در بازار متانول از ۳۰.۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ به ۳۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۸ رشد خواهد کرد و به این ترتیب نرخ رشد سالانه ۴.۲ درصد در طی سال های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۸ در انتظار خواهد بود. بازار متانول آسیا_اقیانوسیه به عنوان بزرگترین بازار متانول جهان شناخته شده است. این بازار در طول دوره پیش‌بینی شده با نرخ رشد بالایی روبه‌رو خواهد شد.حجم معاملات در بازار متانول

با توجه به افزایش تقاضا در صنایع مختلف، از جمله ساختمان، خودروسازی، الکترونیک، داروسازی، بسته‌بندی، رنگ و روغن، کشاورزی و …، بازار متانول به طور کلی در حال توسعه است. با توجه به افزایش تولید صنعتی، فروش خرده‌فروشی و کاهش نرخ بیکاری در ایالات متحده، ادامه افزایش نرخ رشد در آینده پیش‌بینی می‌شود. البته با توجه به کاهش ساخت خانه‌های جدید در ایالات متحده، بازار متانول نیز به هر حال تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

حرکت ادامه دار صعودی متانول

در هفته منتهی به ۲۲ سپتامبر قیمت متانول در قراردادهای دراز مدت آمریکا به ۵۱۸ دلار در هر تن معادل ۴۸۶ یورو رسید. قیمت متانول در قراردادهای منعقد شده برای سه ماهه سوم سال جاری در اروپا به ۳۸۴ دلار معادل ۳۶۰ یورو‌ رسید. در آسیا اقیانوسیه قیمت براساس CFR چین ۲۸۷ دلار و براساس CFR کره جنوبی به ۳۱۳ دلار و براساس CFR تایوان به ۲۹۵ دلار در هر تن رسید. قیمت متانول برای تحویل در ساحل غربی هندوستان براساس ترم CFR هندوستان به ۳۰۰ دلار‌ در هر تن رسید.

از شروع سال جاری میلادی، قیمت متانول مرتبا در حال کاهش بوده است و از ماه جولای خرکت کاهشی متوقف شده و قیمت این محصول در کلیه مناطق در حال افزایش بوده است ولی کماکان قیمت ها در سال گذشته در سطوحی بالاتر از قیمت های فعلی بوده است. متوسط قیمت متانول در هفته سوم سپتامبر ۳۶۴ دلار در هر تن و معادل ۳۴۱ یورو بوده است.

بازار متانول آسیا | هفته دوم سپتامبر ۲۰۲۳

نگرانی اروپا از افزایش قیمت متانول در آسیا

قیمت های خرید نقدی متانول آمریکا در مقایسه با هفته گذشته یک سنت در هر گالن افزایش یافت و در محدوده ۷۵ تا ۷۸ سنت در هر گالن و معادل ۲۴۹ تا ۲۵۹ دلار در هر تن ارزیابی شد. تولید متانول آمریکا در حال حاضر به دلیل مشکلات فنی در واحد تولید متانول Natgasoline کاهش یافته است و زمان شروع به کار مجدد نامعلوم است. مشکلات تأمین گاز طبیعی ترینیداد دوباره ظاهر شده‌اند و باعث کاهش تولید متانول شده‌اند.

نگرانی اروپا از افزایش قیمت متانول در آسیا

نگرانی اروپا از افزایش قیمت متانول در آسیا

قیمت‌های آمریکا به نزدیک قیمت‌های اروپا می‌رسند و هر دو به قیمت‌های بالاتر چین نزدیک می‌شوند. بازار اروپا همچنان فعال است و قیمت‌های نقدی آن در این هفته تقریباً ۱۹ یورو بیشتر شده‌اند، که دلیل آن معاملات سنگین ماه اکتبر و افزایش پیشنهادات ماه سپتامبر بوده است. یک واحد تولید کننده متانول پالایشگاهی در آلمان هنوز‌ بعد از تعطیلات راه اندازی نشده است. موجودی‌ متانول در مخازن نگهداری در بندر روتردام در این هفته در سطح ۷۰ درصد گزارش شده‌ است.

تقاضا، اندکی کاهش یافته است و با پایان تعطیلات و خاتمه فصل تابستان، فعالان بازار اروپا نگران قیمت‌های بالای آسیا هستند زیرا بالا بودن قیمت متانول در آسیا باعث خواهد شد که صادراتی که می تواند وارد مخازن روتردام شود، جذب بازار‌های آسیا شود. این به عنوان یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت‌های نقدی متانول ذکر شده است. در این هفته یک تولید کننده فعال در بازار اروپا همچنان در جهت تامین متانول فعال بود. قیمت خرید نقدی برای این هفته براساس فوب روتردام ۲۵۰ یورو در هر تن بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *