چشم انداز بازار آمونیاک

چشم انداز بازار آمونیاک

چشم انداز یک ماهه قیمت آمونیاک

تمایل به خرید آمونیاک در منطقه غرب کانال سوئز کاهش یافت و انتظار می رود در ماه جولای قیمت ها کاهش بیشتری داشته باشد. در شرق و بخصوص شرق آسیا، اوضاع برعکس است زیرا در این منطقه عرضه و تقاضا متعادل است و قیمت ها تثبیت شده اند و تولیدکنندگان در اندونزی تمایلی به کاهش بیشتر قیمت از خود نشان نمی دهند. به نظر می رسد در ماه جولای بازار آسیا باثبات باشد. 

چشم انداز سه ماهه بازار آمونیاک

براساس پیش بینی های آرگوس قیمت های آمونیاک از ماه سپتامبر شروع به افزایش خواهد کرد زیرا در این ماه تقاضای فصلی افزایش می یابد و هندوستان برای کشت در فصل ربیع نیاز به کودهای شیمیایی خواهد داشت. 

هوای سرد در نیمکره شمالی باعث افزایش هزینه های تولید خواهد شد و در نتیجه قیمت آمونیاک وارداتی نیز بیشتر خواهد شد. کاهش عرضه آمونیک در سطح جهانی با راه اندازی واحد تولید آمونیاک در آمریکا با ظرفیت ۱.۳ میلیون تن در سال بهبود خواهد یافت و در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۳ انتظار می رود در بازار های جهانی عرضه با تقاضا تناسب داشته باشد. در ماه‌های ژانویه و فوریه سال ۲۰۲۴ با توجه به افزایش تقاضا انتظار می رود قیمت ها افزایش یابد و به بالاترین حد خود برسد.

چشم انداز ۱۲ ماهه بازار آمونیاک

هنگامی که قیمت های آمونیاک در ماه‌های ژانویه و فوریه سال ۲۰۲۴ به دلیل افزایش تقاضا افزایش یافت و به اوج خود رسید، در ماه‌های بعد از آن قیمت ها مجددا سیر نزولی خواهند داشت بخصوص پس از پایان فصل کشت و کار در اروپا و آمریکا. به طور کلی کاهش هزینه های تولید در اروپا و آمریکا نیز باعث کاهش قیمت خواهد شد.

مقاومت اندونزی در برابر کاهش قیمت 

برای اولین بار بعد از حمله روسیه به اوکراین تمایل به خرید و انجام تجارت آمونیاک در حال بازگشت به شرایط نوسانی بودن قیمت ها در سالهای قبل از تهاجم روسیه می‌باشد. اروپا دیگر بعنوان نقطه توجه و بازار هدف همه تولیدکنندگان آمونیاک محسوب نمی شود و بازار های اروپا آمونیاک خود را از آمریکا، شمال آفریقا، خاورمیانه و ترینیداد تامین می کنند.

تولید کنندگان آمونیاک در اندونزی در برابر کاهش بیشتر قیمت ها در اندونزی مقاومت می ورزند و صادرات خود را نیز کاهش داده اند. قیمت تولید آمونیاک در اندونزی بر اساس ترم فوب مطابق با هزینه های تولید این محصول در ماه ژوئن بوده است. 

ورود مجدد واحدهای تولید آمونیاک عربستان و عمان به چرخه تولید

واحد شماره ۳ تولید آمونیاک شرکت Sabic در این هفته پس از یک ماه تعمیرات برنامه ریزی شده مجددا در چرخه تولید قرار گرفت. این شرکت به دلیل تعمیرات از فروش آنی صرف نظر نموده و متعهد به تحویل سفارشات براساس قراردادها تا ماه آگوست بوده است.

براساس پیش بینی های آرگوس، کاهش تولید ناشی از تعمیرات و تاثیر آن بر بازار لحاظ شده است. در عمان نیز یک واحد تولید آمونیاک که چند هفته خارج از سرویس قرارگرفته بود در این هفته وارد مدار تولید شد و انتظار می‌رود که از این پس این واحد تعمیر شده میزان تولیدات خود را افزایش دهد.

بازگشت چین به بازار صادرات آمونیاک

سود اندک محموله های آمونیاک تحویلی به شرق آسیا و کاهش هزینه های تولید در چین این انتظار را به وجود آورده که تولید کنندگان چین مجددا وارد بازار صادرات شوند. پیش بینی آرگوس این است که تا زمانی که قیمت به ۵۰۰ دلار در هر تن نرسد انتظار ورود مجدد چین به بازار صادرات را نباید داشت. 

سیاست کربن زدایی در نیروگاه‌های ژاپن به کمک آمونیاک 

شرکت تولید انرژی Jera در ژاپن یک قرارداد با شرکت Mitsui در بخش مسکن امضا نموده که براساس آن ۳۰ تا ۴۰ هزار تن آمونیاک تا سال ۲۰۲۴ برای تولید انرژی دراختیار شرکت Jera قرار بگیرد تا در نیروگاه‌هایی که با ذغال سنگ و آمونیاک کار می کنند مورد استفاده قرار گیرد.

اگر این آز مایش با دو نوع سوخت مذکور، آزمایش موفقی باشد این می تواند به عنوان مبنایی برای بهره برداری از نیرو گاه های برق با در نظر گرفتن سیاست کربن زدایی در نظر گرفته شود ولی هنوز مشخص نیست که چه نوع آمونیاکی برای تولید انرژی بدون کربن باید مورد استفاده قرار گیرد. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *