خطرات امنیتی آمونیاک می تواند به برنامه های انتقال انرژی آسیب برساند

خطرات امنیتی آمونیاک می تواند به برنامه های انتقال انرژی آسیب برساند

خطرات امنیتی آمونیاک

با انتشار گزارش اخیر IPCC که در مورد اثرات مخرب گرمایش جهانی و نیاز به اقدام هشدار می دهد، فشار برای انتقال انرژی به دور از هیدروکربن ها با چالش های جدیدی روبرو است. در حالی که هیدروژن سبز و آمونیاک سبز به عنوان جایگزین‌های مناسب برای هیدروکربن‌ها در آینده معرفی می‌شوند، خطرات امنیتی مرتبط با حمل و نقل و ذخیره‌سازی آنها به طور فزاینده‌ای تایید می‌شود.

این یک تهدید بالقوه برای استراتژی های انرژی سبز اروپا است، زیرا سازمان های غیردولتی و شهروندان ممکن است به دلیل خطرات بیشتر با این طرح ها مخالفت کنند. گزارشی توسط Berenschot ،Arcadis و TNO نشان می‌دهد که باید اقدامات بیشتری برای تنظیم سیاست، قانون و مقررات مناسب برای کاهش این خطرات انجام شود.

این گزارش همچنین نشان می دهد حمل و نقل دریایی آمونیاک سبز مقرون به صرفه تر است و منجر به هجوم این محصول به بنادر اروپایی به ویژه بندر روتردام می شود. این همچنین به این معنی است که حجم کلی حمل و نقل آمونیاک به طور تصاعدی بالاتر خواهد بود و خطر یک فاجعه بالقوه مربوط به آمونیاک را افزایش می دهد.

یکی از راه حل های بالقوه برای کاهش این خطرات، ساخت زیر ساخت خط لوله جدید یا کراکرهای آمونیاکی است که به سرمایه گذاری و زمان قابل توجهی نیاز دارد. تا آن زمان، حمل و نقل معمولی احتمالا منبع اصلی باقی خواهد ماند.

ترتیبات قانونی و سیاستی فعلی یا سهمیه‌ها به ازای هر حجم حمل‌ و نقل در حال حاضر محدودیت‌های عمده‌ای را نشان می‌دهند، و این امر را برای دولت‌ها و اتحادیه اروپا ضروری می‌سازد تا به سرعت عمل کنند.

عدم انجام این کار ممکن است منجر به حجم ناکافی حمل و نقل برای محصولات پرخطر شود و باعث گردد گسترش پروژه های آمونیاک سبز با مشکل روبرو شود. به طور مشابه، هیدروژن سبز نیز ممکن است به دلیل مشخصات ریسک ذاتی و خطرات انتشار بالاتر در مقایسه با CO2/CH4 با چالش هایی روبرو شود.

در حالی که فشار برای انتقال آمونیاک به دور از هیدروکربن ها توسط فعالیت های زیست محیطی پشتیبانی می شود، اگر گزارش های بیشتری در مورد خطرات امنیتی منتشر شود، ممکن است تغییر کند.

این می تواند منجر به افزایش فشار و مخالفت اجتماعی شود، به ویژه با توجه به هزینه های بالاتر و خطرات زیست محیطی مرتبط با هیدروژن سبز. با پتانسیل افزایش مخالفت، مشخص نیست که آیا انتقال سبز بدون هیدروکربن در دراز مدت امکان پذیر است یا خیر.

به طور خلاصه، در حالی که فشار برای انتقال انرژی از هیدروکربن‌ها به هیدروژن سبز و آمونیاک سبز ادامه دارد، خطرات امنیتی مرتبط با حمل و نقل و ذخیره‌سازی آنها چالش‌های مهمی را ایجاد می‌کند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *