وزیر خزانه داری آمریکا: اعمال سقف قیمت بر فرآورده های نفتی روسیه “پیچیده” است

, ,
اعمال سقف قیمت بر فرآورده های نفتی روسیه

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی: وزیر خزانه داری آمریکا نسبت به عدم کارایی مکانیسم تعیین سقف قیمت برای فرآورده های نفتی روسیه هشدار داد.

“جانت یلن” گفت: کشورهای غربی در حال کار بر روی ساختار تعیین سقف قیمت فرآورده های نفتی روسیه هستند تا جریان مداوم دیزل روسیه به بازار را تضمین کنند ولی بازارها پیچیده شده و این احتمال وجود دارد که شرایط مطابق برنامه پیش نرود.

اقتصادهای گروه 7 به همراه اتحادیه اروپا و استرالیا 5 دسامبر موافقت کردند تا مانع از استفاده شرکت های بیمه، نفتکش ها و بروکرهایی شوند که قصد دارند نفت روسیه را بالاتر از سقف قیمت تعیین شده 60 دلاری خریداری کنند.

طرح گروه 7 که قرار است از 5 فوریه اجرا شود، دو مکانیسم قیمت را برای فرآورده های نفتی روسیه اعمال خواهد کرد، یک سقف قیمت برای فرآورده های نفتی که بالاتر از قیمت نفت خام معامله می شود و یک سقف قیمت برای فراورده هایی که پایین تر از نفت خام خرید و فروش می شود.

یلن افزود: ثابت شده است که اعمال سقف قیمتی جدید برای فرآورده های نفتی روسیه بسیار پیچیده تر از نفت خام است، آن هم با توجه به طیف گسترده و متفاوت فرآورده های نفتی و ساختارهای قیمتی و همین طور اهمیت عرضه مداوم دیزل روسیه به بازار.

وزیر خزانه داری آمریکا اظهار داشت: این روند پیچیده تر است ولی ما سخت تلاش کرده ایم تا ببینیم چگونه می توانیم به همان اهداف دست پیدا کنیم. با این حال، اعمال سقف قیمتی برای نفت خام روسیه از 5 دسامبر تاکنون موفقیت آمیز بوده است و نشانه آن قیمتی است که مشتریان برای نفت این کشور می پردازند.

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *