پروژه های آرامکو عربستان

پروژه های آرامکو عربستان برای انعقاد 90 قرارداد تا سه سال آینده; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

شرکت آرامکوی عربستان قصد دارد برای گسترش ظرفیت بالادستی نفت و گاز طی سه سال آینده حدود 90 پروژه را منعقد کند.

آرامکو انتظار دارد از سال 2023 تا 2025 برای 66 پروژه مربوط به تاسیسات فرآوری و پالایش نفت و گاز، 14 پروژه مربوط به خطوط لوله و توزیع و 10 پروژه برای زیرساخت های عمرانی و سیستم های امنیتی مناقصه و قرارداد امضا کند.

پیمانکارانی که در نشست موسوم به iktva در شهر ظهران شرکت کرده اند در این باره گفتند: آرامکو پس از یک دوره کند در طول همه گیری کووید-19 و رکود اقتصادی پس از آن، دوباره سرمایه گذاری را افزایش می دهد. یکی از پیمانکاران شرکت کننده در این همایش گفت: به نظر می‌رسد که به یکی از سال‌های رونق بازگشته‌ایم و طی هفت سال آینده، این ممکن است آخرین تلاش بزرگ برای آرامکو و سایر شرکت‌های نفتی ملی در منطقه برای توسعه ظرفیت باشد.

آرامکو انتظار دارد برای این 90 پروژه به 12 هزار کیلومتر خط لوله، 20 هزار کیلومتر کابل و 2.2 میلیون متر مکعب بتن نیاز داشته باشد.

علیرغم خوش بینی کلی در مورد چشم انداز تجاری در منطقه، پیمانکاران می گویند عواملی مانند قرنطینه کووید 19 در چین و جنگ اوکراین باعث ناآرامی هایی شود و چالش های زیادی را در زنجیره تامین ایجاد خواهد کرد.

برخی از پیمانکاران گفتند که رقابت برای پرسنل و مواد برای پروژه های بالادستی در خلیج فارس عمدتاً بین عربستان سعودی و قطر بوده و طرح های توسعه بالادستی ابوظبی هنوز برای شرکت‌های موجود در زمین قابل توجه نبوده است.

از پروژه های بزرگ آرامکو می توان به توسعه میدان گازی غیرمتعارف خشکی جفوره و توسعه سیستم گاز مستر آرامکو و افزایش ظرفیت تولید نفت خود به میزان 1 میلیون بشکه در روز به 13 میلیون بشکه در روز تا سال 2027 که بیشتر این افزایش از میادین فراساحلی حاصل می شود اشاره کرد. یکی از پیمانکاران گفت بیشتر کارهای فراساحلی در میادینی مانند Safaniya و Manifa برای دستیابی به هدف 13 میلیون بشکه در روز باید امسال ارائه شود. 

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *