بازار بنزین و فرآورده های سبک آسیا اقیانوسیه | هفته سوم جولای 2023

بازار بنزین و فرآورده های سبک آسیا اقیانوسیه | هفته سوم جولای 2023

افزایش قیمت انواع بنزین با درجات مختلف اکتان 

قیمت مجموعه بنزین‌ها با درجات متفاوت اکتان در شروع معاملات روز ۲۱ جولای افزایش یافت. شرکت Pertamina در اندونزی به دنبال خرید بنزین با اکتان ۹۲ برای تحویل از اول تا ۳۰ سپتامبر می‌باشد. این شرکت بیش از این به دنبال این بود که در فاصله ماه‌های سپتامبر تا پایان سال جاری میلادی هر ماه یک محموله ۲۰۰ هزار بشکه‌ای بنزین با اکتان ۹۲ دریافت نماید به نحوی که محموله‌ها از مالزی، سنگاپور، برونئی به مقصد بندر Balikpapan اندونزی حمل شوند. شرکت Indian oil corp یک محموله ۳۵ تا ۳۷ هزار تنی ریفورمیت را برای حمل در تاریخ‌های ۱۷ تا ۱۸ آگوست از بندر Paradip به بازار عرضه نموده است. این شرکت پیش از این محموله مشابهی را برای حمل در روزهای ۲۷ تا ۲۸ جولای به شرکت BP با برتری ۲۸ دلار نسبت به ارزیابی قیمت متوسط بنزین درپایانه  سنگاپور به فروش رساند. 

کاهش ذخایر میعانات سبک در سنگاپور 

ذخایر میعانات سبک سنگاپور در هفته منتهی به ۱۹ جولای ۶.۶۳ درصد کاهش نسبت به هفته قبل داشت به پایین‌ترین حد خود در ۱۵ ماه اخیر یعنی ۱۲.۱۷ میلیون بشکه رسید که دلیل آن کاهش واردات میعانات سبک به این پایانه بود. ذخایربنزین سنگاپور در هفته منتهی به ۱۳ آوریل۱۱.۰۶میلیون بشکه بود ودر پایین ترین سطح قرارداشت. صادرات بنزین سنگاپور در هفته منتهی به ۱۹ جولای ۱۲.۶۵ درصد کاهش یافت و به ۵۲۵.۰۲ تن رسید. 

واردات بنزین سنگاپور نیز در هفته مذکور نسبت به هفته قبل ۲۴.۸۴درصد کاهش یافت و به ۱۷۵۸۱۶تن رسید. در این میان صادرات بنزین ۴.۸۹درصد کاهش یافت وبه ۳۴۹۲۰۹ تن در روز ۱۹ جولای رسید. صادرات بنزین سنگاپور به مالزی در هفته گذشته در حدود ۶۵ درصد کاهش داشته است که دلیل آن خریدهای فوری مالزی از سایر کشورها به دلیل انجام تعمیرات یکی از مهم‌ترین پالایشگاه‌های این کشور بوده است. 

افزایش واردات نفتا به سنگاپور 

در روز ۲۱ جولای قیمت نفتا در خاورمیانه و آسیا با ثبات بود که به دلیل معاملاتی بودکه در پایان هفته صورت گرفت. در هفته منتهی به ۱۹ جولای واردات نفتای سنگاپور از خاورمیانه به ۸۸۳۶۹ تن رسید که یک میلیون تن از واردات هفته گذشته بیشتر است. 

صادرات مجدد نفتا از سنگاپور از۴۱۳۹۳۳ تن در هفته قبل به ۳۳۴۳۴ تن رسید که عمده این صادرات به کره جنوبی و مالزی بوده است. ارزیابی قیمت نفتا بر اساس ترم تحویل CFR ژاپن ۶۰۱ دلار در هر تن برای تحویل در نیمه دوم ماه سپتامبر بوده است. قیمت نفتا براساس تر م تحویل فوب فجیره بر اساس متوسط ارزیابی پلتس از منطقه خلیج فارس ۵۶۲.۹۷ دلار در هر تن بوده است. 

افزایش تقاضای سوخت جت در اروپا

بازار سوخت جت و کروسین روند افزایشی خود را در پایان هفته منتهی به ۲۱ جولای ادامه داد که دلیل آن ثبات وتا حدودی افزایش تقاضا بود. بخشی از حمایت از قیمت سوخت جت و کروسین به دلیل تقاضاهای زیاد وخرید های فوری ویتنام برای ذخیره‌سازی سوخت جت به دلیل انجام تعمیرات در یکی از پالایشگاه‌های اصلی آن کشوربا ظرفیت ۲۰۰ هزار بشکه در روز  می‌باشد. علاوه بر ویتنام وجود تقاضای مستمر از سوی بازارهای اروپا برای خرید سوخت جت، عامل دیگری در حمایت از بازار سوخت می باشد که به نظر می رسد این استمرار در تقاضا باعث شروع انجام آربیتراژ از آسیا و از کشورهایی همچون سنگاپور و کره جنوبی به مقاصد اروپایی باشد که البته هیچ گزارشی از انجام آربیتراژ تا کنون به صورت رسمی منتشر نشده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *