سورپرایز عربستان برای مشتریان آسیایی نفت

, ,
سورپرایز عربستان برای مشتریان آسیایی نفت

سورپرایز عربستان برای مشتریان آسیایی نفت؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

عربستان سعودی روز دوشنبه در اقدامی غیرمنتظره قیمت نفت خام برای مشتریان آسیایی تحویل در ماه مارس را افزایش داده است.
این نخستین افزایش قیمت نفت عربستان برای بازارهای آسیا در 6 ماه اخیر به شمار می رود و به نظر می رسد علت اصلی این اقدام، رشد تقاضای چین بوده است.
شرکت آرامکوی عربستان قیمت نفت سبک عربی خود برای تحویل در ماه مارس را 20 سنت افزایش داده تا پرمیوم قیمتی آن در مقایسه با نفت دوبی/عمان به بیش از 2 دلار در هر بشکه برسد.

افزایش قیمت نفت عربستان برای مشتریان آسیایی در شرایطی است که قیمت جهانی نفت از ابتدای سال 2023 تاکنون روند نزولی داشته است.
به نظر می رسد عربستان سعودی انتظار دارد تقاضای نفت آسیا به خصوص چین از سه ماه دوم امسال افزایش یابد.
ماه گذشته عربستان قیمت نفت سبک خود برای مشتریان آسیایی را 1.45 دلار در هر بشکه کاهش داد تا پرمیوم قیمتی نسبت به نفت دوبی/عمان به 1.80 دلار در هر بشکه برسد.
پرمیوم قیمت نفت سبک عربستان نسبت به نفت دوبی/عمان در ماه فوریه به پایین ترین سطح از نوامبر 2021 رسیده بود. افزایش قیمت نفت عربستان برای بازار آسیا در ماه مارس فعالان بازار را شگفت زده کرده است.

پروژه های آرامکو عربستان

این اقدام عربستان بر خلاف انتظار و پیش بینی نظرسنجی رویترز از منابع آگاه پالایشگاهی در هفته گذشته بوده است که گفته بودند قیمت نفت سبک عربستان احتمالا 30 سنت در هر بشکه برای تحویل در مارس کاهش خواهد یافت. نظرسنجی بلومبرگ نیز نشان می داد عربستان قیمت نفت سبک خود را برای ماه آینده 20 سنت کاهش می دهد.

منبع: oilprice

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *