هند متعهد به خرید نفت روسیه زیر سقف قیمت گروه 7 نشده است

هند متعهد به خرید نفت روسیه زیر سقف قیمت گروه 7 نشده است

یک منبع آگاه در وزارت نفت هند به رویترز گفت دهلی نو به خرید نفت خام روسیه زیر سقف قیمت 60 دلاری کشورهای غربی متعهد و ملزم نیست.

روسیه پس از تحریم واردات دریایی نفت خود از سوی اتحادیه اروپا و گروه 7 و همچنین اعمال سقف قیمت در صورت ارسال به کشورهای ثالث با استفاده از نفتکش های غربی، مسیر صادرات نفت خام خود را به چین و هند تغییر داد.

این منبع به رویترز گفت که هند هیچ توافقی با غرب برای پیروی از سقف قیمت گروه 7 امضا نکرده است و از آنجا که فرصت خرید نفت ارزان روسیه را مغتنم می داند، از سقف قیمت گروه 7 تبعیت نمی کند.

با این حال، غرب بر این باور است که سقف قیمت به نفع دو واردکننده بزرگ نفت آسیایی، چین و هند، است که قدرت چانه زنی برای گرفتن تخفیف های زیاد از روسیه را دارند و از طرفی، تاجران هزینه های حمل و نقل را پوشش می دهند.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا دشوارتر شدن معاملات نفتی چین و هند با روسیه را نشانۀ موفقیت آمیز بودن سیاست سقف قیمت می دانند.

هند از یک خریدار جزئی نفت روسیه تا قبل از حمله روسیه به اوکراین، به شریک صادراتی کلیدی برای مسکو تبدیل شده است و حجم بی سابقه ای از نفت خام روسیه را وارد می کند.

روسیه در حال حاضر حدود 35 درصد از کل واردات نفت هند را تامین می کند، در حالی که تا قبل از جنگ اوکراین این میزان کمتر از یک درصد بود.

بر اساس داده‌ های ارائه شده توسط شرکت مشاوره ورتکسا، حجم واردات هند از روسیه در ماه فوریه حدود 1.62 میلیون بشکه در روز بود که رکورد جدیدی را ثبت کرد.

هاردیپ سینگ پوری، وزیر نفت و گاز هند، ماه گذشته به CNBC گفت “هند نفت مصرفی خود را از “هر جا” که به نفع اقتصاد هند باشد، خریداری خواهد کرد. در حال حاضر برای تامین منابع خود از هر جا که به نفع شرایط اقتصادی مان باشد، با اطمینان خاطر خرید می کنیم.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *