عدم تمایل مشتریان آسیایی و اروپایی برای خرید نفت عربستان

,
خرید نفت عربستان

بلومبرگ به نقل از منابع ناشناس گزارش داد که حداقل 4 خریدار بزرگ نفت خام عربستان در آسیا و اروپا پس از اعلام جدیدترین افزایش قیمت از سوی شرکت آرامکوی سعودی، برنامه های خود را برای سفارش های آینده تغییر داده اند.

اوایل هفته گذشته، عربستان سعودی اعلام کرد که پرمیوم قیمت نفت خام سبک عربی خود نسبت به نفت خام دوبی/عمان را به 3.20 دلار در هر بشکه در ماه اوت افزایش خواهد داد، آسیا 60 درصد از بازار نفت خام سبک عربستان را به خود اختصاص می دهد. با این حال، این افزایش برای خریداران آسیایی تقریباً کمتر بود. بر اساس اسنادی که بلومبرگ به آن استناد کرده است، آرامکوی عربستان قیمت نفت خام خود را برای خریداران اروپایی 0.80 دلار در هر بشکه در مقابل 0.20 دلار برای خریداران آسیایی و 0.10 دلار در هر بشکه برای خریداران آمریکایی افزایش داده است.

رویترز نیز در گزارشی به این نکته اشاره کرد که این دومین ماه متوالی است که شاهد افزایش قیمت برای خریداران آسیایی بودیم، اگرچه این حرکت برای بسیاری از فعالان بازار نفت غیرمنتظره نبود ولی برخی از خریداران متعجب شدند زیرا انتظار کاهش قیمت‌ها در ماه اوت را داشتند.

بر اساس نظرسنجی رویترز در اوایل ماه جاری، پالایشگاه ها انتظار کاهش قیمت نفت سبک عربی را تا 0.50 دلار در هر بشکه در شرایط رقابت تامین کنندگان و کاهش حاشیه های سود پالایشی در بزرگترین بازار صادراتی آرامکو داشتند. یکی از پاسخ دهندگان در نظرسنجی گفت: “ریاض باید قیمت ها را کاهش دهد تا منعکس کننده تحرکات بازار باشد. آنها در چند ماه گذشته کمی از واقعیت فاصله گرفته اند.”

قیمت‌های بالاتر نفت عربستان معمولاً خریداران را وادار می‌کند تا به جای کاهش مصرف ، به دنبال تامین‌کنندگان جایگزین باشند و این مورد نیز احتمالاً از این قاعده مستثنی نیست. جایگزین های معمول برای پالایشگاه های آسیایی ، خرید نفت خام از سایر کشورهای خاورمیانه، روسیه و آمریکا است.

برای خریداران اروپایی، گزینه‌های جایگزین از دیگر اعضای اوپک و همچنین ایالات متحده است که به سرعت به یکی از تامین‌کنندگان اصلی هیدروکربن برای این قاره تبدیل شده است.

اعلام افزایش قیمت نفت در پی برنامه‌های ریاض برای تمدید کاهش تولید داوطلبانه پس از پایان ماه جولای است. این امر می تواند به پتانسیل صعودی قیمت نفت بیفزاید و حاشیه سود را برای پالایشگاه های آسیایی و احتمالا اروپایی کاهش دهد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *