نفت ارزان روسیه جایگزین نفت وارداتی هند از خاورمیانه می‌شود

,
نفت ارزان روسیه

به گفته رئیس بزرگترین پالایشگاه هند، خرید نفت خام این کشور از خاورمیانه در ماه‌های اخیر کاهش یافته است زیرا بشکه‌های ارزان‌تر نفت روسیه راه خود را به سومین واردکننده بزرگ نفت خام در جهان پیدا کرده‌اند.

شریکانت وایدیا، رئیس شرکت ایندین اویل، در کنفرانس نفت و گاز خاورمیانه در دبی گفت “خریدهای نقدی باید برای خریدهای بشکه های روسی کاهش یابد. ایندین اویل، بزرگترین پالایشگاه هند از نظر ظرفیت، به قراردادهای مدت دار خود با تولیدکنندگان خاورمیانه متعهد است اما خرید نقدی از خاورمیانه در پی رقابت نفت روسیه کاهش یافته است”.

وایدیا افزود “افزایش مصرف نفت هند فضای بیشتری را برای واردات نفت خام باز کرده است در حالی که نفت روسیه برای پالایشگاه نفت هند بسیار مناسب است. هند، همراه با چین، پس از تحریم‌های اتحادیه اروپا و گروه 7 علیه صادرات نفت روسیه، اکنون به بازار اصلی نفت خام روسیه تبدیل شده اند”.

در طول یک سال پس از حمله روسیه به اوکراین، هند از یک خریدار حاشیه ای نفت خام روسیه به مهم ترین بازار نفت مسکو در کنار چین تبدیل شد. پالایشگاه های هندی که مخالف سقف قیمت گروه 7 هستند، به دنبال خریدهای ارزان و فرصت طلبانه هستند به طوری که بسیاری از محموله های اورال روسیه را که قبل از تحریم اتحادیه اروپا به شمال غربی اروپا می رفت، خریداری کرده اند.

واردات بی سابقه نفت خام ارزان قیمت روسیه به هند، سهم اوپک از عرضه سومین واردکننده بزرگ نفت خام جهان را تضعیف کرد به طوری که سهم اوپک از کل واردات نفت هند به کمترین میزان در 22 سال گذشته رسیده است.

رویترز به نقل از داده های صنعتی نوشت “با افزایش واردات هند از روسیه در سال گذشته، سهم اوپک از عرضه نفت هند در سال مالی منتهی به مارس 2023 حدود 59 درصد ریزش داشت که در مقایسه با 72 درصد در سال مالی 2021/2022 کاهش چشمگیری یافت”.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *