شرکت نفت شورون دو نفتکش با مجوز آمریکا به ونزوئلا می‌فرستد

,
شرکت نفت شورون دو نفتکش با مجوز آمریکا به ونزوئلا می‌فرستد

به گزارش بازار نفت و گاز، شرکت نفت شورون با مجوز از دولت آمریکا دو نفتکش یکی برای بارگیری نفت این کشور و انتقال آن به آمریکا و دیگری برای تخلیه محموله رقیق‌شده در بندر خوزه، به ونزوئلا فرستاده است.

در روز جمعه نفت‌کشی متعلق به شرکت شورون به آب‌های ونزوئلا نزدیک شد تا یک محموله از نفت ونزوئلا را بارگیری کند و نفت‌کش دوم حامل یک محموله رقیق‌کننده است که اوایل ماه آینده میلادی به ونزوئلا می‌رسد.

ماه گذشته آمریکا یک مجوز 6 ماهه به شرکت شورون داد تا طی 4 قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک، فعالیت خود را در تولید، پردازش و صادرات نفت ونزوئلا از سر بگیرد و نفت این کشور را به آمریکا منتقل کند.

این مجوز آمریکا جریان نفتی را که 4 سال پیش به‌خاطر تحریم‌ها متوقف شده بود احیا خواهد کرد. این مجوز یکی از اولین اقدامات واشنگتن برای کاهش تحریم‌ها و تشویق ونزوئلا به همکاری با رهبران مخالف در انتخابات ریاست‌جمهوری اواخر 2023 است.

تحلیلگران معتقدند این جریان جدید نفتی زمینه همکاری‌های بیشتر مادورو و جو بایدن را فراهم می‌کند. شورون که دومین تولیدکننده بزرگ نفت در آمریکاست می‌تواند نقش تاریخی خود در تولید و پردازش نفت در ونزوئلا را از سر بگیرد.

نفت‌کش کریبین‌وییجر با پرچم باهاماس در روزهای آینده نفت ونزوئلا را برای صادرات به آمریکا بارگیری خواهد کرد و نفت‌کش ایگل با پرچم جزایر مارشال هم به سمت بندر خوزه‌ ونزوئلا می‌رود تا محموله نفتای خود را در این بندر تخلیه کند.

مقامات واشنگتن اعلام کرده‌اند برداشته شدن تحریم‌های نفتی ونزوئلا منوط به بازگشت کاندیداهای سیاسی حذف شده و ناظران انتخابات است. دولت بایدن قبلاً به شرکت‌های نفتی اروپا اجازه داده بود نفت خام ونزوئلا را در ازای بدهی‌های خود دریافت کنند.

منبع: تسنیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *