واردات نفت چین به بالاترین سطح در 3 سال اخیر رسید

واردات نفت چین به بالاترین سطح در 3 سال اخیر رسید

تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد واردات نفت خام چین در ماه مارس 2023 به بالاترین سطح خود در 3 سال اخیر رسیده است.
داده‌های رسمی اداره گمرک چین حاکی از این است که در حالی که پالایشگاه‌ها در حال افزایش تولید سوخت برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده مورد انتظار پس از بازگشایی اقتصاد هستند، واردات نفت خام چین در ماه مارس 22.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و به بالاترین میزان ماهانه در نزدیک به سه سال گذشته از ژوئن 2020 رسید.

بر اساس این گزارش، چین در ماه گذشته 52.3 میلیون تن نفت خام وارد کرده است. حجم واردات بر حسب تن برابر با 12.3 میلیون بشکه در روز است که بالاترین میزان برای هر ماه از ژوئن 2020 و بسیار بالاتر از واردات 10.1 میلیون بشکه در روز در مارس 2022 است.

بر اساس داده های گمرک، واردات نفت خام چین در سه ماهه اول امسال نیز نسبت به مدت مشابه در سال 2022 میلادی 6.7 درصد افزایش یافته است.
پالایشگاه‌های چین در هفته‌های اخیر فعالیت‌های پالایشگاه‌ها را افزایش داده‌اند و برای افزایش مصرف آماده می‌شوند و به دنبال کسب سودهای قوی هستند، ان هم در شرایطی که این کشور سیاست‌های کووید صفر خود را کنار گذاشته و محدودیت‌های سختگیرانه سفر را حذف کرده است.

افزایش تقاضای نفت خام، در حالی که اقتصاد چین به عملکرد عادی خود بازمی گردد، ظرفیت پالایش نفت خام در پالایشگاه ها را 3.3 درصد در دو ماه اول امسال افزایش داده است.
به دلیل احیای فعالیت های اقتصادی، بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند که تقاضا برای نفت خام در چین به رکوردهای جدید افزایش یابد.

بر اساس سناریوی موسسه وود مکنزی، تقاضای نفت چین در سال جاری یک میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد که منجر به رشد پیش‌بینی شده 2.6 میلیون بشکه در روز در مصرف جهانی نفت خواهد شد.

در یک سناریوی رشد بالا، بزرگترین واردکننده نفت خام جهان می تواند تقاضای نفت را به میزان 1.4 میلیون بشکه در روز در سال یا حدود 400 هزار بشکه در روز بیشتر از حالت پایه افزایش دهد که این مساله موجب رشد قیمت نفت بین 3 تا 5 دلار دیگر خواهد شد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *