ثبت رکورد جدید واردات ال ان جی چین در سال 2023

,
واردات ال ان جی چین در سال 2023

واردات ال ان جی چین در ژوئن 2023 به بالاترین حد خود در 5 ماه گذشته رسید، اما تقاضای ضعیف، به ویژه در اروپا، فشار زیادی بر قیمت های جهانی وارد کرده است.

ماه گذشته، چین 5.96 میلیون تن LNG وارد کرده است که 28 درصد بیشتر از 4.64 میلیون تن واردات در مدت مشابه سال گذشته و همچنین بیش از 5.54 میلیون تن واردات در ماه مه 2023 بوده است. با این حال، قیمت نقدی ال ان جی به 9 دلار به ازای هر میلیون واحد حرارتی بریتانیا (mmBtu) سقوط کرد که 87 درصد کمتر از رکورد رکورد 70.50 دلار در اواخر آگوست و پایین‌ترین قیمت از آوریل 2021 بوده است.

رشد فزاینده خرید اتحادیه اروپا پیش از زمستان برای پرکردن انبارهای خود، هنوز محقق نشده است. اروپا در ماه ژوئن 9.50 میلیون تن ال ان جی وارد کرد در مقایسه با 12.11 میلیون تن در ماه می که کمترین میزان ماهانه از آگوست 2022 به شمار می رود. اتحادیه اروپا که تحت تاثیر یکی از بدترین بحران های انرژی قرار دارد، کارتل خریداران گاز را در سال 2022 راه اندازی کرده است.

حدود 50 تامین کننده گاز و مصرف کنندگان بزرگ گاز صنعتی در اتحادیه اروپا ابراز علاقه کرده اند که بخشی از تلاش مشترک این اتحادیه برای خرید گاز باشند. هدف اصلی از راه اندازی این کارتل، پایین نگه داشتن قیمت گاز طبیعی با خرید در حجم بیشتر است.

باشگاه خریداران گاز اروپا با توجه به 80 درصد پر بودن انبارهای گاز این قاره موفقیت چشمگیری داشته است. متأسفانه، خرید LNG ایالات متحده در اروپا نیز کاهش یافته است و حجم ژوئن به 4.15 میلیون تن رسیده است که نسبت به 5.63 میلیون تن در ماه می کاهش یافته است.

بر اساس داده‌های شرکت Gas Infrastructure Europe، ذخایر گاز اروپا، از جمله در بریتانیا، اکنون به 889 تراوات ساعت (TWh) رسیده است. این ذخایر 38 درصد بالاتر از میانگین فصلی 10 سال گذشته است. در همین حال، ذخایر گاز ایالات متحده نیز افزایش یافته است، به طوری که در هفته منتهی به 30 ژوئن 2023 میلادی 72 میلیارد مکعب افزایش یافته و به 2877 میلیارد مکعب رسیده است.

حجم زیاد عرضه گاز، قیمت‌های آتی را تحت فشار زیادی قرار داده است، به طوری که معاملات آتی گاز تحویل‌شده در اکتبر 2023 اکنون با تخفیف تقریباً 12 یورو در هر مگاوات ساعت نسبت به قیمت‌های آوریل 2024 معامله می‌شود.

چین و آسیا به مشتریان کلیدی ایالات متحده تبدیل می شوند

واردات ال ان جی آسیا از آمریکا در ژوئن به 1.34 میلیون تن رسید نسبت به واردات 1.21 میلیون در ماه مه که بیشترین میزان از فوریه تاکنون بوده است. در واقع، چین و آسیا در حال حاضر بزرگترین مشتریان LNG ایالات متحده هستند، جایگاهی که اروپا در سال گذشته با خرید 65 درصد از تولید آمریکا در اختیار داشت.

بزرگترین تولیدکننده LNG ایالات متحده، یعنی شرکت Cheniere Energy قرارداد خرید و فروش بلند مدت گاز طبیعی مایع (LNG) را با هلدینگ انرژی ENN چین امضا کرده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *