آذربایجان و ترکیه ساخت خط لوله گاز به نخجوان را آغاز کردند

,
آذربایجان و ترکیه ساخت خط لوله گاز به نخجوان را آغاز کردند

ساخت خط لوله گاز به نخجوان: هدف قطع وابستگی به ایران

  • خط لوله جدید بر اساس یادداشت تفاهم امضا شده بین آذربایجان و ترکیه در دسامبر 2020 در حال ساخت است.
  • پس از تکمیل، این خط لوله آذربایجان را قادر می سازد تا گاز نخجوان را از طریق ترکیه تامین کند.
  • خط لوله در حال احداث حدود 2 میلیون متر مکعب در روز یا حدود 730 میلیون متر مکعب در سال ظرفیت خواهد داشت.

آذربایجان و ترکیه در مورد ساخت خط لوله گازی که از مدت ها قبل برنامه ریزی شده بود که شبکه گاز ترکیه را به منطقه نخجوان آذربایجان متصل می کند، به توافق اولیه دست یافته اند. ساخت و ساز به طور رسمی در مراسمی در نخجوان در 25 سپتامبر با حضور الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه آغاز شد که شاهد امضای توافق نامه هایی در زمینه انرژی، حمل و نقل و مسکن عمومی بود.

خط لوله جدید که بر اساس یادداشت تفاهم امضا شده بین آذربایجان و ترکیه در دسامبر 2020 در حال ساخت است و انتظار می رود تا پایان سال 2024 تکمیل شود، به طول 80 کیلومتر در داخل ترکیه بین خط لوله اصلی ترانزیتی ترکیه در ایغدیر تا مرز اجرا خواهد شد ، و سپس برای 17.5 کیلومتر بیشتر در داخل نخجوان. پس از تکمیل، این خط به آذربایجان امکان می‌دهد تا گاز نخجوان را که از طریق ترکیه تحویل می‌گیرد، تامین کند و به وابستگی این منطقه به گاز ایران که مستقیماً از طریق یک خط لوله جداگانه از ایران وارد می‌شود، پایان دهد.

تقاضای سالانه گاز نخجوان حدود 500 میلیون متر مکعب در سال گزارش شده است و وب سایت رسمی رئیس جمهور علی اف گزارش داد که ظرفیت خط لوله در حال احداث حدود 2 میلیون متر مکعب در روز یا حدود 730 میلیون متر مکعب در سال خواهد بود که “می تواند بیش از دو برابر شود.» اگر چنین باشد، حداقل فعلاً این گمانه زنی را که باکو علاقه مند به ایجاد یک خط لوله صادرات گاز از طریق “کریدور زنگزور” پیشنهادی خود است که سرزمین اصلی آذربایجان را از طریق ارمنستان به نخجوان متصل می کند.

پرویز شهبازوف وزیر انرژی آذربایجان در سخنانی در ماه مارس پیشنهاد کرد که کریدور زنگزور می تواند هم به عنوان کریدور حمل و نقل و هم به عنوان کریدور انرژی بین آذربایجان و اروپا مورد استفاده قرار گیرد، اما توضیح بیشتری در مورد اینکه آیا این شامل صادرات گاز نیز می شود یا خیر، نداده است. اما باکو و ایروان هر دو بر سر معنای آن – ایجاد مجدد خطوط حمل و نقل، یا یک کریدور کامل از طریق خاک ارمنستان که فراتر از حاکمیت ارمنستان است، با هم اختلاف دارند.

با این حال، یک خط لوله گاز بزرگ که آذربایجان را از طریق ارمنستان به ترکیه متصل می کند – که از نظر سیاسی هم اکنون غیرممکن به نظر می رسد – می تواند به نفع ایروان و همچنین باکو باشد. علاوه بر ایجاد یک مسیر جدید برای ترانزیت گاز آذربایجان یا سایر گازهای دریای خزر به ترکیه و اروپا، همچنین می تواند منابع جدید گازی را برای ارمنستان به عنوان رقابت برای گازپروم روسیه فراهم کند که در حال حاضر از کنترل انحصاری بر واردات گاز ارمنستان از روسیه و ایران برخوردار است.

ترانزیت و پتانسیل تجاری

چه خط لوله ترکیه- نخجوان از طریق یک کریدور به آذربایجان گسترش یابد یا نه، خط لوله ساده در حال ساخت در حال حاضر پتانسیلی برای تجارت منطقه ای گاز ارائه می دهد که به طور بالقوه می تواند صادرات گاز از طریق ترکیه به اروپا را گسترش دهد. این خط لوله همچنین می تواند به سادگی عرضه گاز آذربایجان را به عنوان رقابت برای گاز ایران ارائه دهد و تهران را تشویق کند که قیمت های خود را در ازای اجازه ترانزیت گاز خود از نخجوان به ترکیه کاهش دهد.

اگر تقاضای گاز نخجوان در حدود 500 میلیون متر مکعب در سال بدون تغییر باقی بماند و خط لوله ترکیه – نخجوان به ظرفیت کامل خود در حدود 1.5 میلیارد متر مکعب در سال توسعه یابد، ظرفیت بالقوه حدود 1 میلیارد متر مکعب در سال را برای ترانزیت گاز ایران به ترکیه ارائه خواهد کرد. ترکیه در حال حاضر گاز ایران را تحت یک قرارداد بلندمدت وارد می‌کند، اما مشتاق یافتن منابع جدید گاز برای تجارت در مرکز تجاری گاز آنکارا در شمال غربی ترکیه است، هم برای فروش به بازار ترکیه و هم برای ترانزیت از طریق شبکه ترانزیت فعلی ترکیه به اروپا.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *