امضای قرارداد بزرگ 27 میلیارد دلاری انرژی بین عراق و توتال

,
امضای قرارداد بزرگ 27 میلیارد دلاری انرژی بین عراق و توتال

عراق و شرکت توتال انرژی روز دوشنبه قرارداد بزرگ انرژی به ارزش 27 میلیارد دلار امضا کردند که هدف اصلی آن افزایش تولید نفت و توسعه ظرفیت این کشور برای تولید انرژی با 4 پروژه عظیم نفتی، گازی و انرژی های تجدیدپذیر است.

این قرارداد که ابتدا در سال 2021 امضا شد، در بحبوحه اختلافات بین سیاستمداران عراقی با تاخیر مواجه شد، اما سرانجام در آوریل امسال نهایی شد، زمانی که عراق موافقت کرد که سهمی کمتر از تقاضای اولیه در پروژه 30 درصدی را در اختیار بگیرد. توتال انرژی 45 درصد سهام این پروژه ها را در اختیار گرفت و قطر انرژی 25 درصد باقی مانده را در اختیار دارد.

پاتریک پویان، رئیس و مدیر عامل شرکت توتال انرژی، در مراسمی در بغداد با حیان عبدالغنی، وزیر نفت عراق، توافقنامه را امضا کرد .مدیر عامل توتال انرژِی این رویداد را “روزی تاریخی” توصیف کرده است. او گفت که این پروژه تابستان امسال آغاز خواهد شد و طی چهار سال آینده 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت خواهد گرفت.

پروژه موسوم به GGIP با هدف بهبود تامین برق عراق، از جمله با بازیابی گاز مشعل ها در سه میدان نفتی و استفاده از گاز برای تامین نیروگاه ها خواهد بود که کمک زیادی به کاهش هزینه واردات برق این کشور خواهد کرد.

TotalEnergies اعلام کرده است که یک نیروگاه خورشیدی 1 گیگاواتی برای تامین برق شبکه منطقه ای بصره توسعه خواهد داد و از شرکت سعودی ACWA Power برای پیوستن به این پروژه دعوت کرده است. عبدالغنی در مورد پروژه خورشیدی گفت: این آغاز واقعی سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر در عراق است.

عراق امیدوار است که این پروژه ، سرمایه گذاری خارجی جدیدی را در بخش انرژی جذب کند. اکسون موبیل، شل و بریتیش پترولیوم همگی در سال‌های اخیر فعالیت‌های خود در عراق را کاهش داده‌اند که این مساله منجر به کاهش تولید انرژی عراق شده است.

ظرفیت تولید نفت عراق در سال های اخیر حدود 5 میلیون بشکه در روز باقی مانده است. با این حال عراق زمانی امید به رقابت با عربستان سعودی با تولید 12 میلیون بشکه در روز، یعنی بیش از یک دهم تقاضای جهانی، داشت.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *