کاهش تولید نفت عربستان نشانگر همکاری قوی تیمی با روسیه است

,
کاهش تولید نفت عربستان نشانگر همکاری قوی تیمی با روسیه است

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان روز چهارشنبه در کنفرانسی گفت: همکاری روسیه و عربستان نشان می دهد هر دو کشور “هر کاری که لازم باشد” برای حمایت از بازار نفت انجام خواهند داد.

اوپک پلاس، گروهی متشکل از سازمان کشورهای صادر کننده نفت و متحدانش از جمله روسیه که حدود 40 درصد نفت خام جهان را تولید می‌کند، از نوامبر تولید نفت خود را با هدف افزایش قیمت‌ها کاهش داده است.

عربستان و روسیه، بزرگترین صادرکنندگان نفت دنیا، روز دوشنبه در تلاش برای افزایش قیمت ها، کاهش عرضه نفت را بیشتر کردند. با این حال، این اقدام فقط برای مدت کوتاهی بازار را بهبود بخشید. در روز چهارشنبه، قیمت نفت برنت بیش از 1 درصد کاهش یافت و به 75.30 دلار در هر بشکه رسید که کمتر از 80 تا 100 دلار در هر بشکه است یعنی قیمتی که اکثر کشورهای اوپک برای متعادل کردن بودجه خود نیاز دارند.

اوپک بارها اعلام کرده است که هدف قیمتی خاصی ندارد و به دنبال ایجاد بازار متعادل نفت برای تامین منافع مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است. آمریکا بزرگترین تولیدکننده نفت خارج از اوپک پلاس، بارها از این گروه خواسته است تا تولید خود را برای کمک به اقتصاد جهانی افزایش دهد و از همکاری عربستان با روسیه پس از حمله مسکو به اوکراین انتقاد کرده است.

اما ریاض بارها درخواست های واشنگتن را رد کرده است و وزیر انرژی این کشور نیز روز چهارشنبه گفت که کاهش جدید تولید نفت، بار دیگر ثابت کرد که تردیدها و شایعات درباره همکاری های روسیه و عربستان، نادرست است. وی تاکید کرد: بخشی از کاری که ما دوشنبه با کمک همکاران روسی مان انجام دادیم، با هدف از بین بردن وجه بدبینانه و شایعاتی بود که در خصوص همکاری های مشترک دو کشور وجود داشته است.

وی این اظهارات را در سمینار بین المللی اوپک مطرح کرده است. اوپک دسترسی خبرنگاران برخی رسانه ها از جمله رویترز، بلومبرگ و وال استریت ژورنال را برای پوشش این رویداد که بخشی از آن به صورت آنلاین پخش شد، ممنوع کرده است.

به گفته یکی از منابع حاضر در نشست، پس از پایان پخش، شاهزاده عبدالعزیز در سمینار گفت که اوپک پلاس “هر کاری که لازم باشد” برای حمایت از بازار انجام خواهد داد.

موضع امارات درباره وضعیت بازار نفت

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: کاهش بیشتر تولید باید برای کمک به تعادل بازار نفت کافی باشد. مزروعی به خبرنگاران گفت: این (آخرین کاهش تولید) برای ارزیابی بازار و تعادل بین عرضه و تقاضا کافی است. وی افزود: امارات متحده عربی در کاهش جدید کمک نخواهد کرد زیرا قبلاً بسیار کمتر از ظرفیت خود تولید می کرده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *