کرک اسپرد گازوئیل چیست؟

کرک اسپرد گازوئیل چیست؟

کرک اسپرد گازوئیل چیست؟ کرک اسپرد گازوئیل نتیجه تفاوت بین قیمت گذاری محصولات پالایش شده مثل گازوئیل با نفت خام است. گسترش کرک و حاشیه تئوری پالایش با فروش آتی محصولات پالایش شده (به عنوان مثال بنزین یا گازوئیل) و خرید معاملات آتی نفت خام انجام می شود.

کرک اسپرد گازوئیل

کرک اسپرد به تفاوت قیمت بین یک بشکه نفت خام و محصولات جانبی آن مانند گازوئیل اشاره دارد. تجارت پالایش نفت خام به اجزای مختلف نیازمند توجه دقیق به قیمت‌های بازار برای گازوئیل است. اسپرد، حاشیه سودی را که یک پالایشگاه می تواند انتظار داشته باشد از شکستن هیدروکربن های با زنجیره بلند نفت خام به گازوئیل تولید کند، تخمین می زند. بسته به عوامل مختلفی مانند فصلی بودن آب و هوا، عرضه جهانی و زمان، معادله تقاضا و عرضه برای اجزای مختلف نفت تغییر می‌کند. این موضوع بر حاشیه سود پالایشگاه های گازوئیل تأثیر می گذارد.

اسپرد گازوئیل

اسپردها توسط پالایشگاه های گازوئیل برای محافظت از سود و زیان (P&L) خود استفاده می شود. در حالی که سفته بازان از اسپردهای ترک در معاملات آتی گازوئیل استفاده می کنند. به عنوان مثال، اگر یک پالایشگاه به فروش گازوئیل متکی باشد و قیمت گازوئیل از قیمت نفت خام کمتر شود، احتمالاً این امر منجر به ضرر پالایشگاه خواهد شد. هدف دلالان کسب سود از تفاوت قیمت نفت خام و اجزای فرعی آن مانند گازوئیل است.

کرک اسپرد گازوئیل چیست

کرک اسپرد چیست؟

در صنعت نفت، مدیران پالایشگاه بیشترین نگرانی را در مورد پوشش تفاوت بین هزینه های ورودی و قیمت خروجی خود دارند. سود پالایشگاه‌ها مستقیماً به اختلاف بین قیمت نفت خام و قیمت محصولات پالایش شده گازوئیل مرتبط است.

کرک اسپرد به عنوان یک ترک خوردگی شناخته می شود. به دلیل فرآیند پالایشی که نفت خام را به محصولات اصلی پالایش شده آن “ترک” می گویند، به عنوان گسترش ترک شناخته می شود.

قیمت کرک اسپرد گازوئیل

یک پالایشگاه نفت، مانند اکثر تولیدکنندگان، بین دو بازار گیر کرده است: مواد اولیه ای که برای خرید نیاز دارد و محصولات نهایی که برای فروش ارائه می دهد. قیمت نفت خام و محصولات اصلی پالایش شده آن مانند گازوئیل اغلب به طور مستقل تابع متغیرهای عرضه، تقاضا، اقتصاد تولید، مقررات زیست محیطی و عوامل دیگر است. به این ترتیب، پالایشگاه‌ها و بازاریاب‌های غیر یکپارچه می‌توانند زمانی که قیمت نفت خام افزایش می‌یابد در حالی که قیمت محصولات پالایش‌شده ثابت می‌ماند یا حتی کاهش می‌یابد، در معرض خطر بزرگی قرار بگیرند.

عوامل موثر بر گسترش ترک

یکی از عواملی که بر گسترش آن تأثیر می گذارد، مسائل ژئوپلیتیکی است. به طور کلی، در دوره های عدم اطمینان سیاسی و بی ثباتی، کاهش عرضه نفت وجود خواهد داشت. نتیجه افزایش قیمت نفت خام نسبت به گازوئیل شده است. این موضوع باعث تضعیف یا باریک شدن شکاف در ابتدای گسترش می شود. با این حال، هنگامی که پالایشگاه ها به کاهش عرضه نفت خام و کاهش تولید گازوئیل واکنش نشان می دهند، گسترش ترک افزایش می یابد. تغییرات سیاست خارجی بر تولیدکنندگان نفت خام و قیمت گازوئیل نیز تأثیر می گذارد.

تاثیر شرایط جوی بر کرک اسپرد

شرایط جوی غالب، عمدتا فصلی تابستان و زمستان، بر گسترش نیز تأثیر می گذارد. در طول فصل تابستان، تقاضای بیشتری برای محصولات جانبی خاص مانند بنزین و گازوئیل وجود دارد که به طور قابل توجهی گسترش ترک را تقویت می کند. فصل زمستان تقاضا برای سوخت دیزل و بنزین موتور را افزایش می دهد و همچنین منجر به گسترش بیشتر ترک می شود.

رابطه نفت خام و قیمت ارز

رابطه معکوس بین نفت خام و قدرت ارز وجود دارد و هرگونه تغییر در قدرت یک ارز ممکن است بر قیمت نفت خام و در نهایت بر گسترش کرک گازوئیل تأثیر بگذارد. وقتی ارزش یک ارز کاهش می یابد، قیمت نفت خام افزایش می یابد و این باعث تضعیف کرک اسپرد گازوئیل می شود. افزایش ارزش نفت خام به این معنی است که حاشیه سود حاصل از اجزای نفت خام کاهش می یابد. برای اینکه پالایشگاه های تولیدکننده گازوئیل به یک اسپرد کراک مثبت قوی دست یابند، قیمت نفت خام باید به میزان قابل توجهی کمتر از قیمت محصولات پالایش شده باشد.

چگونه کرک اسپرد را معامله کنیم؟

گسترش کرک تک محصولی رایج ترین نوع گسترش کرک است و منعکس کننده تفاوت حاشیه پالایشگاهی بین نفت خام و محصولات تصفیه شده مانند گازوئیل یا بنزین است. با فروش آتی محصولات پالایشی و خرید آتی نفت خام اجرا می شود. اگر قیمت محصول تصفیه شده بالاتر از قیمت نفت خام باشد، حاشیه کراکینگ مثبت است. اگر قیمت محصول تصفیه شده کمتر از نفت خام باشد، حاشیه کراکینگ منفی است.

کرک اسپرد چندگانه

اسپردهای چندگانه محصول به گونه ای طراحی شده اند که عملکرد یک پالایشگاه از محصولات تصفیه شده را منعکس کند. بر اساس گزارش گروه CME، تولید بنزین دو برابر نفت کوره تقطیر شده است.

این نسبت باعث شده تا هجرها بر روی اسپردهای ترک 3:2:1 تمرکز کنند. نرخ کرک نسبت 3:2:1 با خرید سه بشکه معاملات آتی نفت خام و فروش دو بشکه معاملات آتی بنزین و یک بشکه نفت کوره معامله می شود. یک پالایشگاه با بازده کمتر بنزین نسبت به سایر تقطیرها ممکن است از ترکیبات دیگری مانند اسپرد 5:3:2 استفاده کند. نسبت 5:3:2 با خرید پنج بشکه قرارداد آتی نفت خام و فروش سه قرارداد آتی بنزین و دو قرارداد آتی نفت کوره معامله می شود.

معاملات آتی کرک اسپرد گازوئیل

شرکت‌های نفتی یکپارچه که زنجیره تامین از تولید نفت تا توزیع گازوئیل را کنترل می‌کنند، کمتر تحت تأثیر تغییرات نامطلوب قیمت‌ها قرار می‌گیرند، زیرا مدل کسب‌وکار آنها یک پوشش طبیعی در برابر چنین تغییرات قیمتی ایجاد می‌کند. با این حال، این موضوع در مورد پالایشگاه‌های نفتی که نفت خام می‌خرند و فرآورده‌های فرعی نفت تصفیه شده می‌فروشند، متفاوت است.

هر گونه تغییر قیمت قابل توجه در هر دو طرف آنها را با یک ریسک اقتصادی بزرگ روبرو می کند. یک پالایشگاه نفت برای محافظت در برابر تغییرات نامطلوب قیمت، قراردادهای آتی محصولات اصلی پالایش شده خود را خریداری و می فروشد.

برخی از واسطه های مالی برای تسهیل تجارت کرک اسپرد گازوئیل، محصولات مناسبی را به پالایشگاه های نفت و سفته بازان ارائه می دهند. به عنوان مثال، بخش NYMEX از CME قراردادهای آتی را بر روی اسپرد بنزین و نفت گرمایش ارائه می دهد.

گسترش کرک به عنوان سیگنال بازار

سفته بازان و سرمایه گذاران از اسپرد کرک گازوئیل به عنوان سیگنال بازار از حرکت قیمت نفت خام و بازار محصولات پالایش شده استفاده می کنند. این یک شاخص در زمان واقعی از نحوه عملکرد محصولات و سودآوری کلی تجارت پالایشگاه های گازوئیل ارائه می دهد.

وقتی اسپرد افزایش می یابد، به این معنی است که تقاضا و قیمت محصولات پالایش شده مانند گازوئیل و بنزین افزایش می یابد. سرمایه گذاران این را نشانه افزایش قیمت نفت خام برای مطابقت با تقاضا برای محصولات اولیه پالایش شده مانند بنزین وگازوئیل می دانند. اگر اسپرد کاهش یابد، پالایشگاه ها تولید را کاهش می دهند تا عرضه محصولات پالایش شده را محدود کنند تا حاشیه سود خود را بازگردانند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *