چشم انداز بازار نفت خام و فرآورده های نفتی

چشم انداز بازار نفت خام و فرآورده های نفتی

کاهش عرضه نفت خام در نیمسال دوم 

بر اساس نظر آرگوس کاهش جزئی عرضه نفت خام در شش ماهه دوم سال جاری میلادی به دلیل کاهش یک میلیون بشکه ای تولید عربستان سعودی در ماه‌های جولای و آگوست محسوس تر خواهد بود. 

علی رغم کاهش تولید قیمت‌ها افزایش چندانی نداشته است و نگرانی‌ها در مورد بهبود اقتصاد چین کماکان وجود دارد. پیش بینی می‌شود تقاضای جهانی برای نفت خام تا پایان سال ۲۰۲۳ میلادی ۱.۸۴ میلیون بشکه درروز افزایش یابد که ۹۰۰ هزار بشکه در روز از این افزایش تقاضا از سوی چین خواهد بود. افزایش تقاضای چین در سال ۲۰۲۴ تنها ۳۰۰ هزار بشکه در روز و در سال ۲۰۲۵ تنها ۲۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود. 

افزایش تولید در ایران و کاهش تولید در لیبی

ایران اعلام نمود که تولید نفت خام این کشور هم اکنون بیشتر از ۳ میلیون بشکه در روز می‌باشد که این میزان ۲۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر از آن چیزی است که آرگوس پیش‌بینی کرده بود. 

اوضاع نامناسب امنیتی در لیبی باعث شده است که در حدود یک میلیون بشکه در روز صادرات این کشور دچار نوسان گردد. در ونزوئلا تولید نفت خام مجدداً در حال افزایش است. انواع نفت خام دریای شمال به دلیل عرضه زیاد نفت شیرین در بازار با کاهش قیمت مواجه شدند. 

چشم انداز کوتاه مدت قیمت نفت دریای شمال در کوتاه مدت ۸۰ دلار در هر بشکه خواهد بود ولی تا پایان سال جاری میلادی به ۸۳ دلار نیز خواهد رسید. کرک اسپرد بنزین در ۴ منطقه اصلی جهان در ماه ژوئن افزایش یافت. 

کاهش تقاضا برای نفتا از سوی بخش پتروشیمی در اروپا 

در ماه ژوئن قیمت انواع نفتا در شمال اروپا و سنگاپور کاهش قیمت داشت که به دلیل کاهش تقاضا برای بخش پتروشیمی و عرضه زیاد نفتا بود. تفاضل قیمتی نفتا نسبت به نفت خام در شمال اروپا از ۱۰ دلار در هر بشکه به بیش از ۱۳ دلار در هر بشکه رسید. همچنین تفاوت قیمتی نفتا نسبت به نفت خام در سنگاپور از حدود ۱۳ دلار به حدود ۱۸ دلار در هر بشکه رسید. 

پیش بینی می‌شود قیمت نفتا در ماه جولای باز هم نسبت به قیمت نفت خام کاهش بیشتری پیدا کند و به ۱۶ تا بیش از ۱۹ دلار برسد ضمن اینکه احتمال افزایش تفاوت قیمت نفتا با نفت خام برای ماه سپتامبر نیز وجود دارد. 

تعمیرات در پالایشگاه Sarroch با ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز در ماه جولای ادامه خواهد داشت و همین امر باعث سودآوری پالایشی در منطقه مدیترانه در حد ۴ دلار در هر بشکه خواهد بود. سودآوری پالایشی در منطقه اروپا بیش از ۸ دلار در هر بشکه می‌باشد ولی آرگوس پیش بینی نموده است که در ماه سپتامبر این سودآوری تا ۵ دلار کاهش خواهد یافت. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *