کاهش سود پالایشگاه های آمریکایی نسبت به رکوردهای سال گذشته

,
کاهش سود پالایشگاه های آمریکایی

انتظار می‌رود سود پالایشگاه‌های آمریکا در سال 2023 میلادی نسبت به رکوردهای سال گذشته کاهش یابد، اما این سود همچنان قوی باقی خواهد ماند زیرا تعطیلی پالایشگاه‌های داخلی و افزایش رقابت خارجی چالش‌هایی را ایجاد می‌کند.

پالایشگاه‌های آمریکا پس از تعطیلی در دوران همه‌گیری کرونا و تهاجم روسیه به اوکراین که حاشیه سود را افزایش داد، موجی از قیمت‌گذاری مطلوب و تقاضای قوی را پشت سر گذاشتند. ولی کندی فعالیت های اقتصادی و رشد ظرفیت پالایشگاهی جهان، بازار فرآورده های نفتی را از بالاترین سطح سال گذشته پایین آورده است.

به اعتقاد تحلیلگران انرژی، سود شرکت های پالایشگاهی آمریکا در سال 2023 نسبت به سال قبل افت خواهد داشت. این در حالی است که کاهش تولید نفت از سوی اوپک پلاس در سه ماهه دوم، بشکه های نفت سنگین و ترش را از بازار دور کرد، نفتی که پالایشگاه های آمریکایی آن را ارزان می خرند تا از فروش سوخت سود بیشتری کسب کنند.

کمبود زمستانی سوخت که به پالایشگاه‌ها اجازه می‌داد تا قیمت بسیار بالاتری برای سوخت جت در مقایسه با دیزل در اوایل سال داشته باشند نیز تا حد زیادی مرتفع شده است.

بر اساس داده‌های شرکت اطلاعاتی پالایشگاه IIR Energy، میانگین خاموشی‌های برنامه‌ریزی نشده در ژوئن 2023 در مقایسه با نزدیک به 290000 بشکه در روز در ژوئن 2022، نزدیک به 550000 بشکه در روز بود.

Valero Energy دومین پالایشگاه بزرگ ایالات متحده از نظر ظرفیت، درآمد خود را در روز پنجشنبه اعلام می کند و انتظار می رود سود هر سهم با بیش از 50 درصد کاهش به 5.07 دلار، بر اساس میانگین تخمین 17 تحلیلگر گردآوری شده توسط. Refinitiv، در مقایسه با 11.36 دلار به ازای هر سهم در سال گذشته، آغاز شود.

بر اساس گزارش رفینیتیو، پالایشگاه برتر ایالات متحده از نظر حجم، Marathon Petroleum سود هر سهم 4.60 دلار را در مقایسه با 10.61 دلار در سال گذشته نشان می دهد، در حالی که فیلیپس 66 می تواند 3.58 دلار به ازای هر سهم در مقایسه با 6.77 دلار در سال گذشته ارائه دهد. اوایل ماه جاری نیز شرکت اکسون اعلام کرد که حاشیه های سود پالایشی در تجارت بنزین و گازوئیل خود را به میزان 2.1 میلیارد دلار کاهش داده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *