نخستین نشانه ها از کاهش صادرات نفت خام روسیه

,
کاهش صادرات نفت خام روسیه

تازه ترین آمارهای بلومبرگ نشان می دهد صادرات نفت خام روسیه از طریق دریا پس از ماه ها افزایش با افت محسوسی روبرو شده است. این گزارش حاکی است محموله های نفت خام روسیه از طریق دریا پس از ماه‌ها صادرات بالا، اولین نشانه‌های کاهش را نشان می‌دهند، آن هم در شرایطی که روسیه پیش از این اعلام کرده بود که قصد دارد تولید روزانه نفت خود را از ماه مارس 500 هزار بشکه در مقایسه با سطح تولید فوریه کاهش دهد.

داده‌های ردیابی نفت‌کش‌ها که توسط بلومبرگ جمع آوری شده است نشان می دهد صادرات نفت خام روسیه از طریق دریا در 4 هفته منتهی به ۹ جولای ۲۰۵ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۳.۲۱ میلیون بشکه در روز رسید. براساس این آمارها، آخرین میانگین حجم صادرات نفت خام روسیه، در چهار هفته منتهی به 26 فوریه به کمتر از 3.38 میلیون بشکه در روز رسیده است.

داده ها نشان می دهد که دلیل اصلی کاهش صادرات از طریق دریا افت قابل توجه محموله ها از بنادر غربی روسیه است. در هفته منتهی به 9 جولای، صادرات نفت خام از طریق دریا به خارج از روسیه به 2.86 میلیون بشکه در روز کاهش یافت که یک میلیون بشکه در روز کمتر از هفته قبل بود ، بدون هیچ نشانه ای از تعمیر و نگهداری در بنادری که دو هفته پیش محموله ها را کاهش داده بودند. بیشتر کاهش هفتگی محموله ها 80 درصد به دلیل صادرات کمتر از بنادر غربی روسیه بود که قبل از تحریم نفت خام را به اروپا می فرستادند.

کاهش مشاهده شده در صادرات نفت خام روسیه بر اساس میانگین 4 هفته ای درست زمانی رخ می دهد که روسیه هفته گذشته اعلام کرد که صادرات نفت خام خود را در ماه اوت 500000 بشکه در روز کاهش می دهد تا بازار متعادلی را تضمین کند.

الکساندر نواک، مقام ارشد نفتی روسیه و مذاکره کننده ارشد اوپک پلاس هیچ رقمی در مورد حجم تولید و صادرات روسیه در ماه اوت و همچنین مبنایی که از آن کاهش خواهد یافت، ارائه نکرده است. دفتر نواک به روزنامه روسی ودوموستی گفت، کاهش صادرات در ماه اوت به معنای کاهش بیشتر تولید نفت به میزان 500 هزار بشکه در روز در ماه اوت خواهد بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *