بحران جهانی دیزل

بحران جهانی دیزل

بحران جهانی دیزل هنوز به پایان نرسیده است

وقتی امریکا و اتحادیه اروپا در حال مذاکره درباره تحریم ها علیه روسیه بودند، برخی تحلیلگران هشدار دادند که این تحریم ها راه به جایی نخواهد برد و بازار سوخت شکل متفاوتی به خود خواهد گرفت زیرا گازوئیل نقش به سزایی در اقتصاد دارد و ذخایر جهانی دیزل به شدت پایین است.

با گذشت یک ماه از اجرایی شدن تحریم ها علیه روسیه، ذخایر جهانی دیزل همچنان به شدت پایین است. با وجود افزایش صادرات نفت خام ایالات متحده به اروپا تولید سوخت به دلیل طوفان های زمستانی در حال کاهش است. تنها یک عامل به آمریکا و اروپا کمک کرده است که از کمبود دیزل جلوگیری کنند: کاهش فعالیت های اقتصادی

رویترز در گزارشی اعلام کرده است که ذخایر سوخت دیزل ایالات متحده در ابتدای سال 2023 به شدت پایین بوده است،آن هم علی رغم افزایش ذخایر از ماه اکتبر به دلیل افزایش نرخ بهره برداری پالایشگاه ها و زمستان معتدل که فشار زیادی بر تقاضا وارد کرد.

با این حال، هر گونه افزایش فعالیت اقتصادی، می‌تواند عدم تعادل بین عرضه و تقاضا را بیشتر کند و این مساله در نهایت منجر به افزایش بیشتر تورم شود آن هم با وجود تلاش‌های فدرال رزرو برای مهار آن با افزایش نرخ بهره.

در واقع، داده‌های جدید منتشر شده دولت فدرال تأیید کرد که حمل‌ و نقل کالا و تولید در ماه‌های پایانی سال 2022 کند شده است. اما زمانی که کمبود گازوئیل وجود دارد، و تنها چیزی که آن را در اوج نگه می دارد کندی اقتصادی است، باعث می شود اوضاع متفاوت به نظر برسد.

اوضاع متزلزل باعث گیر افتادن اقتصاد آمریکا بین تورم و رکود شده است. در حالی که نظرات در مورد احتمال رکود اقتصادی در ایالات متحده مختلف است و اختلاف نظرهای زیادی در این خصوص وجود دارد ولی نظرات در مورد اهمیت گازوئیل برای اقتصاد ایالات متحده، مانند هر اقتصاد دیگری، واحد و یکپارچه است.

در واقع این طور استدلال شده است که رکود دیر یا زود آشکار خواهد شد، زیرا بانک های مرکزی درحال تلاش برای کنترل تورم هستند و هزینه های استقراض را تا سطح نامطلوب افزایش می دهند یا تورم کار خود را انجام می دهد و باعث کاهش هزینه ها و فعالیت های صنعتی می شود که به میزان قابل توجهی رکود اقتصادی افزایش می یابد.

تورم و رکود

تورم و رکود

بنابراین مصرف گازوئیل نشانگر خوبی است که اقتصاد به سمت رکود طبیعی یا مصنوعی می رود. یک نگاه به صنعت نفت نشان می دهد که برنامه های مربوط به هزینه های بالاتر به دلیل تورم، محتاطانه تر است و به همان اندازه برنامه های رشد محتاطانه به دلیل هزینه های استقراض بیشتر است.

بخش تولید ایالات متحده برای چهار ماه متوالی روند نزولی را ثبت کرده است. این خبر خوبی از نظر تولید ناخالص داخلی نیست. از سوی دیگر، افزایش فعالیت‌ها، یک تحول مثبت برای رشد اقتصادی است که منجر به افزایش تقاضای گازوئیل و از طرفی منجر به کاهش بیشتر ذخایر و در نهایت تورم می‌شود.

با کاهش سرعت فعالیت های تولیدی، تقاضای دیزل کاهش یافت و موجودی انبارها مجددا افزایش یافت با این حال، موجودی انبارها همچنان در پایین ترین حد چند ساله باقی مانده است و هرگونه افزایش فعالیت منجر به افزایش قیمت خواهد شد.

ذخایر دیزل به شدت پایین است. اگر تقاضا دوباره افزایش یابد، قیمت ها افزایش می یابد و تورم را بالاتر می برد. اگر تقاضا به دلیل کاهش فعالیت اقتصادی کند باقی بماند، موجودی انبارها ممکن است افزایش یابد، ولی این یک روند طولانی نیاز خواهد داشت که طی آن اقتصاد ایالات متحده عملاً در رکود خواهد بود.

ذخایر دیزل

ذخایر دیزل

راه حل این است که پالایشگاه ها تولید سوخت های تقطیر را به میزان قابل توجهی افزایش دهند، اما هیچ پالایشگاهی هرگز این کار را انجام نمی دهد مگر اینکه تقاضا برای آن سوخت ها در بازار وجود داشته باشد. همچنین موضوع ظرفیت کمتر پالایشی به دلیل تبدیل و تعطیلی پالایشگاه ها در سال های اخیر وجود دارد. وضعیت گازوئیل نشان می‌دهد که هنوز مشکلی اساسی برای اقتصاد ایالات متحده وجود دارد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *