بازار جهانی گازوئیل ملتهب می شود؟

,
بازار جهانی گازوئیل

بازار جهانی گازوئیل

تحلیلگران بازار انرژی بر این باورند که روسیه در ماه اکتبر ممنوعیت صادرات گازوئیل خود را عملی خواهد کرد و بارگیری از بنادر روسیه در دریای سیاه و بالتیک در ماه آینده تقریباً به صفر خواهد رسید. برنامه بارگیری روسیه در ماه اکتبر شامل 223000 هزار تن است که 222800 هزار تن آن قرار است در پریمورسک و نووروسیسک برای مشتریان اتحادیه اقتصادی اوراسیا بارگیری شود که از این ممنوعیت مستثنی هستند.

روسیه در ماه سپتامبر ممنوعیت اکثر صادرات گازوئیل از بنادر غربی خود را در تلاش برای تثبیت قیمت سوخت در داخل اعلام کرد، اما بعداً ممنوعیت گازوئیل با کیفیت پایین را لغو کرد. روسیه مشتاقانه به دنبال اقداماتی است که از تکرار بحران سوخت در سال 2018 جلوگیری می کند.

در نوامبر 2018، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه شاهد کاهش محبوبیت خود به پایین‌ترین میزان در شش سال گذشته بود که عمدتاً به دلیل قیمت‌های بالاتر در ایستگاه های عرضه سوخت بود که از ماه مه شاهد افزایش 7 درصدی شده بود.

واکنش دولت روسیه این بود که شرکت‌های نفت و پالایشگاه‌های سوخت مستقل قیمت‌های عمده‌فروشی را تا پایان سال در سطح ژوئن ۲۰۱۸ نگه دارند. سپس روسیه موافقت کرد تا قیمت سوخت همسو با تورم افزایش یابد. این اقدام تا حد زیادی به عنوان یک اقدام سیاسی، پوپولیستی و کوتاه مدت در نظر گرفته شد. با جنگ در اوکراین، پوتین بعید است کمبود سوخت را تحمل کند چرا که کمبود سوخت و افزایش احتمالی قیمت ها می تواند تاثیر بسیار منفی بر محبوبیت وی داشته باشد.

ممنوعیت صادرات روسیه که به نظر می رسد در ماه اکتبر به طور کامل اعمال خواهد شد، می تواند فشردگی بازار جهانی گازوئیل را تشدید کند و قیمت نفت خام و تقطیر متوسط را پیش از زمستان افزایش دهد. قیمت گازوئیل اروپا پس از اعلام این ممنوعیت افزایش یافت و به 1008 دلار در هر تن رسید. انتظار می‌رود این ممنوعیت موقتی باشد و مخازن ذخیره‌سازی گازوئیل روسیه در نهایت به ظرفیت کامل برسد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *