افت قیمت زغال سنگ حرارتی آسیا با تضعیف خرید چین و هند

افت قیمت زغال سنگ حرارتی آسیا با تضعیف خرید چین و هند

افت قیمت زغال سنگ حرارتی; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

حجم معاملات و قیمت ها در بازارهای زغال سنگ حرارتی دریایی آسیا با سپری شدن تقاضای زمستان و افول بحران انرژی اروپا رو به کاهش است. قیمت گریدهای اصلی مورد استفاده در نیروگاه ها در هفته سوم ژانویه به کمترین میزان خود در ماه های گذشته رسید و همچنین، یکی از گریدهای اصلی استرالیا تا پایین ترین سطح در یک سال گذشته کاهش یافت.

طبق ارزیابی آرگوس، قیمت زغال سنگ استرالیا در بندر نیوکاسل با ارزش انرژی 5500 کیلو کالری/کیلوگرم در هفته منتهی به 27 ژانویه به 129.87 دلار کاهش یافت که کمترین میزان از هفته سوم ژانویه به شمار می رود.

این گرید زغال سنگ معمولاً توسط شرکت‌ های خدمات هندی خریداری می ‌شود و قبل از ممنوعیت غیر رسمی پکن برای محموله‌ های استرالیایی که در اواسط سال 2020 در بحبوحه اختلافات دیپلماتیک اعمال شد، خریداران چینی اشتهای کمتری به گرید حرارتی استرالیا داشتند.

در حالی که ممنوعیت چین لغو شده است، اما با توجه به شرایط دسترسی به زغال سنگ ارزان تر و با کیفیت مشابه از روسیه، بعید است خریداران چینی دوباره به خرید زغال سنگ حرارتی استرالیا ترغیب شوند. بهای گرید نیوکاسل با کیفیت بالاتر 6000 کیلوکالری/کیلوگرم نیز هفته گذشته کاهش یافته و به 307.47 دلار در هر تن رسید که پایین ‌ترین رقم از آوریل بوده و 31 درصد کمتر از رکورد قیمت 442.89 دلار در اوایل سپتامبر است.

قیمت نهایی محموله های فیزیکی 6000 کیلوکالری/کیلوگرم نیوکاسل حتی ضعیف تر بود و هفته گذشته به کمتر از 294 دلار در هر تن رسید، این برای اولین بار از آوریل سال گذشته است کمه قیمتها به زیر 300 دلار رسیده است.

این گرید از زغال سنگ معمولاً توسط خریداران در ژاپن و کره جنوبی به صورت قراردادی خریداری می شود؛ به این معنا که بازار نقدی تنها بخش کوچکی از حجم کلی را به خود اختصاص می دهد.

ضعف قیمت‌ ها فقط به زغال ‌سنگ حرارتی استرالیا محدود نمی‌ شود و گریدهای اندونزیایی را نیز در بر می گیرد. اندونزی بزرگترین صادرکننده زغال سنگ حرارتی در جهان است، در حالی که استرالیا و روسیه به ترتیب در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

بهای زغال سنگ اندونزی با کیفیت پایین تر با ارزش انرژی 4200 کیلوکالری/کیلوگرم هفته گذشته 80.39 دلار بود که پایین ترین رقم از اوایل سپتامبر بوده است.

شرکت های چینی خریداران کلیدی این گرید به دلیل درصد پایین گوگرد و خاکستر هستند و همچنین، نیروگاه‌های هندی که به دنبال زغال سنگ ارزان‌ تر از استرالیا و آفریقای جنوبی هستند.

زغال سنگ حرارتی روسیه از بندر Vostochny، که پس از ممنوعیت واردات ژاپن به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین عمدتا توسط چین خریداری می شود، نیز سیر نزولی داشته است. قیمت آن در اواسط ژانویه به 157 دلار در هر تن کاهش یافت که پایین ترین قیمت از دسامبر سال گذشته بود.

کاهش تقاضای زغال سنگ و ریزش حجم محصولات

پایین بودن تقاضا برای محموله‌ های زغال سنگ دریایی از سوی دو کشور بزرگ واردکننده آسیایی قیمت زغال ‌سنگ حرارتی را پایین می کشد. طبق داده‌ های تحلیلی شرکت کپلر، چین به عنوان بزرگ ترین واردکننده زغال‌ سنگ جهان پیش‌ بینی می‌ کند بتواند در ژانویه 23.96 میلیون تن از تمام گریدها را وارد کند که این میزان کمتر از حجم 28.33 میلیون تن در دسامبر خواهد بود. اگر واردات نهایی ژانویه مطابق با ارزیابی های کپلر باشد، باید آن را ضعیف ترین ماه وارداتی چین از اوت تا امروز دانست.

انتظار می رود هند که دومین وارد کننده بزرگ جهان، در ژانویه 16.20 میلیون تن واردات داشته باشد که تقریباً معادل 16.22 میلیون تن در دسامبر که ضعیف ترین ماه وارداتی از فوریه 2022 به شمار می رود، خواهد بود.

انتظار می رود واردات ژاپن و کره جنوبی که به ترتیب سومین و چهارمین واردکننده بزرگ زغال سنگ در آسیا هستند، در ژانویه نسبت به دسامبر نسبتا بهتر باشد. با این حال، با نگاهی به تاریخچه بازار زغال سنگ می توان گفت ژانویه از لحاظ تاریخی ماه فعالی برای دو کشور آسیای شمالی است و واردات در ماه‌ های بعدی با سپری شدن دوره پیک تقاضای زمستانی کاهش می‌ یابد.

به طور کلی، پیامد کاهش قیمت‌ ها و حجم‌ ها این است که تقاضای زغال ‌سنگ آسیا همچنان راکد است اما به نظر می ‌رسد رکود بازار با تهاجم روسیه به اوکراین و تهدید متعاقب آن برای تامین انرژی اروپا رو به پایان است.

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *