ایران و عربستان از فرصت همکاری اقتصادی در بخش نفت و گاز استفاده کنند

, ,
همکاری اقتصادی در بخش نفت و گاز

همکاری اقتصادی در بخش نفت و گاز

به گزارش بازار نفت و گاز، مدیرکل پیشین امور اوپک و روابط با مجامع بین‌المللی انرژی وزارت نفت با بیان اینکه فرصت‌ها همانند ابرهای بهاری می‌آیند و می‌روند، گفت: ایران باید از فرصت به‌‌‌‌‌‌‌ وجود آمده برای توسعه روابط خود به‌‌‌‌‌‌‌ ویژه در بخش نفت و گاز استفاده کند. از سوی دیگر عربستان در جهان عرب نقشی برجسته دارد، از این‌رو امیدوارم توافق با ریاض مقدمه‌‌‌‌‌‌‌ای برای توافق و همکاری بیشتر با دیگر کشورهای عربی همسایه باشد.

جواد یارجانی در گفت‌‌‌‌‌‌‌وگو با خبرنگار «شانا» با بیان اینکه توافق دیپلماتیک ایران با عربستان در سطح منطقه بسیار ارزشمند است، گفت: با نزدیکی مواضع دو کشور می‌‌‌‌‌‌‌توانیم شاهد همکاری بیشتر آنها در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز باشیم. کشورهای عضو این سازمان در طول زمان به این نتیجه رسیده‌‌‌‌‌‌‌اند که اگر بخواهند منافع خود را حفظ کنند برای رسیدن به اجماع باید از برخی منافع ۱۰۰‌ درصدی خود بگذرند.

وی رمز موفقیت و تاثیرگذاری اوپک در بازارهای جهانی نفت را توافق و همدلی اعضای آن دانست و گفت: متاسفانه تحریم‌ها در سال‌های اخیر باعث‌ شده نقش ایران به‌ عنوان یکی از بزرگ‌ترین دارندگان و تولیدکنندگان نفت در بازارهای جهانی کاهش یابد و در این مدت کشورهای داخل و خارج از اوپک در حد توان خود سهم صادرات نفت ایران را تصاحب کردند.

مدیرکل پیشین امور اوپک وزارت نفت با تاکید بر اینکه مهم‌ترین هدف ایران در شرایط کنونی باید رسیدن به نقش تاریخی خود در اوپک با توجه به ذخایر عظیم نفت و گاز باشد، اظهار کرد: سطح کنونی صادرات نفت ایران به هیچ‌ عنوان نمی‌تواند انتظارها و نیازهای اقتصادی کشور را برآورده کند.

یارجانی به نقش کلیدی چین در توافق ایران و عربستان اشاره و اظهار کرد: خوبی این توافق آن است که چین به‌ عنوان یکی از کشورهای تراز اول در اقتصاد و فناوری، واسطه دو کشور است. تضمین پایداری تامین انرژی از اهداف اصلی این کشور برای واسطه‌‌‌‌‌‌‌گری میان ایران و عربستان است، از این‌رو همکاری نزدیک با دو کشور دارنده منابع نفتی برای چین منافع بی‌‌‌‌‌‌‌شمار اقتصادی خواهد داشت.

وی اظهار کرد: فرصت‌ها همانند ابرهای بهاری می‌آیند و می‌روند. ایران و عربستان باید از فرصت به‌‌‌‌‌‌‌ وجود آمده برای توسعه روابط خود به‌‌‌‌‌‌‌ویژه در بخش نفت و گاز استفاده کنند. عربستان در جهان عرب نقش پررنگی دارد، از این‌ رو امیدوارم توافق با این کشور مقدمه‌‌‌‌‌‌‌ای برای توافق و همکاری بیشتر با دیگر کشورهای عرب همسایه باشد.

مدیرکل پیشین امور اوپک وزارت نفت گفت: طی هفت سال‌اخیر رابطه ایران و عربستان به‌‌‌‌‌‌‌ شدت کاهش یافت و پیچیده شد. خیلی از کشورها توانستند از این شرایط به نفع خودشان استفاده کنند و شاید در درجه اول آمریکا بهترین استفاده را برده که توانسته ‌‌‌‌‌‌‌است ‌میلیاردها دلار اسلحه به عربستان بفروشد.

منبع: دنیای اقتصاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *