ادامه روند صعودی تولید و مصرف زغال سنگ اتحادیه اروپا

,
تولید و مصرف زغال سنگ اتحادیه اروپا

براساس گزارش اداره آمار اروپا (یورواستات)، تولید و مصرف زغال سنگ اتحادیه اروپا در سال 2022 همچنان به افزایش خود ادامه داده و به‌ترتیب به 349 میلیون تن (5+ درصد در مقایسه با سال قبل) و 454 میلیون تن (2+ درصد) رسیده است. این رشد در سال 2021 توسط زغال سنگ قهوه ای (لیگنیت) که یک سوخت فسیلی جامد با محتوای انرژی پایین و متعلق به دسته بزرگتر لیگنیت است آغاز شد.

علیرغم بهبود اخیر، ارقام تولید کمتر از سطح قبل از همه‌گیری 2019 باقی مانده است. امروزه لیگنیت توسط 9 عضو اتحادیه اروپا تولید می‌شود و آلمان به‌عنوان تولیدکننده اصلی پیشرو است.

سال گذشته، آلمان حدود 44 درصد (131 میلیون تن) از کل تولید لیگنیت اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داد. سایر کشورهای عضو که تولیدکننده لیگنیت هستند همچون لهستان (19 درصد)، بلغارستان (12 درصد)، چک (11 درصد)، رومانی، یونان، مجارستان، اسلوونی و اسلواکی در اروپای مرکزی و شرقی قرار دارند.

آمار مصرف زغال سنگ قهوه‌ای و زغال سنگ بسیار شبیه به ارقام تولید است چرا که از انواع زغال سنگ معمولاً نه برای معامله، بلکه در داخل برای تولید برق استفاده می‌شود.

اگرچه زغال سنگ قهوه‌ای به ندرت سوخت اصلی در تولید برق کشورهای اتحادیه اروپا است، اما در چندین کشور بالکان غربی سوخت اصلی است. با این وجود، در سال‌های اخیر سهم لیگنیت در تولید برق نیز کاهش یافته است؛ به‌ویژه در غرب بالکان همراه با گاز طبیعی و هیدرو.

تولید زغال سنگ سخت (آنتراسیت)، دسته‌ای از زغال سنگ با محتوای انرژی بالاتر، در اتحادیه اروپا به تقریباً 55 میلیون تن در سال 2022 رسید. در حال حاضر، تنها دو تولید کننده آنتراسیت در اتحادیه اروپا باقی مانده است: لهستان و چک. مصرف آن در سال 2022 به 160 میلیون تن رسید که 11 درصد کمتر از 2019 بود.

برخلاف لیگنیت، آنتراسیت علاوه بر تولید برق، در دیگر صنایع نیز کاربرد دارد و بنابراین توسط همه کشورهای اتحادیه اروپا به جز مالت تجارت و مصرف می‌شود. لهستان (38 درصد) و آلمان (25 درصد) تقریباً دو سوم کل مصرف آنتراسیت اتحادیه اروپا در سال 2022 را به خود اختصاص دادند و پس از آن ایتالیا، هلند، فرانسه، اسپانیا و چک قرار دارند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: ceenergynews

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *