سقف قیمت گاز اروپا موجب بی ثباتی خواهد شد

قیمت گاز اروپا

هشدار رگولاتورها: سقف قیمت گاز اتحادیه اروپا موجب بی ثباتی خواهد شد؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

رگولاتورهای اتحادیه اروپا هشدار دادند، سقف قیمت گاز اتحادیه اروپا می تواند منجر به تغییر معاملات به مکان های غیر اتحادیه اروپا یا بازارهای خارج از بورس (OTC) شود که این امر باعث کاهش نقدینگی و افزایش بی ثباتی مالی خواهد شد.

آژانس هماهنگی رگولاتورهای انرژی (ACER) و سازمان بازارهای اوراق بهادار و اروپا (ESMA) گزارش‌های جداگانه‌ای را منتشر کردند که اثرات بالقوه‌ای را که سقف قیمت گاز – که رسماً به عنوان مکانیسم اصلاح بازار (MCM) شناخته می‌شود – می‌تواند بر آن داشته باشد، ارزیابی کرد. در حالی که رگولاتورها گفتند که هنوز تغییرات بازار را پس از اعلام MCM مشاهده نکرده‌اند، هشدار دادند که نمی‌توانند اثرات آتی را بر بازارهای مالی و انرژی رد کنند.

شایان ذکر است، ESMA اعلام کرده است که این احتمال وجود دارد که این سقف قیمت می‌تواند منجر به انتقال فعالان بازار با فعالیت‌های تجاری خود با قراردادها و مکان‌هایی شود که تحت پوشش MCM نیستند. افزایش معاملات فرابورس OTC می‌تواند باعث افزایش تماس‌های حاشیه ای و رشد نوسانات شود.
Cap Launch MCM سقف قیمتی گاز اروپا قرار است 15 فوریه راه اندازی می شود و اگر قرارداد ماهانه TTF بیش از 180 یورو در هر مگاوات ساعت به مدت سه روز باشد لغو خواهد شد.

به گفته مقامات رسمی در دسامبر، این سقف برای سایر مراکز گاز اتحادیه اروپا نیز اعمال خواهد شد، اما ممکن است در مرحله بعد معاف شوند. در حالی که سقف قیمت در ماه آینده فعال خواهد شد، بعید است که در کوتاه مدت راه اندازی شود زیرا قیمت TTF در حال حاضر حدود 62 یورو در مگاوات استا. ACER و ESMA هر دو پیشنهاد می‌کنند که تأثیرات بالقوه سقف بر روی انرژی و بازارهای مالی تنها زمانی مشخص می‌شود که MCM نزدیک به راه‌اندازی باشد. رگولاتورها گزارش های جامع تری را در مورد بررسی سقف قیمت در اول مارس ارائه خواهند کرد.

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *