اهمیت جایگاه سوخت های فسیلی در رشد اقتصادی آسیا

,
سلطه سوخت‌های فسیلی در سال 2022 علی رغم رشد فزاینده انرژی های تجدیدپذیر

نخست وزیر مالزی روز دوشنبه گفت “نفت و گاز همچنان نقش مهمی در ترکیب انرژی آسیا ایفا خواهند کرد، زیرا اقتصادهای در حال توسعه به امنیت انرژی و مقرون به صرفه بودن آن برای بهبود رشد اقتصادی خود نیاز دارند”.

انور ابراهیم به نمایندگان حاضر در کنفرانس انرژی آسیا در مالزی گفت که اهداف کربن صفر نباید “به قیمت تضعیف رشد اقتصادی ” تمام شود. مالزی، یکی از بزرگترین اقتصادهای آسیای جنوب شرقی و صادرکننده مهم گاز طبیعی مایع است.

انور معتقد است آسیا باید از هر فرصتی برای ادامه گفت‌وگوها و اقدامات در جهت برنامه‌ریزی مسئولانه برای توانمندسازی کشورها در توسعه و کاهش کربن استفاده کند.

اقتصادهای آسیایی با وجود افزایش نیروگاه‌های تجدیدپذیر در پرجمعیت ترین کشورها و تولیدکنندگان بزرگ کربن یعنی چین و هند، همچنان به سوخت‌های فسیلی وابسته هستند.

وزیر زغال سنگ هند در پایان سال 2022 گفت که این کشور قصد ندارد به این زودی زغال سنگ را از ترکیب انرژی خود حذف کند. پرالهاد جوشی خطاب به یک کمیته پارلمانی گفت که زغال سنگ به نقش مهم خود در هند حداقل تا سال 2040 ادامه خواهد داد و از آن به‌عنوان یک منبع انرژی مقرون به صرفه اشاره کرد که هنوز به پیک تقاضا نرسیده است.

چین، به نوبه خود، در حال ساخت یا برنامه ریزی 366 گیگاوات ظرفیت جدید تولید زغال سنگ است که در سال 2022 حدود 68 درصد از ظرفیت جهانی زغال سنگ را شامل می‌شد.

چین همچنین بیش از نیمی از ظرفیت جدید تولید زغال سنگ جهانی را که سال گذشته آنلاین شد، به خود اختصاص داده است. این در حالی است که چین به تازگی به هدف خود برای داشتن ظرفیت برق نصب‌شده با سوخت‌های فسیلی بیشتر از سوخت‌های فسیلی زودتر از زمان برنامه‌ریزی شده رسیده است، به‌ طوری‌ که اکنون 50.9 درصد از ظرفیت انرژی آن از منابع سوخت غیرفسیلی تامین می‌شود.

چین در هزینه انرژی‌های تجدیدپذیر در سطح جهان بی رقیب است و در افزایش ظرفیت انرژی خورشیدی و بادی خود سرمایه گذاری می‌کند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *