کمبود ۵۷ میلیارد مترمکعبی گاز در اروپا

,
کمبود ۵۷ میلیارد مترمکعبی گاز در اروپا

مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی در گزارشی با موضوع «بزرگ ترین بحران انرژی اروپا در سال ۲۰۲۳» به وضع بحران انرژی در این قاره پرداخته است و معتقد است  حدود ۵۷ میلیارد مترمکعب کمبود گاز در اروپا وجود دارد.

وضعیت گاز در اروپا

بر اساس گزارش بازار نفت و گاز و به نقل از سازمان اوپک در سال ۲۰۲۲ در سایه انتقال گاز روسیه به اتحادیه اروپا در نیمه نخست سال افزایش واردات ال ان جی از ایالات متحده آمریکا و دیگر تأمین کنندگان و گرمای نسبی هوا این اتحادیه توانست به موقع و تا حد زیادی ذخایر گازی خود را تکمیل کند، اما با کاهش جدی جریان گاز روسیه در سال ۲۰۲۳ و محدودیت های موجود در بازار ال ان جی کارشناسان این سال را برای منطقه اروپا سال دشواری پیش بینی می کنند و معتقدند حتی با وجود زمستان معتدل، بحران گازی اروپا پایان نخواهد یافت و این منطقه با حدود ۵۷ میلیارد مترمکعب کمبود گاز روبه رو خواهد شد.
همان گونه که مستحضرید در ماه دسامبر ۲۰۲۲ آژانس بین المللی انرژی هشدار داد که به رغم تلاش های موفقیت آمیز اتحادیه اروپا برای پرکردن منابع ذخیره سازی این منطقه ممکن است در سال ۲۰۲۳ با کمبود جدی گاز مواجه شود. اکنون هشدارها جدی تر شده و نمی توان به راحتی این واقعیت مهم را نادیده گرفت. پیش بینی می شود در صورت توقف کامل جریان گاز روسیه به اتحادیه اروپا از ابتدای سال ۲۰۲۳ و کاهش موجودی ذخیره سازی های گاز اروپا به مقدار یک سوم ظرفیت در پایان زمستان جاری، این منطقه با ۵۷ میلیارد مترمکعب کمبود گاز در سال ۲۰۲۳ روبه رو باشد.
در سال ۲۰۲۲ در سایه انتقال گاز روسیه به اتحادیه اروپا در نیمه نخست سال این منطقه توانست به موقع و تا حد زیادی ذخیره سازی های گاز خود را تکمیل کند، به جز قطع گاز چند کشور به دلیل امتناع آنها از پرداخت وجه گاز به روبل عرضه گاز از روسیه تا حد زیادی ثابت باقی ماند. عمده موفقیت اروپا در روشن نگه داشتن چراغ ها تاکنون در نتیجه آب وهوای معتدل تر در ماه های اکتبر و نیمه نوامبر ۲۰۲۲، همچنین افزایش واردات ال ان جی از ایالات متحده بود.
با این حال بسیاری از کشورهای اروپایی به دلیل قیمت بسیار بالای گاز برای پرداخت قبوض برق و گاز کمک های نقدی به مردم ارائه کردند، اما در اواخر نوامبر با سرد شدن هوا مصرف گاز افزایش یافت، از این رو عده ای به سرعت و عجولانه پایان بحران انرژی در اروپا را جشن گرفتند، این در حالی است که زمستان هنوز به پایان نرسیده است و احتمال زیادی وجود دارد که هوا در ژانویه و فوریه امسال سردتر شود، ضمن آنکه در سال ۲۰۲۳ هیچ حجم منظمی از گاز روسیه وجود نخواهد داشت.
گرچه روسیه اعلام کرده آماده ازسرگیری جریان در خط لوله یامال اروپاست، اتحادیه اروپا برنامه ای برای افزایش واردات گاز از این کشور ندارد و می خواهد به تدریج آن را به نزدیک صفر برساند، این بدان معناست که اتحادیه اروپا باید به جد واردات ال ان جی خود را افزایش دهد. با توجه به محدودیت های موجود در بازار ال ان جی پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۳ رقابت شدیدی بین اروپا و شرق آسیا برای جذب محموله های ال ان جی وجود داشته باشد.
کارشناسان معتقدند حتی با وجود زمستان معتدل بحران گاز اروپا پایان نخواهد یافت، زیرا قیمت ال ان جی تک محموله بیشتر از گاز خط لوله است و این واقعیتی غیرقابل انکار است، زیرا حتی در صورت موجود بودن ال ان جی کافی برای پر کردن دوباره مخازن ذخیره سازی اروپا که خود موضوعی سوال برانگیز است، اروپا باید برای دومین سال متوالی هزینه سنگینی برای آن بپردازد. قیمت بالای گاز وارداتی برای اقتصادهای اروپایی به ویژه کشورهای توسعه یافته صنعتی که به طور معمول مصرف کنندگان عمده گاز نیز هستند، مشکل ساز است.
در سال ۲۰۲۲ بخش عمده کاهش مصرف گاز در آلمان که مورد ستایش سیاستمداران نیز قرار گرفت، در واقع ناشی از قیمت های گزاف و متعاقب آن تخریب تقاضا در میان کاربران صنعتی، تعطیلی کارخانه ها و اخراج کارگران بوده است، نه به دلیل مصرف بهینه گاز و این وضع به هیچ وجه برای اقتصاد مطلوب نیست. به نظر می رسد اروپا در سال نو باید بین حفظ اقتصاد خود و تأمین گاز برای فصل گرمایش بعدی یکی را انتخاب کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *