افزایش قیمت بنزین و گازوئیل تحت تاثیر رشد قیمت جهانی نفت خام

قیمت بنزین و گازوئیل در بازار آمریکا

قیمت بنزین و گازوئیل در بازار آمریکا پس از ماه‌ها کاهش به دنبال کاهش قیمت‌های نفت خام، بار دیگر روند صعودی خود را آغاز کرده اند. رشد قیمت جهانی نفت خام علت اصلی افزایش مجدد قیمت بنزین و گازوئیل بوده است. میانگین ملی قیمت بنزین در ایالات متحده از 3.543 دلار در هفته گذشته تا 3.565 دلار در هر گالن افزایش یافته است، در حالی که یک گالن گازوئیل از 3.837 دلار هفته قبل اکنون به طور متوسط 3.842 دلار است.

بازارهای نفت طی سه هفته گذشته از یک رشد پایدار برخوردار بوده اند، به طوری که قیمت نفت برای اولین بار در دو ماه اخیر برای مدت کوتاهی به بالای 80 دلار در هر بشکه رسید که ظاهراً به لطف افزایش تقاضا و کاهش عرضه اوپک پلاس در نهایت باعث محدودیت عرضه در بازارهای جهانی شد.

با این حال باید دید که آیا افزایش قیمت نفت پایدار خواهد بود یا نه؟ با توجه به محدودیت عرضه در بازارهای جهانی که با افزایش تولید از کشورهایی مانند ایران و ونزوئلا و همچنین رکورد تولید توسط صنعت شیل آمریکا به چالش کشیده شده است.

ریستاد انرژی تخمین زده است در حالی که اوپک و متحدانش کاهش تولید را به میزان 6 درصد از تولید سال 2022 اعلام کرده اند، عرضه غیراوپک دو سوم این کاهش ها را تشکیل داده و آمریکا نیز نیمی از آن را تشکیل می دهد.

دولت بایدن از تولیدکنندگان آمریکایی و حتی اوپک خواسته است تا تولید خود را افزایش دهند تا قیمت نفت و سوخت پایین بماند. اما این به جنگی بین شرکت های شیل آمریکا و اوپک تبدیل شده است که اولی تلاش می‌کند از قیمت‌های بالای نفت با افزایش تولید استفاده کند، در حالی که کشورهایی مانند عربستان و روسیه در تلاش برای کاهش عرضه در تلاش هستند تا عرضه را پایین نگه دارند.

عربستان، تولیدکننده بزرگ اوپک، برای دومین ماه متوالی، کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز نفت خود را برای یک ماه دیگر، این بار تا ماه اوت، تمدید کرد. این کاهش تولید کشور را به 9 میلیون بشکه در روز می رساند که پایین ترین سطح در چند سال اخیر است.

با این حال، معامله‌گران نفت متقاعد نشده‌اند که کاهش‌ تولیدات در بلندمدت اثر مطلوبی خواهد داشت و مروان یونس، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری صندوق Massar Capital Management می‌گوید که این سود احتمالا کوتاه‌مدت خواهد بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *