تقاضای جهانی نفت قبل از سال 2025 به اوج خود می‌رسد

تقاضای جهانی نفت قبل از سال 2025 به اوج خود می‌رسد

براساس تحلیل یک بانک خصوصی سوئیسی، گذار به سوی خودروهای برقی احتمالاً باعث رسیدن تقاضای نفت به اوج خود تا قبل از سال 2025 خواهد شد و با بازگشت ونزوئلا و ایران به بازار، در نهایت ممکن است عرضه افزایش و قیمت‌ها کاهش یابند.

بانک خصوصی سوئیس، جولیوس بائر، در آخرین تحلیل خود از نفت خام با اعلام پایبندی به دیدگاه خنثی خود، افزود: با نوسان شدید قیمت‌ها، بازار می‌تواند سرزنده‌تر شود. بازار در شرایط کنونی در وضعیت محدودیت‌ عرضه دوره‌ای قرار دارد؛ نه ساختاری و پیش بینی می شود میانگین قیمت هر بشکه نفت طی 3 تا 12 ماه آینده به 75 دلار برسد.

با این حال، قیمت نفت برای اولین بار از آوریل از مرز 80 دلار عبور کرد زیرا کاهش تورم در ایالات متحده این امید را داد که فدرال رزرو از افزایش بیشتر نرخ بهره بکاهد. هر بشکه نفت برنت صبح امروز (17 جولای) با 0.29 درصد افزایش به 80.34 دلار رسید. روز چهارشنبه، برنت با 0.89 درصد رشد 80.11 دلار در هر بشکه بود.

جولیوس بائر افزود: “بعید است عربستان سعودی برای هدایت سیاست نفتی با هدف کاهش تولید “تلاش انفرادی طولانی‌مدت” داشته باشد اما نیازهای اقتصادی متفاوت عربستان و سایر کشورهای نفتی می‌تواند از یک استراتژی مشترک جلوگیری کرده و خطرات تضعیف انسجام این گروه را به همراه داشته باشد”.

این بانک درمورد چشم‌انداز چین گفت “باتوجه به داده‌های واردات و پالایش، برقی‌سازی حمل‌ونقل جاده‌ای، افزایش صادرات پتروشیمی‌ها و چالش‌های اقتصادی مداوم که ریشه در بازار املاک دارد، پیش بینی می شود که تأثیر بازار نفت چین بر افزایش قیمت‌ها کمتر از آنچه اغلب تصور می‌شد، باشد”.

این بانک سوئیسی نوشت: شوک‌های اخیر، از جمله بهبود تقاضا پس از همه‌گیری و تبعات حمله روسیه به اوکراین، موقتی بوده و کمبود طولانی‌مدت نفت انتظار نمی‌رود. “تغییر مسیر جریان نفت روسیه، نشان دهنده سازگاری بازار است و رکورد سودهای صنعت، بیان کننده “محدودیت‌های ESG (عملکرد زیست محیطی، اجتماعی و راهبردی) است”.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *