افزایش قیمت اوره جهانی

,
افزایش قیمت اوره جهانی

افزایش قیمت اوره جهانی/ بازار نفت و گاز:

چشم انداز بازار اوره و افزایش واردات اوره به‌ اروپا

به گزارش تیم تحلیلی بازار نفت وگاز و بر اساس آمار و مستندات موجود از قراردادها ومعاملات صورت گرفته، چشم انداز بازار اوره در یک ماه آینده نشان می دهد که خریداران اوره در انتظار قیمت های هندوستان هستند ضمن اینکه کشورهای برزیل آمریکا و اتحادیه اروپا نیز به دنبال خرید اوره هستند.

در جنوب شرقی آسیا تولید اوره با مشکلاتی مواجه بوده و تقاضا کاهش خواهد داشت. قیمت گاز علیرغم این که اندکی کاهش یافته است ولی کماکان بسیار گران است. در مجموع می‌توان گفت که بازار اوره در ماه‌های پیش رو با تقاضای بیشتری مواجه خواهد شد.

تمایل به خرید اوره در حالت افزایشی قرار دارد و بیشتر از گذشته شده است زیرا ۷۰ درصد تولید اوره در اروپا متوقف شده است. مناقصات هند برای واردات میلیون ها تن اوره نیز به این روند دامن زده است. با توجه به شرایط افزایشی قیمت اوره تمایل به خرید به جز اروپا در جای دیگری دیده نشده است و به نظر می‌رسد که تمایل به خرید در منطقه اروپا در حال افزایش است.

با توجه به میزان کاهش تولید، واردات به اروپا ۳۰۰ هزار تن افزایش یافته است البته تقاضا برای این میزان اوره قطعی نیست و تا حد زیادی به بارندگی بستگی دارد. کاهش بیشتر نیترات در بازار اروپا نهایتا منجر به افزایش اوره خواهد شد. هنوز زمان خرید اوره از سوی آمریکا و برزیل فرا نرسیده است و تقاضا ها از این دو کشور به هفته های بعد موکول خواهد شد.

در هندوستان، قیمت ها دامنه گسترده ای دارند، هرچند که فشارهایی از سوی چین در مناقصه ای که ۹سپتامبر پایان می یابد دیده می شود. انتظار می‌رود که چین‌، دو تا سه محموله برای هند آماده کند. بخش زیادی از این محموله توسط کشورهای منطقه خلیج فارس تامین می گردد که در میان آن ها می توان اوره تامین شده از روسیه را نیز ردیابی نمود. قیمت اوره پریل چین در حدود ۵۶۰ دلار در هر تن براساس ترم فوب است در صورتی که قیمت فوب خلیج فارس بالاتر از ۸۰۰ دلار در هر تن برای ماه اکتبر است. 

افزایش قیمت اوره جهانی

تحلیل بازار جهانی اوره و افزایش قیمت آن

قیمت اوره از ماه سپتامبر سال ۲۰۲۱ به صورت هماهنگ در جنوب شرق آسیا، مصر، خلیج فارس و دریای بالتیک رشد یافت و از کانال ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار به کانال ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلاری رسید ولی با شروع سال ۲۰۲۲ مجددا افت شدیدی پیداکرد.

بعد از حمله‌ روسیه در ماه فوریه قیمت ها مجددا افزایش یافت ولی با طولانی شدن جنگ و بروز خشکسالی و رکود اقتصادی مجددا رکود بر بازار حاکم گشت و قیمت ها برای دومین بار در سال ۲۰۲۲ افت شدیدی را تجربه کردند و به تدریج مجددا در حال افزایش هستند. قیمت اوره مصر هم اکنون به مرز ۹۰۰ دلار در هر تن رسیده ودر سایر مناطق بین کانال ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلاری قرار دارد.

افزایش قیمت اوره در ماه‌های سپتامبر و اکتبر

آخرین معاملات فوری اوره گرانول برای تحویل در ماه‌ های سپتامبر واکتبر، افزایش قیمت اوره در این ماه ها را نشان می دهد. قیمت های اوره مصر به دلیل مشتریان زیاد از اروپا با ۸۲۷ تا ۹۰۰ دلار در هر تن، بالاترین قیمت ها در قیاس با فروشندگانی از کشورهای مالزی، آذربایجان و چین را به خود اختصاص داده اند. مشتری اصلی اوره مصر کشورهای اروپایی هستند که به دلیل هزینه های بالای تولید اوره، تصمیم به واردات بیشتر از سایر نقاط جهان گرفته اند.

افزایش قیمت اوره جهانی

global urea price increase

در حوزه دریای سیاه شرکت Socar آذربایجان ۵۰۰۰ تن اوره گرانول در مزایده ۲۵ آگوست خود به قیمت ۷۱۰ دلار در هر تن به فروش رسانده است. بعد از انجام این معامله قیمت ها در آذربایجان به دلیل افزایش تقاضای محلی افزایش بیشتری داشت و به ۷۸۰ دلار در هر تن رسید. قیمت فروش اوره گرانول آذربایجان به لهستان ۷۶۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل فوب بندر Poti بود.

در حوزه دریای بالتیک تولید کنندگان اوره هنوز در حال تصمیم گیری هستند که چه میزان از تولیدات خود را به مناقصات هند اختصاص دهند. بیشتر تولید کنندگان به فکر فروش اوره ماه سپتامبر خود به کشورهای آمریکای لاتین و آمریکای مرکزی و آفریقا هستند مقادیری نیز به اروپا فروخته شده است. قیمت اوره گرانول برای تحویل بر اساس ترم تحویل فوب بالتیک به اروپا ۷۵۰ دلار در هر تن بوده است.

روسیه فقط توانسته است میزان اندکی اوره به اروپا صادر کند. قیمت هر تن اوره پریل تحویلی به اروپا ۵۵۰ دلار در هر تن برای حمل در ماه سپتامبر بر اساس ترم تحویل فوب بالتیک میباشد. چنین محموله هایی اگر به مقصد اروپا حمل شود قیمت های بیشتری خواهد داشت ولی از انجام چنین معاملاتی خبری منتشر نشده است.

قیمت اوره گرانول به مقصد برزیل در حدود ۵۸۰ تا ۵۹۰ دلار در هر تن بر اساس ترم فوب بوده است ولی خریداران برزیلی مدتی است که در بازار حضور ندارند و اخباری مبنی بر خرید آنها از بازار منطقه بالتیک گزارش نشده است.

قیمت بالای گاز عامل تعطیلی صنایع کود شیمیایی اروپا

در اروپا، صنایع تولید کود شیمیایی به دلیل افزایش سرسام آور قیمت گاز در بحران کامل به سر می برند و قادر به تولید با هزینه‌های بالای جاری نیستند و بنابراین ۷۰ درصد تولید کودهای شیمیایی در اروپا به حالت تعلیق درآمده است. اروپا تا پایان سال جاری میلادی نیاز به ۱.۲ میلیون تن اوره خواهد داشت که با در نظر گرفتن نیاز اروپا به نیترات این میزان ممکن است تا دو میلیون تومان نیز افزایش یابد.

در حال حاضر و با توجه به اینکه اروپا در تعطیلات تابستانی به سر می برد و هیچ گونه بارشی در اروپا اتفاق نیفتاده است و فصل درو نیز فرا رسیده، هنوز زمان خرید اوره آغاز نشده است. هزینه تامین گاز طبیعی برای صنایع کود شیمیایی در اروپا ۸ تا ۱۰ برابر این هزینه ها در آمریکا می باشد ضمن اینکه این هزینه بسیار بالاتر از هزینه گاز در کشورهای خاورمیانه، نیجریه مصر و روسیه می باشد.

شرکت Anwil در روز ۲۹ آگوست اعلام نمود که به خاطر امنیت غذایی لازم است که خط تولید کود شیمیایی خود را مجددا راه اندازی نماید. این صحبت درست یک هفته بعد از اعلام بسته شدن واحد تولیدی این شرکت با ظرفیت ۹۶۵ هزار تن در سال بود که از سوی شرکت دولتی PKN لهستان به مدت نامعلومی و به دلیل گرانی قیمت گاز اعلام شد.

راه اندازی مجدد این واحد به دلیل کمک به دولت در تامین مواد غذایی است. هم زمان با تعطیل شدن این واحد, یک واحد تولیدی دیگر نیز به دلیل گرانی قیمت گاز در لهستان تعطیل گردید. بعید به نظر می رسد که واحدهای تولید کود شیمیایی در اروپا در آینده نزدیک به سطح قبلی تولیدات خود برسند.

نوسانات نفت خام برنت و گاز

بررسی نوسانات قیمت گاز و قیمت نفت برنت

بررسی نوسانات قیمت نفت خام برنت و همچنین نوسانات قیمت گاز طبیعی نشان می دهد که شیب صعودی از سال گذشته تاکنون برای هر دو مورد وجود داشته است ولی نوسانات گاز بسیار شدیدتر بوده و در دو هفته گذشته گاز طبیعی در اوج قیمت خود قرار داشته است و در چند روز گذشته اندکی کاهش یافته است. قیمت نفت خام با شیب اندکی به تدریج رشد داشته ولی در یک سال اخیر هیچگاه نوسانات کاهشی شدید را تجربه نکرده است.

افزایش قیمت اوره در بازار جهانی

بررسی دلایل افزایش قیمت اوره

بررسی قیمت اوره در روز اول ماه سپتامبر سال جاری میلادی در کلیه مناطق کلیدی نشان می دهد که اوره افزایش قیمتی بین ۵۰ تا ۱۳۸ دلار در هر تن داشته است. بیشترین افزایش قیمت در خلیج آمریکا رومانی خلیج فارس و جنوب شرق آسیا بوده است. دامنه قیمت اوره از ۵۴۰ دلار در چین تا ۹۰۰ دلار در مصر بوده است. هجوم واردکنندگان اروپایی برای خرید اوره از کشورهای آفریقایی و بخصوص مصر باعث افزایش قیمت در این مناطق شده است.

در کشور ایرلند یک محموله توسط یکی از معامله گران اوره از اندونزی خریداری شده که در ماه سپتامبر به مقصد ایرلند حمل خواهد شد. در انگلستان توزیع کنندگان اوره به صورت جداگانه سعی در برداشت از ذخایر موجود خود دارند. در ایتالیا تقاضا در حال حاضر زیاد نیست و مصرف کنندگان اوره کماکان وقت برای مصرف اوره خود دارند و فرصت کافی برای تامین نیاز خود در آینده نیز خواهند داشت.

در ترکیه درهفته پایانی ماه آگوست، هیچ محصول اوره جدیدی به بازار عرضه نشد و قیمت های قدیمی نیز در حدود ۵۶۵ دلار در هر تن برای واردات از ترکمنستان و ۵۹۵ دلار در هر تن برای واردات از ازبکستان بوده است. واردات اوره ترکیه در جولای سال جاری برای اولین بار افزایش یافت و به ۲۸۷.۴۵۶ تن رسید که ۱۴۲ درصد نسبت به ماه جولای سال گذشته افزایش نشان میدهد.

واردات اوره ترکیه در جولای سال ۲۰۲۱ بسیار کمتر و در حد ۱۱۹.۰۱۳ تن بود. این افزایش واردات به دلیل کاهش قیمت اوره روسیه و ایران و افزایش واردات ترکیه با قیمت های ارزان تر بوده است. از ماه ژانویه تا جولای سال جاری واردات اوره به ترکیه در حدود ۱.۳ میلیون تن بوده است که این میزان ۱۷% نسبت به مدت مشابه سال گذشته که واردات ۱.۶ تن بوده است کاهش نشان می دهد. جهش زیادی نیز در قیمت گاز در ترکیه برای ماه سپتامبر صورت گرفته است ولی این افزایش قیمت هنوز تاثیر خود را بر روی تولید آمونیاک و نیترات نگذاشته است.

در حالی که مصرف نفت خام و گاز در حوزه دریای مدیترانه از سال ۲۰۱۱ تاکنون روندی مشابه یکدیگر داشته ولی از پایان سال ۲۰۲۱ میزان مصرف گاز در کشورهای حوزه دریای مدیترانه به شدت افزایش یافته و مرتبا روبه افزایش است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۲۳ میزان مصرف گاز در این منطقه شتاب بسیار زیادی به خود بگیرد.

فروش اوره از سوی مصر

فروش اوره از سوی مصر

فروش اوره مصر

به گزارش آیسیس میزان اوره عرضه شده از سوی مصر از آغاز سال جاری میلادی تا پایان ماه جولای نشان می دهد که این کشور در ماه آوریل با عرضه ۱۱۸ هزار تن اوره گرانول و پریل بیشترین میزان عرضه اوره به بازار در سال جاری را داشته است. مصر در ماه فوریه ۱۲۶ هزار تن اوره به بازار عرضه نموده است. قیمت اوره در ماه آوریل نیز ۸۸۰ دلار تا ۱۱۳۰ دلار بوده که بالاترین قیمت نسبت به ماه های دیگر است. پایین ترین قیمت اوره در مصر از آغاز سال میلادی جاری تاکنون ۶۰۰ دلار در هر تن بوده است.

آمادگی کشورهای حوزه خلیج فارس و چین برای تامین اوره هندوستان

عمان:
آخرین معامله اوره انجام شده در عمان برای ۴۰ هزار تن اوره گرانول به قیمت ۷۰۰ دلار در هر تن برای حمل در ماه اکتبر و بر اساس ترم تحویل فوب عمان بوده است. هفته گذشته قیمت هایی در حدود ۷۵۰ دلار در هر تن نیز بر اساس ترم تحویل مشابه شنیده شد.

عربستان سعودی:
تمایل به خرید در این کشور بر روی قیمت ۷۰۰ دلار در هر تن بر اساس ترم فوب می باشد.

امارات،بحرین‌،قطر:

تولید کنندگان در این سه کشور، هرکدام حداقل یک محموله برای مناقصه بعدی هند آماده نموده اند. شرکت Muntajat در مناقصه قبلی هند موفق شد دو محموله به فروش برساند و هم اکنون نیز برای ماههای سپتامبر و اکتبر آمادگی زیادی برای تامین اوره مورد نیاز هند دارد. شرکت RCF هندوستان یک مناقصه برای وارد نمودن یک میلیون تن اوره پریل یا گرانول برگزار نموده که‌ تا‌ روز ۹ سپتامبر به پایان می رسد.

زمان حمل حداکثر تا ۲۱ اکتبر خواهد بود. بعد از اتمام باران های موسمی وضعیت تقاضای هندوستان بهتر شده است. عدم تامین گاز از سوی روسیه نیز بر روی کارکرد واحد‌های تولیدی اثر گذاشته و عرضه ‌اوره کمتر شده ودر نتیجه تقاضا بهبود یافته است. با توجه به هزینه بالای گاز در اروپا و واردات زیاد اروپا از همه مناطق جهان قیمت های جهانی افزایش یافته و در هند نیز این افزایش رخ داده است.

در چین ۱۲ هزار تن اوره پریل در ماه اکتبر در پاسخ به مناقصه بعدی هندوستان به مقصد هند ارسال خواهد شد. انتظار می رود که چین بتواند ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تن از اوره مورد نیاز هندوستان را در مناقصه بعدی تامین نماید. چین ۸۷۴.۸۹۵ تن اوره در ماه‌های ژانویه تا جولای سال جاری میلادی صادر نموده است که ۶۷ درصد نسبت به ۲.۷ میلیون‌ صادرات این کشور در مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان می‌دهد. در ماه جولای صادرات اوره چین به ۱۵۰.۶۹۴ تن رسید که ۳۰ درصد نسبت به ۲۴۲.۱۹۴ تن صادرات در جولای ۲۰۲۱ کمتر است.

لینک به سایت منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *