تقاضای سوخت هند به بالاترین حد در 24 سال گذشته رسید

تقاضای سوخت هند به بالاترین حد در 24 سال گذشته رسید

داده‌های دولت هند نشان می دهد تقاضای بی سابقه سوخت افزایش 2 درصدی فعالیت پالایشگاه‌ های این کشور در ماه فوریه نسبت به ژانویه را به دنبال داشته است.

در فوریه که تقاضای سوخت سومین واردکننده بزرگ نفت خام جهان به بالاترین حد در 24 سال گذشته رسید، پالایشگاه های هندی 20.85 میلیون تن نفت خام را فرآوری کردند.

تولید روزانه پالایشگاه های این کشور 5.46 میلیون بشکه در روز بود که بالاترین رکورد آن با توجه به گزارشات رویترز به سال 2009 باز می‌ گردد.

بر اساس داده های وزارت نفت هند، تقاضای سوخت در فوریه با 5 درصد افزایش به 4.82 میلیون بشکه در روز رسید. این بالاترین سطحی است که وزارتخانه حداقل از سال 1998 گزارش کرده است.

با توجه به برآوردهای وزارت نفت و گاز طبیعی هند در اوایل سال جاری میلادی، انتظار می رود مصرف سوخت در هند در سال مالی آوریل 2023 تا مارس 2024 به میزان 4.7 درصد افزایش یابد.

افزایش تقاضای سوخت جت و تلاش برای تامین آن

همچنین پیش بینی می شود تقاضای بنزین هند در سال مالی آینده 7.1 درصد افزایش یابد، در حالی که این میزان در سال جاری 4.2 درصد افزایش یافته است.

افزایش تقاضای سوخت هند با واردات بی سابقه نفت خام از روسیه همزمان است و اینکه پالایشگاه های هندی نفت خام ارزان تر روسیه را خریداری می کنند.

هند تا قبل از حمله روسیه به اوکراین خریدار جزئی نفت روسیه بود، اما در حال حاضر به بازار صادراتی کلیدی برای مسکو تبدیل شده و حجم بالایی از نفت خام روسیه را وارد می کند. در ماه فوریه، روسیه برای پنجمین ماه متوالی بزرگترین تامین کننده نفت هند باقی ماند.

هند از سقف قیمت گروه 7 تبعیت نمی کند زیرا می خواهد از فرصت پیش آمده بهره لازم را ببرد و به همین دلیل، از نفت خام ارزان روسیه استقبال می کند.

هاردیپ سینگ پوری، وزیر نفت هند، اوایل سال جاری به CNBC گفت هند نفت مصرفی خود را از “هر کجا که مجبور باشد” و صرفه اقتصادی نیز داشته باشد خریداری خواهد کرد. امروز ما می‌ توانیم بر حسب ضرورت، برای تأمین منابع خود از هر کجا که لازم و سودمند باشد، خرید کنیم”.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *